Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Proč nebýt vděčný Rusku za činy Sovětského svazu?

V dnes již neexistující Rudé armádě sloužili příslušníci patnácti dnes samostatných států. Rusko bylo pouze jedním z nich. Určitě nemá monopol na nějaký vděk či oslavy konce 2. světové války. Chlubí se něčím, co mu nepatří.

Sovětský svaz prohrál studenou válku, ale sovětskou propagandu nikdo neporazil a tvoří základ pro ruské vlivové operace všeho druhu ….napsala BIS ve své veřejné zprávě za rok 2017.

Součástí této propagandy jsou oslavy konce 2. světové války, jejichž schéma „Sovětský svaz za obrovských obětí porazil fašistické Německo“ se za 74 let změnilo pouze kosmeticky. Posunulo datum státního svátku z 9. na 8. května, nebojovalo se již proti fašismu (jde o propagandistický výraz, aby nebylo zřejmé, že se střetl socialistický Svaz sovětských socialistických republik a národně-socialistické Německo), ale nacismu a místo zaniklému Sovětskému svazu máme být vděčni Rusku. Přitom jde o naprostý nesmysl. V této logice bychom měli být také neskonale vděčni gruzínskému lidu, že z jeho lůna vzešel Josif Vissarionovič Džugašvilli, který dovedl Sovětský svaz k vítězství nad nacismem.

V dnes již neexistující Rudé armádě sloužili příslušníci patnácti dnes samostatných států, a to Ukrajiny, Běloruska, Moldavska, Arménie, Gruzie, Azerbájdžánu, Uzbekistánu, Kazachstánu, Turkmenistánu, Tádžikistánu, Kyrgystánu, Litvy, Lotyšska, Estonska. Rusko bylo pouze jedním z nich. Na území Československa bojovali také vojáci Rumunska a Spojených států. Rusko tedy určitě nemá monopol na nějaký vděk a oslavy konce války a jestli něco takového požaduje, chlubí se něčím, co mu nepřísluší. Miloš Zeman proto mohl letos navštívit třeba do Kyjev nebo Bukurešť.

Rudá armáda utrpěla obrovské lidské ztráty a stejně obrovský má být náš dluh (opět zdůrazňuji, k někomu, kdo neexistuje). Jednotliví sovětští vojáci jsou hodni úcty za své hrdinství, zmrzačení nebo smrt. Příčinou hekatomb mrtvých však byla neschopnost a brutalita komunistických vládců Sovětského svazu i jeho vojenského velení spolu s barbarským způsobem vedení války. A to si obdiv a vděk určitě nezasluhuje. Ano, Sovětský svaz nesl největší tíhu bojů, ale odvozovat z poměru vojenských ztrát Rudé armády a západních spojenců, že sovětský člověk byl více hrdinský, obětavější a víc se zasloužil o vítězství, tak to je nesmysl. Jestliže jednotky NKVD hnaly před sebou nevycvičené a nevyzbrojené vojáky proti kulometům (kdo neútočil byl střelen do hlavy) s jedinou taktikou, že Němcům dojdou náboje, tak si tyto ztráty zaslouží obdiv?

Kdyby Rusko nemohlo pro své hybridní akce zužitkovávat „osvobozovací“ veteš sovětské propagandy, bylo by mu nejspíš stydno vracet se k této kapitole dějin. Od podpisu paktu Ribbentrop-Molotov 23. srpna 1939 až do 21. června 1941 Sovětský svaz vzorně plnil úlohu spojence nacistického Německa ve válce se Západem a společně porcovali Evropu. Na základě paktu Molotov-Ridbentrop dne 17. září 1939 vpadl do zad Polsku, které se od 1. září zoufale bránilo právě Německu (pěkný souhrn dokumentárních záběrů bratření na Youtube). Varšavské povstání, které vypuklo 1. srpna 1944 (potlačeno 2.října 1944) nechal utopit v krvi, jeho vojska se nečině dívala na vraždění a demolici Varšavy z pravého břehu Visly. Výsledek? 15 000 bojovníků Zemské armády a 150 000 civilistů mrtvých, Varšava srovnaná se zemí. Ještě štěstí, že Stalin neměl příležitost ani důvod provést to stejné s Pražským povstáním. Zde šlo pouze o nesmyslnou blokaci ústupu v posledních hodinách války a z Prahy již byly nacistické vojska vytlačeny. Současně Stalin měl k dispozici pro pozdější plány jednotné kolaborujícívedení státu v čele s Benešem. 

Dne 30. listopadu 1939 bez vyhlášení války, kterou zahájil bombardováním civilních měst, zaútočil na Finsko, za což byl vyloučen ze Společenství národů. V červnu 1940 obsadil Litvu, Lotyško a Estonsko a ve stejném roce odtrhl od Rumunska Besarábii spolu se Severní Bukovinou. Na dobytých územích se ihned rozběhly deportace a represe. Stačí si připomenout katyňský masakr, povraždění 25 000 zajatých polských důstojníků a intelektuálů. Během jednoho roku „vlády“ Sovětského svazu bylo z Pobaltí odvlečeno do gulagů nebo popraveno statisíce jejich obyvatel. Sovětský svaz se měl stát čtvrtým členem Osy a dobývat britské impérium (Technet)

V červnu 1941, obě diktatury vedené naprosto srovnatelnými zločinci, zahájily boj na život a na smrt. Za masivní podpory Západu, který proti čertu uzavřel spojenectví s ďáblem, se Sovětský svaz stal jedním z vítězů 2. světové války. Bez zbraní a surovin dodaných hlavně do konce roku 1942, by ji zřejmě prohrál (Americká válečná pomoc Sovětskému svazu). Ale kdo se ptá vítěze? Zločiny proti vlastním lidem, znásilňování a rabování na obsazovaných územích, a to včetně Československa, musely být zapomenuty. Dodnes se říká "chová se, jako kdyby to tady osvobodil". Ve snaze relativizovat násilí Rudé armády se na dezinformačních webech objevují propagandistické články obviňující armády západních spojenců z týchž zločinů a v témže rozsahu. Naproti tomu je naprosto příznačná neretušovaná fotografie vojáka vyvěšujícího vlajku na dobytém Reichstagu, který má na rukou dvoje hodinky. Jestliže se dnešní Rusko hlásí k odkazu Sovětského svazu, tak je to děsivé.

