Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zásah policie v Uherském Brodu si žádá parlamentní vyšetřovací komisi

Česká policie je zvyklá zasahovat pouze z pozice absolutní převahy, což se ukázalo v Uherském Brodě jako trestuhodné. Nejen v intencích hesla "Pomáhat a chránit", ale i svých vlastních předpisů policie prostě selhala.

Od útoku v Uherském Hradišti, po kterém zůstalo osm obětí, rychle plyne čas. Vyhlášením informačního  embarga se policii podařilo utlumit diskusi o profesionalitě zásahu. Vyšetřování se vede, a prý se bude vést několik měsíců, takže zapomeňte.

Policisté z motorizované hlídky byli na místě za 10 minut od nahlášení střelby.  Měli zbraně, výcvik k jejich použití (ať byl jaký chtěl, jistě lepší než běžných občanů), neprůstřelné vesty a informace, že v restauraci se nachází několik zraněných osob. Přiblížili se ke dveřím restaurace, když po nich pachatel schovaný za barem vystřelil. V tu chvíli bylo jejich úkolem podle policejních předpisů útočníka zlikvidovat.  Možná se stačilo krýt za vstupními dveřmi, udržovat pachatele pod tlakem a on to mohl sám skončit daleko dříve. Místo toho se policisté, aniž opětovali palbu, dali na ústup a žádali o posily.

Speciální zásahová jednotka zaútočila na pachatele za hodinu a 33 minut. Policie tvrdí, že z Brna musela cestovat na místo 3 automobily, protože do helikoptéry se vleze šesti osob a zásahový tým má více členů. Zde se nezbývá než podivit, proč v případě nouze není taktický tým složen pouze ze šesti lidí doplňovaných na místě (znamenalo by to přizpůsobit pro tuto variantu i výcvik; nebo existuje nějaký přírodní zákon, že zásahová skupina musí mít více než šest osob?), což by odpovídalo kapacitě používaných vrtulníků.

Lidem co zůstali v pivnici „různě sedící nebo ležící na zemi“ (jak to popsali sami policisté z motorizované hlídky) za celou tu dobu nikdo nepomohl, stejně tak jako muži, o kterém policie věděla, že se ukrývá na WC. Ono nicnedělání má omluvit cynické prohlášení dozorujícího státního zástupce, že oběti střelce nemohly svá zranění přežít. I kdyby to byla pravda, v tu chvíli nikdo nevěděl, zda tito lidé jsou mrtví nebo pouze zranění. Stejně tak zda v objektu není někdo další.

Za 10 minut po příjezdu první hlídky dorazila na místo pohotovostní jednotka vybavená prostředky pro útok proti pachateli. Tito policisté cvičili nedaleko Uherského Brodu a jejich instruktor byl rozhodnut zasáhnout. Velení však převzal důstojník z Uherského Hradiště, vydal pokyn neútočit a vyčkat na zásahovou jednotku z Brna. Následně přijel na místo operační důstojník ze Zlína, opět  převzal velení, aby jej v posledku vystřídal policejní ředitel Zlínského kraje Jaromír Tkadleček. Během 40 minut se tedy vystřídalo pět velitelů. Jako v nějaké parodii na americkou kriminálku, vždy někdo s vyšší šarží prohlásil „tady to přebírám já“, aniž si kriticky připustil, že nemá potřebné informace i schopnosti k likvidaci šíleného střelce. Velení dává pravomoci, ale i odpovědnost za výsledek a ten byl katastrofální. Je těžké potlačit pocit důležitosti, pouze vyslechnout hlášení o situaci a nechat odborníky dělat svoji práci. Vyšší šarže totiž neznamená automaticky vyšší schopnosti v dané věci. Nelze vydat rozkaz k něčemu, co nejsem ochoten udělat sám. Na místě však byli lidé s výcvikem, vybavením a schopnostmi, jimž profesionální čest velela zasáhnout. V Uherském Brodě se jednalo o policejní, nikoliv armádní akci, ale po kolikáté v novodobých dějinách Česka chtěli členové ozbrojeného sboru splnit svoji povinnost a „nemohli“. 

Následná tisková konference se zvláště ze strany policejního ředitele Zlínského kraje podobala vystoupení pověřence moskevského silového ministerstva, který chce zakrýt obvyklý ruský šlendrián.  Rozhodný, energický hlas oznamující veřejnosti „jedinou pravdu“ a planoucí zrak, upřený do publika a televizních kamer signalizující vyhrůžku „opovažte se někdo jenom ceknout, že to bylo jinak“. Ještě jedna věc byla poměrně šokující a zcela unikla pozornosti medií. Když se předseda vlády Bohuslav Sobotka, který byl v té době na návštěvě Jižní Koreje, dozvěděl o střelbě v Uherském Brodě, vyzval veřejně ministra vnitra Milana Chovance, aby osobně dohlédl na vyšetřování. Panu premiérovi uniklo, že ministr nedisponuje žádnými legálními pravomocemi při vyšetřování trestných činů. V podstatě se jednalo o navádění k porušení zákona. Doufejme, že podobné vzkazy „….dohlédni na vyšetřování…“ nedává i v případě korupčních kauz týkajících se politiků.

