Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vystoupení z Evropské unie by byla hloupost

21. 10. 2016 15:22:43
Podívejme se, nakolik díky domácím politikům rozhodujeme o svém životě a až potom nadávejme na Brusel.

Výsledek referenda o (ne)setrvání Velké Británie v Evropské unii vedl k určitému vystřízlivění z všeobecně módního euroskepticismu. Ukázalo se totiž, jak snadno se politické laškování může změnit v realitu. V roce 2003 jsme mohli v referendu odmítnout vstup Česka do Evropské unie. Dosažení prosperity mimo její struktury bylo ale podmíněno vznikem úplně nového právního a sociálního prostředí, a to včetně změny naší mentality (samostatný článek o vlivu mentality na prosperitu zde). Což je ve skutečnosti je stejně nemožné jako se uchopit v pase a zvednout sám sebe nad zem. Nemáme se jako Švýcaři, protože nejsme Švýcaři. Patříme do Unie, nejsme jiní, o nic lepší než obyvatelé dalších členských státu (dnes již) sedmadvacítky.

Velká část lidí, kteří se v roce 2003 řekli Unii „ano“, ji dnes považují za málo socialistickou. Dnešní zastánce volného trhu v rámci Unie považují za stejné extremisty jako v roce 2004 ty, kteří prosazovali volný obchod v rámci celého světa. Požadují zavedení překážek dovozům a více dotací, přitom jenom do zemědělství jde z Bruselu každý rok přes 30 miliard korun. Nezajímá je obrana Schengenského prostoru jako celku, ale rádi by vztyčili ploty přímo na státních hranicích, což je stejný nesmysl jako natáhnout ostnatý drát někde mezi Brnem a Prahou. Necítí sounáležitost s Evropou, za to jsou na povel loutkařů ochotni výhrůžně skandovat „Kdo neskáče není Čech", včetně stupidního "hop, hop, hop“. Litují rozpadu zbrojního průmyslu, přičemž nechtějí slyšet, že jeho produkce, jak dokázaly lokální konflikty studené války před rokem 1989, byla zastaralý šrot, který diktátoři odebírali na dluh, přesněji zadarmo (za vládní úvěry, které zůstaly nesplacené). Nostalgicky vzpomínají na zaniklé neefektivní cukrovary a neví, že cukru se dnes vyrábí stejně jako za komunistů. Chtějí se opět vydat cestou soběstačnosti, přitom socialismus nutila k této „cnosti“ pouze nouze.

Ostatně i česká vláda jede na stejné myšlenkové vlně. Výzvy „kupujte domácí potraviny“ provokují ekonomický nacionalismus (jde o cestu k rozbití Unie-článek zde). Soudržnost Unie se tak dává v sázku kvůli odbytu bůčku. Na supermarketech musela být umístěna informace v procentním vyjádření o cizáckém původu zde prodávaného zboží. Dnes se pohoršujeme nad plány Velké Británie, aby zde usazené firmy zveřejňovaly počty pracovníků z ciziny. V principu se ale jedná o to stejné.

Co by ale mělo nastat po czechxitu? Bude Česko daňovým rájem v situaci, kde většina národa chce všechno a všechny zdanit? Začneme „makat“ jako Japonci, staneme se cnostnějšími, bude se méně krást? Ano, dojde k tomu, že se narovnají se banány a okurky, řepný líh s ethylformiátem (rumovou trestí) opět získá název rum, pomazánka ze zákysu pojmenování máslo.... majitelé kdejaké fabriky se správnými známostmi dostanou veřejnou podporu a politici odhodí poslední evropské civilizační standardy. A co za to? Co dál? Než toto, raději budu jíst správně zakřivené banány a svítit LED diodami.

V čele koalice pro vystoupení z Unie stojí demagogové a vlivoví agenti Ruska a Číny. Užitečné idioty jim tvoří snílci spolu s politickými a ekonomickými deprivanty, což jsou lidé, kteří se považují za neúspěšné a strádající cizí vinou, za vydělené ze společnosti ekonomicky, např. kvůli vlastním dluhům nebo politicky, kdy jejich hlas nikdo neposlouchá. Jako by ale ostatní v systému, kde všichni rozhodují o všech a nikdo o sobě, měli nějaký silnější hlas. Politici obecnou spruzenost ještě přiživují svojí arogancí a užíváním „dutořeči“, mluvy bez sdělení a obsahu. Deprivanti ve svém vnitřním zoufalství nevnímají, že žijí v nejbohatším a nejsvobodnějším období lidské éry a jsou schopní, v zájmu odplaty za své domnělé "ponížení", podpořit v podstatě jakoukoliv demagogii. Zastávají názor, že nepřítel mého nepřítele je můj přítel i kdyby to měl být Vladimir Putin nebo Kim Čong-un. Tak jako ve Velké Británii, by se v českém referendu o vystoupení z Unie řešily výhradně vnitropolitické problémy.

