Vystoupení z Evropské unie by byla hloupost

21. 10. 2016 15:22:43
Podívejme se, nakolik díky domácím politikům rozhodujeme o svém životě a až potom nadávejme na Brusel.

Výsledek referenda o (ne)setrvání Velké Británie v Evropské unii vedl k určitému vystřízlivění z všeobecně módního euroskepticismu. Ukázalo se totiž, jak snadno se politické laškování může změnit v realitu. V roce 2003 jsme mohli v referendu odmítnout vstup Česka do Evropské unie. Dosažení prosperity mimo její struktury bylo ale podmíněno vznikem úplně nového právního a sociálního prostředí, a to včetně změny naší mentality (samostatný článek o vlivu mentality na prosperitu zde). Což je ve skutečnosti je stejně nemožné jako se uchopit v pase a zvednout sám sebe nad zem. Nemáme se jako Švýcaři, protože nejsme Švýcaři. Patříme do Unie, nejsme jiní, o nic lepší než obyvatelé dalších členských státu (dnes již) sedmadvacítky.

Velká část lidí, kteří se v roce 2003 řekli Unii „ano“, ji dnes považují za málo socialistickou. Dnešní zastánce volného trhu v rámci Unie považují za stejné extremisty jako v roce 2004 ty, kteří prosazovali volný obchod v rámci celého světa. Požadují zavedení překážek dovozům a více dotací, přitom jenom do zemědělství jde z Bruselu každý rok přes 30 miliard korun. Nezajímá je obrana Schengenského prostoru jako celku, ale rádi by vztyčili ploty přímo na státních hranicích, což je stejný nesmysl jako natáhnout ostnatý drát někde mezi Brnem a Prahou. Necítí sounáležitost s Evropou, za to jsou na povel loutkařů ochotni výhrůžně skandovat „Kdo neskáče není Čech", včetně stupidního "hop, hop, hop“. Litují rozpadu zbrojního průmyslu, přičemž nechtějí slyšet, že jeho produkce, jak dokázaly lokální konflikty studené války před rokem 1989, byla zastaralý šrot, který diktátoři odebírali na dluh, přesněji zadarmo (za vládní úvěry, které zůstaly nesplacené). Nostalgicky vzpomínají na zaniklé neefektivní cukrovary a neví, že cukru se dnes vyrábí stejně jako za komunistů. Chtějí se opět vydat cestou soběstačnosti, přitom socialismus nutila k této „cnosti“ pouze nouze.

Ostatně i česká vláda jede na stejné myšlenkové vlně. Výzvy „kupujte domácí potraviny“ provokují ekonomický nacionalismus (jde o cestu k rozbití Unie-článek zde). Soudržnost Unie se tak dává v sázku kvůli odbytu bůčku. Na supermarketech musela být umístěna informace v procentním vyjádření o cizáckém původu zde prodávaného zboží. Dnes se pohoršujeme nad plány Velké Británie, aby zde usazené firmy zveřejňovaly počty pracovníků z ciziny. V principu se ale jedná o to stejné.

Co by ale mělo nastat po czechxitu? Bude Česko daňovým rájem v situaci, kde většina národa chce všechno a všechny zdanit? Začneme „makat“ jako Japonci, staneme se cnostnějšími, bude se méně krást? Ano, dojde k tomu, že se narovnají se banány a okurky, řepný líh s ethylformiátem (rumovou trestí) opět získá název rum, pomazánka ze zákysu pojmenování máslo.... majitelé kdejaké fabriky se správnými známostmi dostanou veřejnou podporu a politici odhodí poslední evropské civilizační standardy. A co za to? Co dál? Než toto, raději budu jíst správně zakřivené banány a svítit LED diodami.

V čele koalice pro vystoupení z Unie stojí demagogové a vlivoví agenti Ruska a Číny. Užitečné idioty jim tvoří snílci spolu s politickými a ekonomickými deprivanty, což jsou lidé, kteří se považují za neúspěšné a strádající cizí vinou, za vydělené ze společnosti ekonomicky, např. kvůli vlastním dluhům nebo politicky, kdy jejich hlas nikdo neposlouchá. Jako by ale ostatní v systému, kde všichni rozhodují o všech a nikdo o sobě, měli nějaký silnější hlas. Politici obecnou spruzenost ještě přiživují svojí arogancí a užíváním „dutořeči“, mluvy bez sdělení a obsahu. Deprivanti ve svém vnitřním zoufalství nevnímají, že žijí v nejbohatším a nejsvobodnějším období lidské éry a jsou schopní, v zájmu odplaty za své domnělé "ponížení", podpořit v podstatě jakoukoliv demagogii. Zastávají názor, že nepřítel mého nepřítele je můj přítel i kdyby to měl být Vladimir Putin nebo Kim Čong-un. Tak jako ve Velké Británii, by se v českém referendu o vystoupení z Unie řešily výhradně vnitropolitické problémy.

