Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Politici se v případě kvót nechtějí podvolit většině, a občané se podvolovat mají?

Čeští politici uplatňují sami na sebe jiná měřítka než na občany. Většinové hlasování ministrů vnitra Evropské unie o kvótách vnímali jako diktát, kdežto svoje vlastní většinové rozhodování o zákonech považují za normální.

Jenom pro připomenutí. Ministři vnitra zemí Unie jasnou většinou schválili kvóty pro rozdělení 120 000 uprchlíků. Z 27 členských zemí bylo proti Česko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko. Finsko se hlasování zdrželo. Slovensko obratem oznámilo, že rozhodnutí o  povinných kvótách nebude respektovat, a to až do konečného verdiktu Soudního dvora Evropské unie v Lucemburku, kam hodlá podat žalobu. V této souvislosti zazněly na české politické scéně hlasy o narušení státní suverenity, silovém řešení, nepřípustnosti většinového rozhodování, dokonce o „novém Mnichovu“. Exprezident Václav Klaus prohlásil: „Pravidla nepravidla, přestože platí Lisabonská smlouva a většinové hlasování, měli jsme vstát a říci, že nerespektujeme názor EU“ (Mýlil jsem se, Lidové noviny 10.10.2015).

Ponechme prosím stranou předmět hlasování (opravdu nechejme protentokrát uprchlíky stranou) a věnujme se vlastnímu způsobu rozhodování. Představme, že místo 27 ministrů vnitra členských zemí Unie hlasuje 200 poslanců českého parlamentu. Občané se přece v tu chvíli ocitají v úplně stejné pozici jako česká vláda ve věci migrantů, tedy pod diktátem většinového rozhodování. Na základě zákonů vnucených většinovou volbou jsme nuceni činit to co se nám nelíbí, přicházíme o volný čas, peníze, nervy a svobodu. Někteří hospodští štamgasti vykřikují podobné falešné větičky jako Václav Klaus v případě hlasování o kvótách, třeba: „Zákon nezákon, většinové hlasování mě nezajímá a nerespektujme ho.“ Orgány činné v trestním řízení zůstávají k výrokům pivních „politiků“ zpravidla netečné. Pokud by ale výzvy k neposlušnosti překročily obvyklou mez a hrozil vážný důsledek (například neplacení daní), na takové kverulanty pamatuje trestní zákon.

 Podtrženo a sečteno, čeští politici uplatňují sami na sebe jiná měřítka než na občany. Jak vidět, cítí se být něčím víc, oni se nemusí podvolovat demokratickému hlasování. Většinové hlasování ministrů vnitra Evropské unie o kvótách vnímali jako diktát, kdežto svoje vlastní většinové rozhodování o zákonech považují za normální demokratický mechanismus (hlavně se musí používat na někoho jiného). Politici jsou prostě přesvědčení, že si s občany mohou dělat co chtějí a nikdo jim do toho z vnějšku nesmí kecat. Cítí se  od okamžiku svého zvolení nadřazeni nad morálku, dobré mravy, ekonomické i fyzikální zákony. Proto odmítají vše, co narušuje jejich suverenitu. Ať již jde o právo Evropské unie, nálezy Ústavního soudu a rozsudky mezinárodních soudů a obecné justice (Václav Klaus mluví o soudcokracii), aktivity neziskového sektoru nebo občanů požadujících pouze informace. Odtud také plyne neochota politiků nést odpovědnost za své činy a podrobit se jakýmkoliv pravidlům, a to nejen těch přicházejících z Evropské unie.

Důvody spočívají v jevu, nad kterým musí žasnout i kvantoví fyzici, kdy dilatace času a Heinsenbergův princip neurčitosti jsou proti tomu školními hříčkami, které je vysvětlit selským rozumem. Uvedený přírodní úkaz vypadá tak, že politik se zvolením stává vševědoucím a neomylným a každým rokem ve funkci se tyto jeho vlastnosti zesilují o dalších 100 procent. K tomu připočtěme ještě upevňování klientelistických sítí v čase (rozšiřování úplatkovodů).

Proto je na místě zavést časové omezení pro výkon funkce i opakování mandátu. Každý z politiků, i když sami si to jistě nemyslí je zcela a bez problému nahraditelný. Stejné personální kvality parlamentu jako je ta dnešní, bychom dosáhli i prostým losováním poslanců ze všech občanů Česka.

Přišel také čas konečně oddělit moc zákonodárnou a výkonnou. Dosavadní stav, kdy ministři sami sebe kontrolují z pozice poslanců odporuje zásadám demokracie, které formuloval již před více jak 200 lety Charles Louis Montesquieu. Stejně tak je škodlivá kumulace funkcí poslanců či senátorů a zastupitelů obecní i krajské samosprávy. Na související rizika ostatně upozornila Bezpečností a informační služba ve výroční zprávě za rok 2014.

