Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Izrael zblízka

Dobrovolnický program Sar-El pomoci izraelské armádě využívají lidé s celého světa a zpravidla se všichni rok co rok vrací. Umožňuje poznat zemi opravdu zevnitř a hlavně pomoci dobré věci.

Na konci roku 2015 jsem v časopise Respekt četl článek o možnosti služby v izraelské armádě (IDF) v rámci dobrovolnického programu Sar-El (bližší informace ohledně věkového nebo zdravotního omezení na www.sar-el.org). Podmínkou účasti je kladné vyjádření  lékaře, písemný souhlas s pravidly pobytu, úspěšné absolvování pohovoru a  složení poplatku 50 USD (při prvním pobytu). Letenku si každý hradí sám. Dobrovolníci pomáhají hlavně na armádních logistických základnách, předem ale neznají své umístění. Programu Sar-El využívají lidé s celého světa a zpravidla se všichni rok co rok vrací.  V lednu jsem tedy odletěl na 3 týdny pomáhat Izraeli.

Po příjezdu obdržíte uniformu s modrými výložkami a dostáváte stejnou stravu i ubytování jako vojáci a vojačky v izraelské armádě.

Ubytování jako na vojně

Mezi nejpůsobivější zážitky patří společný nástup s vojáky a vojandami IDF spojený se vztyčováním vlajky. Sama přítomnost cizince na armádní základně představuje zvláště pro frekventanty socialistického vojska něco nepochopitelného. Kdo nezažil, těžko uvěří.

Vztyčování vlajky při ranním nástupu

Naše práce spočívala v třídění, opravách a balení montážního nářadí. Podobná pomoc umožňuje armádním zálohám věnovat se více odbornému výcviku. V Izraeli je také běžné, že i důchodci chodí jednou, dvakrát týdně vypomáhat na základny.  Popovídají si, smysluplně tráví volný čas, odpoledne společně s vojáky poobědvají.

Na rozdíl od našeho pracovního týdne je v Izraeli svátečním dnem sobota, přesněji doba mezi páteční a sobotním západem slunce, kdy se slaví šabat. V čtvrtek ráno, nejpozději po obědě, dobrovolníci odjíždí autobusem do Tel-Avivu. K ubytování si můžete zvolit běžný hotel (za své) nebo armádní hostel nacházející se v městské části Jaffa. Zde je nocleh a strava zdarma, ale na druhou stranu platí „žádný alkohol“ (stejně jako na všech základnách), příchod do 24:00 a v sobotu po západu slunce zažijete pravé vojenské rajóny. Ubytovaní (ženy a muži, každý na svém patře) totiž musí sami uklidit celý hostel, chodby, ložnice, sprchy i záchody. Není to moc těžké, jde o práci asi na 2 hodiny. Když člověk šůruje záchody s manažerem ze Spojených států a majitelem dopravní firmy z JAR, tak se potom přestane dívat na lidi s předsudky podle toho, z jaké země pochází.

Společný návrat na základnu probíhá v neděli ráno.  Ve volných dnech lze bez omezení cestovat po Izraeli. Já jsem jezdil každý víkend autobusem do Starého města v Jeruzalémě a půjčoval si spolu s kolegy auto.

Autobusové nádraží v Tel-Avivu má 7 pater
Pohled na Jaffu
Pohled na Tel-Aviv z Jaffy
Damašská brána ve Starém Jeruzalémě (pohled zevnitř města). Zde se odehrává většina násilností.

Ohledně rizika pobytu. Ve zpravodajství vidíte, že na místech, kterými jste včera procházeli, dnes leží zastřelený útočník. Když ale jedete po D 1, také na každém kilometru  někdo umřel a nebo umře. Je třeba mít důvěru ve všechny „kluky a holky“, kteří se starají o bezpečnost. V Izraeli muži slouží v armádě 3 roky, ženy 22 měsíců (při dobrovolném vstupu do bojových jednotek 3 roky). Je pro nás opravdu nezvyklé vidět holku 18 až 20 let, vysokou 150 centimetrů s bojovou výstrojí a s útočnou puškou přes rameno. Nebo v uniformě s růžovou kabelečkou přes rameno. Snad jediné k čemu mám výhrady, je neustálé používání mobilních telefonů, pořád a za každé situace (i při službě na bráně). Zde je článek o zastřelení již ležícího Palestince izraelským vojákem (myslím si, že toto žádná armáda hodna toho slova nemůže připustit; kromě toho zlikvidoval potenciální zdroj informací a ohrozil své kolegy stojící okolo případnou odraženou střelou). Všimněte si, že další vojáci mají každý u ucha mobil a ani při střelbě jej nemíní odložit. Nevím, jak funguje operační bezpečnost, kdy tyto přístroje nejen odvádí pozornost, ale umožňují určovat polohu atd. Zde je odkaz na článek publikovaný 12.1.2017, kdy si izraelští vojáci na základě dojmu, že komunikují s nějakou "štabajznou", nainstalovali do matlače škodlivý program od fousatých teroristů z Hamásu, umožňující zjišťovat jejich polohu (něco podobného udělali Rusi Ukrajincům).

