Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rezidenti v Praze parkují, podlidé mají jezdit MHD

30. 09. 2016 12:50:28
Některé pražské městské části úřední svévolí poskytly občanům registrovaným v jejich obvodu privilegium přednostního parkování. Ostatní se stali občany druhé kategorie, kterým politici udílejí panské rady, ať jezdí MHD.

Na konci letošního srpna došlo k rozšíření rezidenčních parkovacích zón i na Prahu 5 a 6. Jak se zdá, pohár trpělivosti přetekl a úřady se dočkají hromadné žaloby. Zatím byl problém předkládán veřejnosti tak, že obyvatelé zmíněných městských částí si zaplatili na rok 1200 korun za „své“ parkovací místo, ale stejně nachází jenom zaplněné ulice. Jádro pudla však vězí někde úplně jinde, a to v zodpovězení otázky, zda zřízení rezidenčního parkování není v principu nezákonné z důvodu diskriminace. O nemorálnosti tohoto opatření není třeba diskutovat, je zcela zjevná.
Náměstí, ulice, tržiště, chodníky, veřejná zeleň, parky a další prostory jsou veřejným prostranstvím. Slouží k obecnému užívání předem neomezenému okruhu osob, a to za podmínky dodržování určitých pravidel, zde daných zákonem o pozemních komunikacích. Dále právo na parkování není základním lidským právem, není zakotveno v Ústavě, mezinárodních smlouvách ani nikde jinde. Také neexistuje žádný zákon, který by v souvislosti s formálně zapsaným bydlištěm poskytoval někomu výsadní (zvláštní) práva k užívání veřejného prostoru.
Za tohoto právního stavu nastala v Praze situace, kdy určité městské části úřední svévolí poskytly občanům registrovaným v jejich obvodu privilegium přednostního parkování. Ostatní se stali občany druhé kategorie, kterým politici udílejí panské rady, ať používají parkoviště P+R a městkou hromadnou dopravu. Samozřejmě sami do svých úřadů jezdí automobily a i pro ty soukromé jsou schopni si vyhradit místo k parkování pěkně za závorou, na erárním (Proč státní zaměstnanci parkují zadarmo na erárním). Kdo se chce přesvědčit, ať se projde kolem státních a obecních institucích. Připadá mi to stejné, jako kdyby byl omezen vstup do veřejných parků, galerií nebo do metra cedulkou nikoliv s nápisem „Only for white“, (jako před 50. lety v Jižní Karolíně) ale „Only for Pražáky“.
V reakci na zřízení "modrých zón" by ostatní obce v Česku měly vyhlásit také rezidenční parkování, kdy rezidenty budou všichni, kromě obyvatel Prahy či dalších měst, kde je zaveden systém parkování „pouze pro místní“. Zcela jistě by vzniklo všeobecné pohoršení nad takovou diskriminací.

Zapomíná se ještě na jednu věc. Rezidenti získávají větší šanci zaparkovat v určité oblasti, i když nikoliv na konkrétním místě. Ostatně, takto je odůvodňován každý záměr zřídit parkovací zóny. A všechno má svou cenu. Podle zákona o dani z příjmu se zdaňují i nepeněžité požitky. Zná to každý, kdo používá služební telefon, automobil či čerpá jiné zaměstnanecké výhody. Z tohoto plyne, že „větší šanci zaparkovat“ by měli rezidenti ocenit v penězích, přiznat k dani z příjmu a také zaplatit z ní daň.

Za pozornost stojí i vlastní technické řešení rezidenčního parkování. Vše probíhá skrytě, v databázích úřadů a není možná jakákoliv veřejná kontrola, zda automobil v „modré“ zóně parkuje oprávněně či nikoliv. Dokonce tato námitka byla vysmívána. Přitom nelze zaručit, že do systému nebudou zaneseny registrační značky na základě korupce a známostí.

Město Brno například utajuje seznam výjimek pro vjezd do pěších zón, a to se používají klasické kartičky za čelním sklem. Po jejím přečtení zjistíte, že pro zásobování lahůdkářství se používá Porsche kabriolet nebo Range Rover. Prostě kdo má v Brně „gule“, tak má výjimku k vjezdu do pěší zóny. A co nevidět budou kartičky zrušeny, protože se chystá ten stejný tajnosnubný elektronický systém jako v Praze (Proč v Brně používat MHD když máte výjimku na vjezd do pěší zóny). A sebemenší šance na kontrolu se rozplyne.

Žádné město není povinno zajišťovat pohodlné parkování, ale rychlé odtahy. Pouze nekompromisní tlak na dodržování obecně platných pravidel vede k pořádku. Každý má individuální odpovědnost za parkování svého automobilu a není přípustné ji nahrazovat diskriminací z moci úřední. Možností řešení existuje nepřeberně. Od použití vlastního pozemku, přes koupě místa v parkovacím domě až po rezignaci na používání automobilu. Nemáš legální parkování? Choď pěšky. I když bydlíš v Praze.

