Proč si vážit Ruska

14. 05. 2018 15:11:27
Schválně se rozhlédněme kolem sebe. Většina z by doma nic ruského nenašla, ani tu pověstnou vodku. Snad kromě plynu ve sporáku a nafty v nádrži automobilu. Nevím ale, proč bychom měli milovat benzinku či plynojem.

Otrava Sergeje Skripala a jeho dcery v anglickém Salisbury nervově paralytickou látkou A 234, následné drzé výroky z Moskvy na adresu Česka ohledně její údajné výroby, okolnosti doprovázející vydání hackera Sergeje Nikulina do Spojených států, chování Miloše Zemana, který se stal bezpečnostním rizikem pro Českou republiku (podle některých politiků se stal loutkou Kremlu), to vše opětovně přitáhlo pozornost veřejnosti k Rusku. Šťastná epocha lásky, objímání a spolupráce, která nastala v roce 1989 po pádu komunismu, skončila nejpozději anexí Krymu v únoru 2014.

Minimálně od jeho záboru a po rozdmýchávání občanské války na Dombasu lžeme sami sobě. Politologové se mýlí, když tvrdí, že po krachu komunismu Rusko nemá ideologii, na níž by mohlo založit novou konfrontaci. Někteří namítají, že Rusko má Ústavu, prezidenta, politické strany, parlament....tedy nijak se neliší od jiných států. Čistě formalisticky, stejné instituce mělo i stalinistické Sovětský svaz. Současná studená válka je opětovně postavena na tradiční (carské) velmocenské rozpínavosti podepřené bludem o morální převaze Rusů, jako obránců „třetího Říma“. A my se stále tváříme, že se celkem nic neděje. Čím dříve se mezi státníky svobodného světa najde nový Winston Churchill, který oznámí spuštění železné opony, tím lépe.

V tomto konfliktu vypovídání tzv. diplomatů-špionů představuje směšné gesto, které díky existenci mnoha dalších, skrytých agentů Kreml vůbec nebolí. Je třeba vystavit účet za chování ruského státu všem jeho občanům bez rozdílu. Nejen umístit pár oligarchů na sankční seznam. Znemožněme jim na Západě studium, nabývání nemovitostí, ukládání majetku, cestování a podnikání. V současnosti studuje na českých vysokých školách 5000 Rusů, potenciálních špiónů a pokud se učí v českém jazyce, mají to zadarmo. Vzhledem k jazykové příbuznosti jich nebude jen pár. Jestliže je většina Rusů přesvědčena o nepřátelství a prohnilosti Západu, není důvod, aby zde byli jakkoliv vítáni. Nebo si snad někdo myslí, že přijíždí pouze prozápadní Rusi? Západ už nesmí být rekreační zónou vlastních nepřátel, kde mohou v klidu odpočívat v mezidobí při „dobývání“ světa, nakupovat hadříčky, voňavky, módní cetky i technologie použitelné ve vojenství, dovolávat se ochrany právního státu, kterou doma nemají.

Neměli bychom jen trpně přijímat informační a kybernetické útoky Ruska. Má vlastní nespokojence, separatisty a dost vnitřních problémů, na kterých jde založit vlastní informační ofenzívu..

Vladimíru Putinovi by vznikl velký problém, kdyby jeho podporovatelé museli svůj majetek přemístit zpět do Ruska nebo do jiných rozvojových zemí, kde neplatí právní řád a mohou o něj kdykoliv přijít. Upřednostnili by i v takovém případě hru na velmocenské postavení, prestiž a status Ruska nebo osobním zájmem v podobě prospěchu dětí a bezpečí vlastního majetku? Myslím si, že to druhé je pravděpodobnější a Vladimír Putin by možná přestal být prezidentem. Určitě jde o lepší variantu než nedělat nic.

Vodítkem může být Velká Británie se svým zákonem o praní nelegálních příjmů. Jestliže nejde doložit, z jakých peněz si majitel koupil dům, může být obstaven. Nepomohou ani daňové ráje, bude povinnost prozradit konečné vlastníky, nebo hrozí až 2 roky vězení.