Myslím si, že odpovědnost za druhé, schopnost a ochota použít smrtící sílu dává pohledu na svět i celému životu úplně jiný rozměr. Nedoporučuji ale příslušníky IDF fotografovat zblízka, i když by to bylo velice zajímavé, a to z bezpečnostních důvodů. Nechtějí z pochopitelných důvodů vystavovat své obličeje.

Vojáci mají sebou vždy osobní zbraň, a to i když jedou domů

I tváře pilotů na velkoplošných panelech v leteckém muzeu byly rozmazány. Zde je mimochodem část expozice věnována pomoci Československa v roce 1948. Když připomínám vývoj celého konfliktu, zde je něco k jeho počátku a způsobu jeho udržování.

Důležité je cítit vzdor, hrdost, odhodlání při jakémkoliv ohrožení. Zde bychom si měli všichni v Evropě vzít od Izraelců příklad.

Diskotéka na promenádě v Tel Avivu odpálená teroristy

Objekt byl ponechán v původním stavu jako memento. V jeho sousedství vznikl venkovní taneční parket, kde Izraelci tančí na dohled tomuto torzu a navzdory teroristům.

Pomník obětí

V Belgii na letišti se odpálí terorista bombou za pár set eur, ale následkem hysterické reakce veřejnosti a politiků vznikají škody v desítkách milionů eur.  Izraelci reagují jinak, nenechají se zastrašit. Jezdí veřejnou dopravou, chodí na diskotéky, sedí v kavárnách, tlačí se ve frontách na tržištích, prostě normálně žijí.

Tržnice v Tel-Avivu. Určitě kvůli potenciální hrozbě nepřestanou Izraelci nakupovat.
..ani nepřestanou chodit do kaváren.

Když z pásma Gazy přilétali do Izraele „hand made“ rakety, tak dobrovolníci programu Sar-El zůstali na základnách (jsou zde jednoduchá a účinné kryty) a nikam se nepřesouvali.

Jednoduchý kryt

Mohli tak sledovat na vlastní oči odpaly antiraket systému Iron Dome. Filozofie je, jste jako my, vnímejte to jako my, žijte jako my. Přes izraelský důraz na bezpečnost jsem nezahlédl něco tak směšného jako v Česku bylo veřejné promenádování společných hlídek policie a armády. Nepotřebují takto předstírat činnost.

Zde stojí za připomenutí, že v Česku se odehrál čin, který měl všechny znaky teroristického činu. Jednalo se o známý útok v Uherském Brodě a reakce bezpečnostních složek ukázala, jak by to vypadalo při skutečném teroristickém útoku. Chaos, zmar, velení si přisvojoval každý "kdo měl do zadku díru", desítky minut pročekaných, kdy pachatel(é) mohou své oběti v klidu "dorážet" střelbou zblízka, člověk schovaný desítky minut v objektu bez jakékoliv pomoci, i když o něm bezpečnostní složky věděly. Nejhorší je, že toto fatální selhání policie, po které měla následovat demise ministra vnitra Chovance, bylo zapomenuto a veřejnost  je masírovaná jeho siláckými řečmi. (zde je k této události článek).

Po útocích v Nice a v Berlíně se mluví o "izraelizaci" ve smyslu života se stálými bezpečnostními opatřeními (i když útok Amriho v Berlíně jde spíše na vrub selhání migračního systému; po násilném činu v Itálii nebyl vyhoštěn ani umístěn do detenční vazby, ale vypuštěn do Schengenského prostoru, v Německu byl sledován a informace nasvědčovaly, že páchá nebo připravuje trestnou činnost a opět nebyl zadržen....). Musím říci, že bezpečnostní opatření nejsou až tak obtěžující. Před autobusovými nádražími a jinými místy, kde se shromažďuje více lidí jsou rámy nebo namátkové prohlídky zavazadel a v davu jde při pozorném sledování zahlédnout nenápadného člověka, který drží v ruce pistoli. Má ji v pohotovosti, aby se nezdržoval nějakým vytahováním. Příslušníci IDF jsou hrdí na právo nosit zbraň a jeho udělení při nástupu je malý svátek. Proto je mají stále u sebe, na ulici, při cestování, prostě pořád. 

Jde si na to zvyknout, asi tak, jako si zvyknete, že při přecházení silnice se napřed rozhlédnete doleva a potom doprava. Neměli bychom propadat strachu a panice, která vede napřed k zbabělosti a když už potom nehrozí žádné riziko, k záchvatům hrdinství v podobě lynčů na bezbranných.

Izrael je sekulární stát, kde ale nikdo  neskrývá svoji víru a hlavně tradice hrají obrovskou roli. Ve fabrice v odpočinkové místnosti visí místo plakátů sportovců fotografie rabínů a na poličce naleznete modlitební knížky.