Česká policie je zvyklá zasahovat pouze z pozice absolutní převahy, což se ukázalo v Uherském Brodě jako trestuhodné. Nejen v intencích hesla Pomáhat a chránit, ale  i svých vlastních předpisů policie prostě selhala  a velitelé  odpovědní za „nezásah“, včetně ředitele Zlínského kraje Jaromíra Tkadlečka, by měli od sboru  sami odejít.

Tragická smrt policistky, kterou na jaře minulého roku srazil zdrogovaný řidič nedaleko Kostelce nad Labem, vzbudila mezi veřejností obrovskou vlnu solidarity. Slušní lidé si váží a obdivují práci policistů, ale předpokládají, že v nouzi nejvyšší za ně nasadí život. V opačném případě jim nezbývá než si pořídit zbrojní pas, pistoli a se slovy „jdeme na to“ čelit zločincům svépomocí. Proto je zcela na místě ustavení parlamentní vyšetřovací komise. Nejen kvůli zveřejnění všech okolností zpackaného policejního zásahu a poučení pro budoucnost, ale hlavně aby bylo jasné, že tak jako v Uherském Brodě se nesmí chovat žádná ozbrojená složka státu, tedy ani armáda. Mohli bychom totiž zjistit, že při převaze pouze dva ku jedné čeští vojáci odmítají bojovat proti zeleným mužikům nebo islamistům a čekají na někoho, kdo za ně vytáhne kaštany z ohně.

(uveřejněno v mírně zkrácené formě v Lidových novinách 26.3.2015)

Autor: Vilém Barák | pondělí 30.3.2015 9:16 | karma článku: 32,20 | přečteno: 1623x
  • Další články autora

Vilém Barák

Vzýváním míru se přivolává válka

Andrej Babiš a Alena Schillerová jasně říkají, že jsou proti posilování obranyschopnosti Česka a přípravám na vojenské ohrožení, nesouhlasí s dodržení spojeneckých závazků ve výdajích na obranu nebo s vojenskou pomocí spojencům.

17.4.2024 v 16:56 | Karma: 38,84 | Přečteno: 2683x | Diskuse| Politika

Vilém Barák

Proč ANO nehlasovalo pro usnesení o bezpečnostních hrozbách

Poslanecká sněmovna 20. března 2024 schválila usnesení k bezpečnostním hrozbám pro Českou republiku. Hnutí ANO pro toto usnesení nehlasovalo.

10.4.2024 v 13:28 | Karma: 19,93 | Přečteno: 663x | Diskuse| Politika

Vilém Barák

Výzvy, aby Ukrajina jednala o míru jsou pobídkami ke kapitulaci

Během více než dvou let trvání války mezi Ruskem a Ukrajinou se objevují názory, že je nutné zastavit boje a uzavřít příměří, které by umožnilo zahájit jednání o míru. Na první pohled jde o dobrý plán, tak co tomu brání?

4.4.2024 v 17:00 | Karma: 27,08 | Přečteno: 838x | Diskuse| Politika

Vilém Barák

Nejsou „zemědělci“ jako zemědělci

Pěší demonstrace na Václavském náměstí sebou nese riziko, že se pár stovek účastníků vystaví posměchu. Když se stejný počet „demonstrantů“ posadí do traktorů, města včetně Prahy kolabují, účinek je o několik řádů vyšší.

25.3.2024 v 16:46 | Karma: 16,34 | Přečteno: 515x | Diskuse| Politika

Vilém Barák

Já jsem zemědělec, kdo je víc?

Zažíváme protesty zemědělců, někdy se proti systémoví demonstranti v Česku, Polsku, Bruselu, kteří místo pěšky jedou na traktorech, za zemědělce pouze maskují. Lehkost, s jakou ovládli Prahu ukazuje, jak by se dal provést puč.

13.3.2024 v 11:31 | Karma: 20,82 | Přečteno: 612x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

VIDEO: Kdo nejlíp vříská? Soutěž v imitaci racků vyhrál malý chlapec

26. dubna 2024  20:36

Devítiletý Cooper Wallace z britského Chesterfieldu v neděli vyhrál čtvrté mistrovství Evropy v...

Ukrajinci se snaží před bojem utéct do Rumunska, v řece mnozí najdou smrt

26. dubna 2024  20:26

Tisíce Ukrajinců se od počátku ruské invaze pokusily překonat řeku Tisu na hranici s Rumunskem ve...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

  • Počet článků 290
  • Celková karma 24,68
  • Průměrná čtenost 2234x
Každý má právo hledat své štěstí, pokud to není na újmu jiným lidem. Vycházím ze zásady, že stát je tu pro občana a nikoliv naopak. Každý z nás má právo hodnotit, zda pravomoci vykonávané státem by nešly vykonávat lépe nebo jinak, například zda je nevrátit občanům. Neustále je třeba hledat, jak věci dělat levněji, rychleji, přesněji, prostě efektivněji.

Seznam rubrik