Směji se volání, že si bez EU budeme svobodně vládnout, rozhodovat ve své zemi atd. Kdo je to my?Politické strany, které v celém Česku mají asi 10.000 aktivních členů, určitě nereprezentují společnost (o ubohosti české politiky zde). Separatisté vyčítají Unii porušování subsidiarity, principu rozhodování na co nejnižší úrovni. Co je ale stát jiného, než vnucování povinné účasti (minimálně peněžní) na aktivitách, které považujeme za obtěžující a zbytečné a které my sami bychom řešili lépe. Jestliže se ozývá volání po vícerychlostním Evropě, proč ne vícerychlostní (segmentovaný) stát, kde lidé budou moci odmítnout účast na sociální či důchodové pojištění, na dotování zemědělství, autobusů, vlaků, eletrovozítek, nenormálních zdrojů elektřiny, metra, památek,...... .

Podívejme se, nakolik díky domácím politikům rozhodujeme o svém životě a až potom nadávejme na Brusel.

Autor: Vilém Barák | pátek 21.10.2016 15:22 | karma článku: 17.47 | přečteno: 516x

Další články blogera

Vilém Barák

Veřejných peněz je ve sportovní špíně škoda

Sportovci soutěží za sebe a své sponzory a kdo má touhu vyniknout, bude sportovat i bez státní podpory. A jestliže si někdo přeje, aby Czechia získávala co nejvíce medailí na světových šampionátech, je to jeho věc a jeho peníze.

20.8.2017 v 13:52 | Karma článku: 27.45 | Přečteno: 613 | Diskuse

Vilém Barák

Státní se opět vydává za lepší než soukromé

Jestliže registr smluv komplikuje pseudopodnikání státu a samospráv, je to jenom dobře. Proč vlastně Budějovický Budvar nebyl již dávno privatizován? Úkolem státu je zajištění obrany a bezpečnosti, nikoliv vaření piva.

21.6.2017 v 14:53 | Karma článku: 31.78 | Přečteno: 3264 | Diskuse

Vilém Barák

Není zájem řešit zadlužování

Několik nepopulárních poznámek o úvěrech, věřitelích, dlužnicích, morální odpovědnosti, o materiální spotřebě a všeobecné neochotě jít ke kořenu věci (vyšlo v Lidových novinách v rubrice Orientace 6. května.2017).

15.5.2017 v 15:44 | Karma článku: 24.04 | Přečteno: 1219 | Diskuse

Vilém Barák

Česko není schopné postavit vysokorychlostní tratě

Plány na zprovoznění rychlovlaků v Česku lze přirovnat ke snaze postavit atomovou elektrárnu v Africe. Po nějaké době bychom místního šamana nalezli v reaktorové nádobě, jeho kozu uvázanou u příruby.

10.5.2017 v 11:58 | Karma článku: 24.15 | Přečteno: 775 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Martin Braun

Dobrých zpráv není nikdy dosti

Zatímco Česko se ještě plně nevzpamatovalo z volebního masakru, a faktu, že vládu bude sestavovat nejen obviněný z dotačních podvodů ale z příslušnosti k Stb, tady mám na mysli tu slušnou část Čechů a Moravanů.

24.10.2017 v 6:04 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 168 | Diskuse

Martin Bělík

Pohled na volby očima marketéra

Nechci hodnotit programy stran ani jejich kvalitu a kandidáty. Chci se jen trochu zamyslet, proč byli úspěšní a proč ne. A také bych přidal zamyšlení pro mladé o sociálních sítích.

24.10.2017 v 0:05 | Karma článku: 13.68 | Přečteno: 249 |

Otto Černý

Kdepak přistěhovalci, národe švédský, vy sami.

Švédskem otřásá skandál. Úspěšný a oblíbený programový ředitel švédského kanálu TV 4 byl svými kolegyněmi nařčený ze sexismu, rasismu, homofobie a sexuálních obtěžování.

23.10.2017 v 21:17 | Karma článku: 38.59 | Přečteno: 1988 | Diskuse

Iva Kabosch

Chci premiéra s koulema aneb ne machiavellismu v praxi!

Otevřený dopis Andreji Babišovi v jeho médiu. Chcete mluvit s občany, tak tady mě máte. Čtěte, reflektujte, diskutujte, reagujte. A hlavně: buďte chlap, nefňukejte a makejte!

23.10.2017 v 21:13 | Karma článku: 23.84 | Přečteno: 1034 | Diskuse

Jan Dvořák

Časy se překotně mění. Švejk narazil zpochybněním IQ třetiny voličů

Ano, nastal čas klást si vyšší cíle. A hlavně, už nešvejkovat, a makat. Když nadávat na nové poměry, tak otevřeně, bez dvojsmyslů, aby bylo jasné, jak to myslíte, že nejste anarchistický bořič, ale konstruktivní buřič, buříček.

23.10.2017 v 18:55 | Karma článku: 16.83 | Přečteno: 797 | Diskuse
Počet článků 77 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2456

Každý má právo hledat své štěstí, pokud to není na újmu jiným lidem. Vycházím ze zásady, že stát je tu pro občana a nikoliv naopak. Každý z nás má právo hodnotit, zda pravomoci vykonávané státem by nešly vykonávat lépe nebo jinak, například zda je nevrátit občanům. Neustále je třeba hledat, jak věci dělat levněji, rychleji, přesněji, prostě efektivněji.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.