Sovětský vůdce Josif „Stalin“ Džugašvili žádné ideály neměl. To co nazýváme osvobozením Československa, bylo vedlejším produktem zápasu mezi nacismem a komunismem. Porážka Třetí říše představovala naprosto dokonalou záminku k obsazení Evropy. Signifikantní bylo v roce 1944 vyhlášení války Bulharsku a jeho obsazení Sovětským svazem, a to i když proti němu nebojovalo.

Nastala 8. května skutečně svoboda, aby šlo mluvit o osvobození? Jak pro koho a jak k čemu. Totalita se nedostavila až 25. únorem 1948. Ihned po skončení války byly obratem ukradeny (tzv. znárodněny) doly, hutě, banky a jiné velké podniky, došlo k likvidaci nepohodlných politických stran, začalo vyhánění 3 mil. německy mluvících Čechů doprovázené vraždami (cca 15 000 mrtvých), znásilňováním a konfiskací soukromého majetku. Byla jim upřena základní práva, označeni symboly, český Čech si mohl požádat o přidělení německého Čecha na práci (takového otroka). Vypuklo zatýkání ruských předválečných emigrantů. Takto si nadechnutí "svobody" určitě nepředstavuji.

 

(vyšlo v Lidových novinách 15. května 2019)

Autor: Vilém Barák | čtvrtek 16.5.2019 13:39 | karma článku: 25,13 | přečteno: 1111x
  • Další články autora

Vilém Barák

Vzýváním míru se přivolává válka

Andrej Babiš a Alena Schillerová jasně říkají, že jsou proti posilování obranyschopnosti Česka a přípravám na vojenské ohrožení, nesouhlasí s dodržení spojeneckých závazků ve výdajích na obranu nebo s vojenskou pomocí spojencům.

17.4.2024 v 16:56 | Karma: 38,84 | Přečteno: 2682x | Diskuse| Politika

Vilém Barák

Proč ANO nehlasovalo pro usnesení o bezpečnostních hrozbách

Poslanecká sněmovna 20. března 2024 schválila usnesení k bezpečnostním hrozbám pro Českou republiku. Hnutí ANO pro toto usnesení nehlasovalo.

10.4.2024 v 13:28 | Karma: 19,93 | Přečteno: 663x | Diskuse| Politika

Vilém Barák

Výzvy, aby Ukrajina jednala o míru jsou pobídkami ke kapitulaci

Během více než dvou let trvání války mezi Ruskem a Ukrajinou se objevují názory, že je nutné zastavit boje a uzavřít příměří, které by umožnilo zahájit jednání o míru. Na první pohled jde o dobrý plán, tak co tomu brání?

4.4.2024 v 17:00 | Karma: 27,08 | Přečteno: 838x | Diskuse| Politika

Vilém Barák

Nejsou „zemědělci“ jako zemědělci

Pěší demonstrace na Václavském náměstí sebou nese riziko, že se pár stovek účastníků vystaví posměchu. Když se stejný počet „demonstrantů“ posadí do traktorů, města včetně Prahy kolabují, účinek je o několik řádů vyšší.

25.3.2024 v 16:46 | Karma: 16,34 | Přečteno: 515x | Diskuse| Politika

Vilém Barák

Já jsem zemědělec, kdo je víc?

Zažíváme protesty zemědělců, někdy se proti systémoví demonstranti v Česku, Polsku, Bruselu, kteří místo pěšky jedou na traktorech, za zemědělce pouze maskují. Lehkost, s jakou ovládli Prahu ukazuje, jak by se dal provést puč.

13.3.2024 v 11:31 | Karma: 20,82 | Přečteno: 612x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Další případ zpožděné dodávky zbraní. Česká firma se soudí na Ukrajině

26. dubna 2024

Premium Vztahy mezi Českem a Ukrajinou nejsou vždycky idylické. Svědčí o tom soudní spor, na který narazila...

Světlušky mění válčení ve městech. Nové drony snížily počet padlých Izraelců

26. dubna 2024

Premium Jen několik decimetrů velký přístroj může znamenat revoluci městské války: minivrtulník, který...

Dva ruští vojáci se doznali k trojnásobné vraždě na Ukrajině

25. dubna 2024  23:07

V okupované části Chersonské oblasti na jihovýchodu Ukrajiny zadrželi dva ruské vojáky, kteří se...

Architektonickou cenu EU získal univerzitní pavilon, blízko byla i ostravská galerie

25. dubna 2024  21:23

Studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu se stal vítězem prestižní...

  • Počet článků 290
  • Celková karma 24,68
  • Průměrná čtenost 2234x
Každý má právo hledat své štěstí, pokud to není na újmu jiným lidem. Vycházím ze zásady, že stát je tu pro občana a nikoliv naopak. Každý z nás má právo hodnotit, zda pravomoci vykonávané státem by nešly vykonávat lépe nebo jinak, například zda je nevrátit občanům. Neustále je třeba hledat, jak věci dělat levněji, rychleji, přesněji, prostě efektivněji.

Seznam rubrik