(Vyšlo v Lidových novinách 30.9.2016)

Autor: Vilém Barák | pátek 30.9.2016 12:50 | karma článku: 40.95 | přečteno: 5715x

Další články blogera

Vilém Barák

Veřejných peněz je ve sportovní špíně škoda

Sportovci soutěží za sebe a své sponzory a kdo má touhu vyniknout, bude sportovat i bez státní podpory. A jestliže si někdo přeje, aby Czechia získávala co nejvíce medailí na světových šampionátech, je to jeho věc a jeho peníze.

20.8.2017 v 13:52 | Karma článku: 27.45 | Přečteno: 613 | Diskuse

Vilém Barák

Státní se opět vydává za lepší než soukromé

Jestliže registr smluv komplikuje pseudopodnikání státu a samospráv, je to jenom dobře. Proč vlastně Budějovický Budvar nebyl již dávno privatizován? Úkolem státu je zajištění obrany a bezpečnosti, nikoliv vaření piva.

21.6.2017 v 14:53 | Karma článku: 31.78 | Přečteno: 3264 | Diskuse

Vilém Barák

Není zájem řešit zadlužování

Několik nepopulárních poznámek o úvěrech, věřitelích, dlužnicích, morální odpovědnosti, o materiální spotřebě a všeobecné neochotě jít ke kořenu věci (vyšlo v Lidových novinách v rubrice Orientace 6. května.2017).

15.5.2017 v 15:44 | Karma článku: 24.04 | Přečteno: 1219 | Diskuse

Vilém Barák

Česko není schopné postavit vysokorychlostní tratě

Plány na zprovoznění rychlovlaků v Česku lze přirovnat ke snaze postavit atomovou elektrárnu v Africe. Po nějaké době bychom místního šamana nalezli v reaktorové nádobě, jeho kozu uvázanou u příruby.

10.5.2017 v 11:58 | Karma článku: 24.15 | Přečteno: 775 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Martin Braun

Dobrých zpráv není nikdy dosti

Zatímco Česko se ještě plně nevzpamatovalo z volebního masakru, a faktu, že vládu bude sestavovat nejen obviněný z dotačních podvodů ale z příslušnosti k Stb, tady mám na mysli tu slušnou část Čechů a Moravanů.

24.10.2017 v 6:04 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 141 | Diskuse

Martin Bělík

Pohled na volby očima marketéra

Nechci hodnotit programy stran ani jejich kvalitu a kandidáty. Chci se jen trochu zamyslet, proč byli úspěšní a proč ne. A také bych přidal zamyšlení pro mladé o sociálních sítích.

24.10.2017 v 0:05 | Karma článku: 12.20 | Přečteno: 232 |

Otto Černý

Kdepak přistěhovalci, národe švédský, vy sami.

Švédskem otřásá skandál. Úspěšný a oblíbený programový ředitel švédského kanálu TV 4 byl svými kolegyněmi nařčený ze sexismu, rasismu, homofobie a sexuálních obtěžování.

23.10.2017 v 21:17 | Karma článku: 38.42 | Přečteno: 1955 | Diskuse

Iva Kabosch

Chci premiéra s koulema aneb ne machiavellismu v praxi!

Otevřený dopis Andreji Babišovi v jeho médiu. Chcete mluvit s občany, tak tady mě máte. Čtěte, reflektujte, diskutujte, reagujte. A hlavně: buďte chlap, nefňukejte a makejte!

23.10.2017 v 21:13 | Karma článku: 23.84 | Přečteno: 1016 | Diskuse

Jan Dvořák

Časy se překotně mění. Švejk narazil zpochybněním IQ třetiny voličů

Ano, nastal čas klást si vyšší cíle. A hlavně, už nešvejkovat, a makat. Když nadávat na nové poměry, tak otevřeně, bez dvojsmyslů, aby bylo jasné, jak to myslíte, že nejste anarchistický bořič, ale konstruktivní buřič, buříček.

23.10.2017 v 18:55 | Karma článku: 16.56 | Přečteno: 791 | Diskuse
Počet článků 77 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2456

Každý má právo hledat své štěstí, pokud to není na újmu jiným lidem. Vycházím ze zásady, že stát je tu pro občana a nikoliv naopak. Každý z nás má právo hodnotit, zda pravomoci vykonávané státem by nešly vykonávat lépe nebo jinak, například zda je nevrátit občanům. Neustále je třeba hledat, jak věci dělat levněji, rychleji, přesněji, prostě efektivněji.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.