Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Je načase zkrotit Microsoft

31. 05. 2016 10:53:06
Současné chování Microsoftu je příkladem, jak obchodní společnost, která dominuje na trhu, přebírá móresy státní mašinérie. Jeho počínání volá po vyšetřování antimonopolních orgánů a úřadů na ochranu osobních údajů.

Když byl Microsoft ve své době vyšetřován Evropskou komisí za vnucování prohlížeče Explorer, napsal jsem na jeho obranu několik textů. Základním argumentem bylo, že ani ta největší firma nemá sílu přimět lidi k určitému způsobu jednání. Na rozdíl od státu, který disponuje mocenskými nástroji. Spor o nějaký prohlížeč byl proti současnému stavu naprostou prkotinou, protože jste si mohli nainstalovat jakýkoliv jiný.

Dnes jde ale do tuhého. Chování Microsoftu je příkladem, jak obchodní společnost, která dominuje na trhu, přestává soutěžit o zákazníky a přebírá móresy státní mašinérie. Každá další verze programu se liší od předchozí asi tak, jako kdyby různé typy automobilu měly jiné umístění pedálů brzdy, spojky a plynu a řadicí páka byla jednou v kufru, podruhé na zadních sedadlech a po třetí na střeše. K tomu by přístrojovou desku činily nepřehlednou ovladače radlice sněžného pluhu a výsuvného stožáru pro mezihvězdné spojení, prostě věci, které nepotřebujete, nechcete, nikdy je nebudete používat a nezajímají vás.

Je nepochopitelné, proč vzhled i ovládání programů nezůstávají i při rozšířené nabídce stále stejné a nové funkce se nezapínají pouze na přání. Pochybuji ale, že by někdo dobrovolně spouštěl funkci, kterou by šlo nazvat „výmaz 30 procent pracovních zkušeností“. Microsoft a vůbec všechny IT firmy ignorují fakt, že uživatelům vedle přímých peněžních nákladů spojených se zakoupení programu vznikají i finanční a časové výdaje na zaškolení (a to si odmyslím náklady vlastního přechodu, který má charakter táhlé havárie). Zákazník na začátku vlastně platí za to, aby vše fungovalo hůř než dosud. Možná je ale cílem prodat co nejvíce hodin seminářů na téma přechod z .....na....... Dokonce existují dotační programy Evropské unie na zaškolování v nových verzích programu Když něco funguje, tak se do toho nevrtá a zákazník, pokud není masochista, nechce řešit zbytečné problémy.

V této krásné nové době jsou uživatelé nuceni přizpůsobovat se produktům, místo aby tomu bylo naopak. I když si IT specialisté mohou myslet něco jiného, programové vybavení lze přirovnat k splachovadle na WC. Uživatel zatáhne a očekává, že to co se nachází v míse, zmizí. Nic jiného ho opravdu nezajímá. Určitě netouží neustále „ladit“ vodoinstalaci, běhat okolo záchodu s čistícím zvonem ani lézt po zemi a hledat, pod kterou dlaždičkou je splachování ukryto tentokrát.

Microsoft se chlubí více než 300 miliony uživateli, kteří přešli z Windows 7/8/8.1 na Windows 10. Ještě více jich však vzdoruje a část z nich nechce aktualizaci ani zadarmo. Mají děs z toho, jak v programech bude všechno jinak, „pojedou“ špatně nebo vůbec. Z tohoto důvodu jsou stále rozšířené Windows XP a Windows 7. „Konzervativci“ si je ochraňují jako oko v hlavě a brání je před nájezdy aktualizací na Windows 10.

Pro uživatele je naprosto frustrující, že programy Microsoftu si dělají, co chtějí. Vypnutí počítače vyžaduje najet myší do rohu obrazovky a čekat (doba se odvíjí od toho, jak se počítači zamane), než se objeví lišta s nabídkou vypnutí. Kdo tohle vymyslel? Proč by uživatel měl na něco čekat? Co si to výrobce dovoluje? Kdo tady vládne komu? A je úplně jedno, jestli v další verzi bylo tlačítko okamžitého vypnutí vráceno zpět. Nebo po kliknutí na odkaz na mailovou adresu jste vyzvání k jakési registraci, která ovšem může skončit havárií počítače. Když jsem ji chtěl provést, musel stroj k IT lékaři. Pokud se už podaří spustit odhlášení, objeví se upozornění, že jej blokuje nějaký spuštěný program, i když žádný není otevřený. A nejhorší ze všeho jsou nikoliv trpaslíci, ale svévolné provádění aktualizací, aniž je zřejmé co a proč se mění a jak dlouho to potrvá.

Výše uvedené argumenty by šlo bagatelizovat s odkazem na neznalost a zpátečnictví uživatele, drobné nedokonalosti složitých systémů nebo pouhou necitlivost příliš velké firmy. Jsou ale věci, které vyžadují regulační zásah státu, pokud ovšem samy státně bezpečnostní služby neparticipují na nastoleném trendu.

Fungování Windows 10 je spojeno s nekontrolovatelným odesíláním dat ven z počítače a s automatickou aktualizací systému. Výrobce se ale neobtěžuje informovat zákazníka, co se odesílá, přijímá, aktualizuje a proč. Je to podobné, jako kdyby automobil předával bez vědomí majitele někam do datového centra provozní údaje, polohu, o čem se baví pasažéři a současně by jej v nestřeženém okamžiku prolézali technici od výrobce. Chybí kontrola a vláda uživatele nad tím, co kdy a kam počítač předává, prostě srozumitelný log. Bill Gates kdysi řekl, že používání počítače bude stejně samozřejmé, jako umět číst a psát. Není možné, aby používání něčeho tak samozřejmého bylo podmíněno naprostou (utajenou) kontrolou a ten, kdo by se chtěl vzepřít musel vymýšlet vlastní písmo (dodělávat si Linux).