Odpočinková místnost ve fabrice

Zhruba třetina mužů nosí pokrývku hlavy (jarmulku) na znamení zbožnosti a je běžné vidět v tramvaji lidi, jak se modlí a nikomu to nepřijde divné.  U stolu při večeři v našem armádním hostelu na zahájení šabatu, devatenáctiletá holka v uniformě a útočnou puškou přes kolena řekne krátkou modlitbu, láme chleba a dává do soli. Stejná holka tu zbraň ale bez váhání také použije. Podle mě vůbec není důležité, kdo věří v Boha, ale i sekulární Židé dodržují tradice, které považují za základ státu Izrael.

V Česku byl schválen zákon, který má zakázat prodej v prodejnách (nad 2000 m2) o osmi svátcích. Křiku je, jako kdyby někomu hrozila smrt hladem. K tomu lze říci, že v době šabatu (svátečním dnu s významem ustat, odpočinout),  se celý Izrael (kromě muslimů) zastaví, neprodává se v obchodech ani na tržištích, nejezdí doprava.  Lidé tráví čas spolu a není vidět, že by tím trpěli. I když po pravdě, tento zvyk budí i v Izraeli diskuse.

Program Sar-El mohu jenom doporučit. Poznáte Izrael opravdu zevnitř, pomůžete dobré věci, zlepšíte se v angličtině, díky zdravé, ale i chutné stravě si můžete spravit figuru a zbavíte se hysterie.

 

Autor: Vilém Barák | pátek 1.7.2016 16:17 | karma článku: 32,07 | přečteno: 2265x
  • Další články autora

Vilém Barák

Vzýváním míru se přivolává válka

Andrej Babiš a Alena Schillerová jasně říkají, že jsou proti posilování obranyschopnosti Česka a přípravám na vojenské ohrožení, nesouhlasí s dodržení spojeneckých závazků ve výdajích na obranu nebo s vojenskou pomocí spojencům.

17.4.2024 v 16:56 | Karma: 38,84 | Přečteno: 2682x | Diskuse| Politika

Vilém Barák

Proč ANO nehlasovalo pro usnesení o bezpečnostních hrozbách

Poslanecká sněmovna 20. března 2024 schválila usnesení k bezpečnostním hrozbám pro Českou republiku. Hnutí ANO pro toto usnesení nehlasovalo.

10.4.2024 v 13:28 | Karma: 19,93 | Přečteno: 663x | Diskuse| Politika

Vilém Barák

Výzvy, aby Ukrajina jednala o míru jsou pobídkami ke kapitulaci

Během více než dvou let trvání války mezi Ruskem a Ukrajinou se objevují názory, že je nutné zastavit boje a uzavřít příměří, které by umožnilo zahájit jednání o míru. Na první pohled jde o dobrý plán, tak co tomu brání?

4.4.2024 v 17:00 | Karma: 27,08 | Přečteno: 838x | Diskuse| Politika

Vilém Barák

Nejsou „zemědělci“ jako zemědělci

Pěší demonstrace na Václavském náměstí sebou nese riziko, že se pár stovek účastníků vystaví posměchu. Když se stejný počet „demonstrantů“ posadí do traktorů, města včetně Prahy kolabují, účinek je o několik řádů vyšší.

25.3.2024 v 16:46 | Karma: 16,34 | Přečteno: 515x | Diskuse| Politika

Vilém Barák

Já jsem zemědělec, kdo je víc?

Zažíváme protesty zemědělců, někdy se proti systémoví demonstranti v Česku, Polsku, Bruselu, kteří místo pěšky jedou na traktorech, za zemědělce pouze maskují. Lehkost, s jakou ovládli Prahu ukazuje, jak by se dal provést puč.

13.3.2024 v 11:31 | Karma: 20,82 | Přečteno: 612x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Další případ zpožděné dodávky zbraní. Česká firma se soudí na Ukrajině

26. dubna 2024

Premium Vztahy mezi Českem a Ukrajinou nejsou vždycky idylické. Svědčí o tom soudní spor, na který narazila...

Světlušky mění válčení ve městech. Nové drony snížily počet padlých Izraelců

26. dubna 2024

Premium Jen několik decimetrů velký přístroj může znamenat revoluci městské války: minivrtulník, který...

Dva ruští vojáci se doznali k trojnásobné vraždě na Ukrajině

25. dubna 2024  23:07

V okupované části Chersonské oblasti na jihovýchodu Ukrajiny zadrželi dva ruské vojáky, kteří se...

Architektonickou cenu EU získal univerzitní pavilon, blízko byla i ostravská galerie

25. dubna 2024  21:23

Studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu se stal vítězem prestižní...

  • Počet článků 290
  • Celková karma 24,68
  • Průměrná čtenost 2234x
Každý má právo hledat své štěstí, pokud to není na újmu jiným lidem. Vycházím ze zásady, že stát je tu pro občana a nikoliv naopak. Každý z nás má právo hodnotit, zda pravomoci vykonávané státem by nešly vykonávat lépe nebo jinak, například zda je nevrátit občanům. Neustále je třeba hledat, jak věci dělat levněji, rychleji, přesněji, prostě efektivněji.

Seznam rubrik