Čas od času někdo na veřejné budově vyvěsí vlajku Tibetu. Co kdyby ale samostatnost požadovali lidé z jeho hlavního města Lhasy nebo obyvatelé jedné z ulic či domu. Chci tím upozornit, že vždy skončíme u práva na sebeurčení nikoliv národa, ale konkrétních jednotlivců. Objevují  se stesky, proč při vstupu do Evropské unie vláda nevyjednala pro Česko určité výjimky.  Třeba Velká Británie platí méně na společnou zemědělskou politiku. Žijeme fakticky ve „vícerychlostní" Unii, a to nejen z ohledem na existenci bloku eurozóny a zemí používající vlastní měny. Proč určitou výjimku nemůže mít každý občan, například z povinnosti dotovat „veřejnoprávní media“, zemědělce, České dráhy, důchody … a proč politici nejsou ochotní dát lidem tolik volnosti, jako oni sami pro sebe požadují od Evropské unie.

Autor: Vilém Barák | pátek 6.11.2015 15:50 | karma článku: 18,29 | přečteno: 466x
  • Další články autora

Vilém Barák

Vzýváním míru se přivolává válka

Andrej Babiš a Alena Schillerová jasně říkají, že jsou proti posilování obranyschopnosti Česka a přípravám na vojenské ohrožení, nesouhlasí s dodržení spojeneckých závazků ve výdajích na obranu nebo s vojenskou pomocí spojencům.

17.4.2024 v 16:56 | Karma: 38,84 | Přečteno: 2682x | Diskuse| Politika

Vilém Barák

Proč ANO nehlasovalo pro usnesení o bezpečnostních hrozbách

Poslanecká sněmovna 20. března 2024 schválila usnesení k bezpečnostním hrozbám pro Českou republiku. Hnutí ANO pro toto usnesení nehlasovalo.

10.4.2024 v 13:28 | Karma: 19,93 | Přečteno: 663x | Diskuse| Politika

Vilém Barák

Výzvy, aby Ukrajina jednala o míru jsou pobídkami ke kapitulaci

Během více než dvou let trvání války mezi Ruskem a Ukrajinou se objevují názory, že je nutné zastavit boje a uzavřít příměří, které by umožnilo zahájit jednání o míru. Na první pohled jde o dobrý plán, tak co tomu brání?

4.4.2024 v 17:00 | Karma: 27,08 | Přečteno: 838x | Diskuse| Politika

Vilém Barák

Nejsou „zemědělci“ jako zemědělci

Pěší demonstrace na Václavském náměstí sebou nese riziko, že se pár stovek účastníků vystaví posměchu. Když se stejný počet „demonstrantů“ posadí do traktorů, města včetně Prahy kolabují, účinek je o několik řádů vyšší.

25.3.2024 v 16:46 | Karma: 16,34 | Přečteno: 515x | Diskuse| Politika

Vilém Barák

Já jsem zemědělec, kdo je víc?

Zažíváme protesty zemědělců, někdy se proti systémoví demonstranti v Česku, Polsku, Bruselu, kteří místo pěšky jedou na traktorech, za zemědělce pouze maskují. Lehkost, s jakou ovládli Prahu ukazuje, jak by se dal provést puč.

13.3.2024 v 11:31 | Karma: 20,82 | Přečteno: 612x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

„Smrt režimu.“ Za nápis si má nezletilá ruská studentka odpykat 3,5 roku

26. dubna 2024  6:20

Ruský vojenský soud odsoudil žákyni desáté třídy, sedmnáctiletou Ljubov Lizunovovou ke 3,5 roku...

Zavolíme! Kandidáti do eurovoleb se utkají v debatě vysílané i studentům škol

26. dubna 2024  5:42

Šest kandidátů pro volby do Evropského parlamentu přijalo účast v debatě Zavolíme!, která bude...

Další případ zpožděné dodávky zbraní. Česká firma se soudí na Ukrajině

26. dubna 2024

Premium Vztahy mezi Českem a Ukrajinou nejsou vždycky idylické. Svědčí o tom soudní spor, na který narazila...

Světlušky mění válčení ve městech. Nové drony snížily počet padlých Izraelců

26. dubna 2024

Premium Jen několik decimetrů velký přístroj může znamenat revoluci městské války: minivrtulník, který...

  • Počet článků 290
  • Celková karma 24,68
  • Průměrná čtenost 2234x
Každý má právo hledat své štěstí, pokud to není na újmu jiným lidem. Vycházím ze zásady, že stát je tu pro občana a nikoliv naopak. Každý z nás má právo hodnotit, zda pravomoci vykonávané státem by nešly vykonávat lépe nebo jinak, například zda je nevrátit občanům. Neustále je třeba hledat, jak věci dělat levněji, rychleji, přesněji, prostě efektivněji.

Seznam rubrik