V době Facebooku a další (a)sociálních sítí, kde lidé vystavují celý svůj život, to bude znít možná směšně, ale jedná se o nepřípustné praktiky. Když si kupuji nějaký produkt, chci jej plně ovládat.

Microsoft však u licenčních podmínek dává „na výběr“ „yes“, v překladu „ber nebo táhni pryč“. Vychází z axiomu bezpodmínečné kapitulace protistrany, která v tomto případě není zákazníkem, ale vazalem. Příčinu hledejme právě v dominantním postavení Microsoftu na trhu operačních programů pro osobní počítače.

Nic nevolá po vyšetřování antimonopolních orgánů a úřadů na ochranu osobních údajů více než současné počínání Microsoftu. Uživatelé se musí opět stát zákazníky. Mají právo na nerušenou práci, na odmítnutí poskytování údajů a na provádění aktualizací pouze s řádným vysvětlením a po jejich souhlasu.

(Vyšlo v MF Dnes 26.5.2016)

Autor: Vilém Barák | úterý 31.5.2016 10:53 | karma článku: 43.35 | přečteno: 5238x

Další články blogera

Vilém Barák

Státní se opět vydává za lepší než soukromé

Jestliže registr smluv komplikuje pseudopodnikání státu a samospráv, je to jenom dobře. Proč vlastně Budějovický Budvar nebyl již dávno privatizován? Úkolem státu je zajištění obrany a bezpečnosti, nikoliv vaření piva.

21.6.2017 v 14:53 | Karma článku: 31.63 | Přečteno: 3184 | Diskuse

Vilém Barák

Není zájem řešit zadlužování

Několik nepopulárních poznámek o úvěrech, věřitelích, dlužnicích, morální odpovědnosti, o materiální spotřebě a všeobecné neochotě jít ke kořenu věci (vyšlo v Lidových novinách 6.5.2017).

15.5.2017 v 15:44 | Karma článku: 22.25 | Přečteno: 954 | Diskuse

Vilém Barák

Česko není schopné postavit vysokorychlostní tratě

Plány na zprovoznění rychlovlaků v Česku lze přirovnat ke snaze postavit atomovou elektrárnu v Africe. Po nějaké době bychom místního šamana nalezli v reaktorové nádobě, jeho kozu uvázanou u příruby.

10.5.2017 v 11:58 | Karma článku: 23.69 | Přečteno: 733 | Diskuse

Vilém Barák

Ať ČNB rozdá 75 miliard euro občanům

Rezervy ČNB byly získány za nic. Koruny by se mohly dál „vyrábět“ (připisovat do bilance) a vyměňovat za eura, akcie, obligace, zlato, diamanty s „hejly“, kteří tomuto zdánlivému finančnímu perpetuum mobile věří. Nebo snad ne?

3.4.2017 v 15:50 | Karma článku: 44.67 | Přečteno: 6472 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Renata Pospiechová

Koho máme volit?

Léto sice teprve začíná, nicméně podzim každopádně přijde - a s ním i parlamentní volby. A s nimi neodbytná a stále dotěrnější otázka: Koho máme, proboha, my pravičáci volit? Otázka, na kterou nalézt odpověď zdá se téměř nemožné.

26.6.2017 v 22:30 | Karma článku: 8.63 | Přečteno: 227 | Diskuse

Robert Troška

Prezident Macron, premiér Sobotka, zase pocit studu

Konkrétně z vystupování premiéra Sobotky – reprezentanta naší země při schůzce s prezidentem Macronem v Bruselu na setkání skupiny V4. Míra patolízalství ve vztahu k posledním vyjádřením prezidenta Macrona byla neuvěřitelná.

26.6.2017 v 19:14 | Karma článku: 37.29 | Přečteno: 1005 | Diskuse

David Vlk

A Tebe taky udám!

Češi budou volit ANO pana Babiše. Zalíbil se jim ten silák, co má miliardy, ostré lokty, hubu jako kulomet a skvělou marketingovou agenturu. Češi se do něj zamilovali. Nestačily žádné kompromitující materiály.

26.6.2017 v 17:19 | Karma článku: 33.24 | Přečteno: 1163 | Diskuse

Karel Trčálek

Jak dopadnou podle průzkumů volby do sněmovny? Dobře!

Ani jinak než dobře dopadnout nemohou. Konečně bude v této zemi zavedeno stanné právo, takže všichni budou vědět, kde domov můj

26.6.2017 v 16:58 | Karma článku: 13.24 | Přečteno: 381 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K nabídce Michala Horáčka

Dozvídáme se, že Michal Horáček chce pomoci Jiřímu Drahošovi (a Marku Hilšerovi) se sběrem podpisů. Tisková mluvčí kampaně pana profesora říká, že jsou z nabídky v rozpacích. Já také.

26.6.2017 v 15:50 | Karma článku: 26.26 | Přečteno: 829 | Diskuse
Počet článků 76 Celková karma 25.86 Průměrná čtenost 2443

Každý má právo hledat své štěstí, pokud to není na újmu jiným lidem. Vycházím ze zásady, že stát je tu pro občana a nikoliv naopak. Každý z nás má právo hodnotit, zda pravomoci vykonávané státem by nešly vykonávat lépe nebo jinak, například zda je nevrátit občanům. Neustále je třeba hledat, jak věci dělat levněji, rychleji, přesněji, prostě efektivněji.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.