Rusko chce ve světě prestiž. Tu nejde získat agresivitou (to jde u domácího obecenstva zvyklého na cary, komunistické samovládce a Putina), ale pouze přitažlivostí tzv. měkké síly (kulturou, zajištěním práva...) a hospodářskými úspěchy. Kvůli snaze šířit strach se Rusku dostává pohrdání a stává se zcela logicky páriou mezinárodních vztahů. Přirozená rezistence světa vůči agresivitě Ruska je z jeho strany považována za hrozbu ve stylu "podle sebe soudím tebe". Jenže Rusům, tak jak mnohokrát v minulosti pocit příslušnosti k "velmoci" nahrazuje funkční stát. Zde je o "přípravě" Ruska na světový šampionát ve fotbale. Tak jak psal Richard Pipes, velký znalec Ruska a poradce prezidenta Ronalda Reagana, jeho poměry jsou odrazem patrimoniální tradici (majetek je jakoby propůjčen ze strany státu, soukromé vlastnictví podléhá zájmům politické moci, individuální svoboda není principem, na nichž stojí společnost a z toho důvodu i demokracie je pouze vnějším nátěrem), prostě kulturních vzorců. Proto se odstraněním komunismu z Ruska nestala země jako každá jiná.

Je otázkou, proč se v Česku někteří lidé zastávají Ruska. Čím jim imponuje? V podstatě nic zajímavého nevyrábí. Když pomineme suroviny, jeho export je na úrovni Belgie. Obleky, boty, kravaty, automobily, hodinky, naprostá většina věcí užívaných kremelskou elitou a oligarchy nepochází z Ruska. Ani ti Putinovi psíci nepřijeli na motocyklech Ural (všimněme si, že jsou dodnes podobné mašinám zanechaným v bývalém Sovětském svazu za 2. WW, snad chybí jen příprava montáže pro kulomet MG 34 na vozíku sajdy), ale na strojích ze Spojených států a Japonska. Schválně se rozhlédněme kolem sebe. Většina z nás by doma nic ruského nenašla, ani tu pověstnou vodku, snad kromě plynu ve sporáku a nafty v nádrži automobilu. Nevím ale, proč bychom měli milovat benzinku či plynojem. Žádné davy do Ruska na prázdniny nejezdí. Střední doba dožití ruských mužů je 65 let, stejně jako před 30 lety, hluboko pod rozvinutým světem (v Česku je to 76 let, o 8 let více než před 30 lety). Vysoká úroveň ruských zbraní je produktem propagandy, byly mnohokrát poraženy v lokálních válkách třetího světa. Současná hudba, literatura, filmy, módní trendy, filozofie, etika, zásady slušného chování. Kdo kdy o něčem takovém slyšel v souvislosti s Ruskem? A pokud někdo utíká, tak z Ruska na Západ a ne naopak. Stejně tak Rusové jezdí studovat na Západ.

Máme si snad Ruska vážit kvůli vítězství v II. světové válce, která skončila před 73 lety? Zvítězil Sovětský svaz, který dnes neexistuje a Rusko si naprosto svévolně přisvojuje něco co mu nepatří. Sovětskou armádu tvořili lidé z Ukrajiny, Běloruska, Kyrgistánu, Moldavska, Azerbajdžánu, Ruska, Gruzie, Arménie, Kazachstánu, Uzbekistánu, Turkmenistánu.......

Úplné chucpe je, když obrovské ztráty Rudé armády způsobené vojenskou neschopností jejího velení a naprostým nerespektováním životů prostých vojáků, mají být dnes předmětem úcty. Proč? Ano, padlí vojáci si zaslouží úctu za své individuální hrdinství a politování za to, že byli zmrzačeni nebo padli, když je hnali nevycvičené, špatně ozbrojené, jako dobytek proti kulometům. Samotný Sovětský svaz si naproti tomu zaslouží pouze pohrdání a odsouzení pro neschopnost svého vedení, která vedla k úplně zbytečným ztrátám. Ostatně, asi by bylo stejně lepší se k této kapitole dějin ani nevracet. Nacistická a komunistická diktatura srovnatelných zločinců, pro které byl lidský život ničím, se po několikaletém bratření a vzájemné hospodářské pomoci (do 21.6.1941) střetly v boji na život a na smrt. Rok a půl Sovětský svaz hospodářsky pomáhal nacistickému Německu ve válce se Západem. Za masivní podpory Západu komunistická diktatura vyhrála a z moci vítěze museli být všechny její zločiny zapomenuty. Všechny, tedy ty jichž se dopustila na území své říše proti vlastnímu obyvatelstvu, proti vlastním vojákům, proti vojákům a civilnímu obyvatelstvu Německa, proti civilnímu obyvatelstvu obsazovaných zemí, který bylo spojeno se znásilňováním a rabováním. Signifikantní je popis historie vzniku fotografie dobytí Reichstagu, kdy důstojník má na ruce dvoje hodinky, které byly následně retušovány. Shrnuto a potrženo, Sovětský svaz jehož následovníkem se prohlašuje Rusko, se pokusil přepsat dějiny, z půlky Evropy udělala vazaly a dalších 44 let ohrožovala jadernými zbraněmi celý svět. Ne nadarmo se říká, chovají, jako kdyby to tady osvobodil.