Směji se volání, že si bez EU budeme svobodně vládnout, rozhodovat ve své zemi atd. Kdo je to my?Politické strany, které v celém Česku mají asi 10.000 aktivních členů, určitě nereprezentují společnost (o ubohosti české politiky zde). Separatisté vyčítají Unii porušování subsidiarity, principu rozhodování na co nejnižší úrovni. Co je ale stát jiného, než vnucování povinné účasti (minimálně peněžní) na aktivitách, které považujeme za obtěžující a zbytečné a které my sami bychom řešili lépe. Jestliže se ozývá volání po vícerychlostním Evropě, proč ne vícerychlostní (segmentovaný) stát, kde lidé budou moci odmítnout účast na sociální či důchodové pojištění, na dotování zemědělství, autobusů, vlaků, eletrovozítek, nenormálních zdrojů elektřiny, metra, památek,...... .

Podívejme se, nakolik díky domácím politikům rozhodujeme o svém životě a až potom nadávejme na Brusel. Jsem proti vystoupení z Unie.

Autor: Vilém Barák | pátek 21.10.2016 15:22 | karma článku: 22.34 | přečteno: 602x

Další články blogera

Vilém Barák

Nejsou „zemědělci“ jako zemědělci

Pěší demonstrace na Václavském náměstí sebou nese riziko, že se pár stovek účastníků vystaví posměchu. Když se stejný počet „demonstrantů“ posadí do traktorů, města včetně Prahy kolabují, účinek je o několik řádů vyšší.

25.3.2024 v 16:46 | Karma článku: 14.71 | Přečteno: 431 | Diskuse

Vilém Barák

Já jsem zemědělec, kdo je víc?

Zažíváme protesty zemědělců, někdy se proti systémoví demonstranti v Česku, Polsku, Bruselu, kteří místo pěšky jedou na traktorech, za zemědělce pouze maskují. Lehkost, s jakou ovládli Prahu ukazuje, jak by se dal provést puč.

13.3.2024 v 11:31 | Karma článku: 20.17 | Přečteno: 528 | Diskuse

Vilém Barák

Česko musí disponovat jadernými zbraněmi

Jsme připraveni hrát vabank způsobem „raději radioaktivní než ruský“? Nebo v zájmu osobní existence a „životů“ našich blízkých akceptujeme ruskou okupaci, přikrčíme se a budeme doufat, že za 40-50 let se zbavíme otroctví?

6.3.2024 v 16:56 | Karma článku: 16.78 | Přečteno: 494 | Diskuse

Vilém Barák

Vládo, postav se šíření ruského vlivu a strachu

Proč se šíření ruského vlivu a strachu česká vláda aktivně nepostaví? Je to nedůstojné a budí pohrdání tímto státem. Situace vyžaduje razantní sdělení, které pochopí i „žížaly“ v Kremlu, že na hlavu si kálet nenecháme.

28.2.2024 v 10:20 | Karma článku: 37.23 | Přečteno: 3001 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Michal Sabó

Nechte nám Mrazíka! Proč Češi stále milují Rusko a staré časy?

Česká veřejnost je rozdělena na dvě poloviny. Jedna podporuje Ukrajinu, druhá si stojí za Ruskem. Co vede lidi k hájení tyranie?

29.3.2024 v 6:45 | Karma článku: 8.77 | Přečteno: 142 | Diskuse

Jiří Žamboch

Putinovo dnešní vojenské srovnání NATO a Ruska záměrně kulhá.Situace Ruska je o dost lepší

Dnešní srovnání NATO Putinem dalším chytrým Putinovým tahem.Prohlášení "Rusko vydává desetkrát méně na obranu než Spojené státy, tak je ruský útok na NATO nesmyslný." má ukolébat veřejnost evropských členů NATO.Je to však jinak.

28.3.2024 v 20:10 | Karma článku: 12.82 | Přečteno: 333 | Diskuse

Jan Pavelec

ČR má se svým upoceným pojetím liberalismu 200 let zpoždění.

Podle Listiny základních práv a svobod se Česká republika nesmí vázat na jakoukoliv výlučnou ideologii či náboženské vyznání, a podle Ústavy má být státem sociálním, nikoliv (neo)liberálním.

28.3.2024 v 15:50 | Karma článku: 14.66 | Přečteno: 236 | Diskuse

Jan Bartoň

Přichází nový věk – volíme mezi tragédií a realismem

Pan Václav Vlk starší uveřejnil skvělý komentář k současné mezinárodní situaci pod titulkem Přichází nový věk tragédie. Abychom předešli tragédii, musíme zvolit realismus.

28.3.2024 v 10:00 | Karma článku: 29.68 | Přečteno: 653 | Diskuse

Petr Duchoslav

Ruský břeh Roberta Fica

Jsem proslovenský, dělám vlasteneckou a suverénní politiku, vše jen pro národ. Tak by se stručně dala charakterizovat politika staronového premiéra Roberta Fica. Zní to sice líbivě, ale realita je bohužel jiná.

27.3.2024 v 9:24 | Karma článku: 25.27 | Přečteno: 530 | Diskuse
Počet článků 287 Celková karma 21.38 Průměrná čtenost 2248

Každý má právo hledat své štěstí, pokud to není na újmu jiným lidem. Vycházím ze zásady, že stát je tu pro občana a nikoliv naopak. Každý z nás má právo hodnotit, zda pravomoci vykonávané státem by nešly vykonávat lépe nebo jinak, například zda je nevrátit občanům. Neustále je třeba hledat, jak věci dělat levněji, rychleji, přesněji, prostě efektivněji.

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...