Není mým cílem zde vypočítávat neúspěchy ale i neúspěchy Ruska. Většině lidí by stačilo, kdyby o něm slyšelo co nejméně, tak jako o mnoha dalších zemích. Víme, že existují, tak nějak s nimi naše firmy obchodují a to je všechno. Více vědět nepotřebujeme. Jenže Rusko svojí agresivitou, vytvářením problémů na mezinárodní scéně nám stále vstupuje do života.

Zde je třeba říci. Milý Rusové, nechceme aby nás Rusko zachraňovalo a necítím jakoukoliv potřebu v tomto směru. Stejně tak nepovažuji vaši vzdělanost, kulturu, "kultivovanost", tradice a "civilizační návyky" za něco, co by nás obohacovalo. Naopak, znamenalo by to ochuzení a návrat k primitivismu. I když, Rusové si pořád myslí, že nám i v roce 1968 "pomáhali".

Proč jsou tedy někteří lidé fandy Ruska? Část z nich cítí potřebu myslet si a dělat opak toho, co ostatní, jsou to takoví věční puberťáci. Jestliže ve společnosti lidé souzní s NATO a Unií, usí být ze zásady proti.

Další jsou mudrlanti, kteří se domnívají, že vědí všechno nejlépe. Chtějí chvíli korektně hodnotit pana Köhna, potom zase pana Hitlera a přitom opomíjí, kde je zlo a dobro, že pan Hitler nahnal pana Köhna do plynové komory. Stejně tak je snaha o vyváženost ve vztahu k Rusku je naprosto směšná. Západní země nikomu neokupují území, jako Rusko ve vztahu ke Gruzii, Moldavsku, Ukrajině, nemají vůči Kremlu územní požadavky (třeba v podobě návratu Východního Pruska, enklávy okolo Königsbergu, dnes nazývaného "pa rúski" Kaliningrad), ani (ke své škodě) s ním nevedou hybridní válku.

Čeští podporovatelé Putina by v jeho režimu žít nechtěli. Jestliže skřípou zuby nad tuzemskou privatizací, nevím co by říkali na ruskou verzi. Zde stát zastavil akcie lukrativních těžebních podniků za zlomek jejich ceny ve prospěch bank oligarchů, a to oproti úvěru pro státní rozpočet. Na ty úvěry poskytla (natiskla) ještě ke všemu peníze ruská centrální banka. No a potom ruští politici jakoby nechali propadnout tyto zástavy a "tadá", majetek se přesunul k oligarchům. To byla pravá loupež za bílého dne..

Čeští obdivovatelé Ruska jsou pouze salónní rusofilové, kteří takto mstí polistopadovému režimu za své exekuce, životní prohry a nevím co ještě. Pochybuji, že pijí kvas místo coca-coly, jedí pirožky místo kuřecích křídel z KFC nebo karbenátků z Mc Donalds, poslouchají častušky místo rocku a oblékají se do rubašky místo do džínů. Jestli mají názor, že jsou na tom špatně, v Rusku by se měli několikanásobně hůře a ještě by museli mlčet. Pokud ne, mohli by dostat od bičem přes hřbet od jakých si kozáků (civilních osob oblečených do kostýmů), tak jako tomu bylo při posledních demonstracích.

Autor: Vilém Barák | pondělí 14.5.2018 15:11 | karma článku: 31.27 | přečteno: 1654x


Další články blogera

Vilém Barák

V obecních volbách nevolte pouhé "stavitele"

K čemu je občanovi obecní aquapark, když obchází auta stojící na chodníku a kličkuje mezi psími lejny, před domem mu vznikne skládka a pokoušou ho volně pobíhající psi?

1.10.2018 v 11:11 | Karma článku: 18.62 | Přečteno: 792 | Diskuse

Vilém Barák

Nejsme ohrožováni teroristy, ale psy

V Česku je třeba snížit počet chovaných psů a koček, a to pomocí administrativních překážek a růstu finančního zatížení majitelů. Stát není schopen vymáhat na papíře existující regulace.

12.9.2018 v 10:54 | Karma článku: 31.66 | Přečteno: 1358 | Diskuse

Vilém Barák

Voda nad zlato

Přestaňme místo potravin pěstovat plodiny na spálení, redukujme velkoprůmyslové zemědělství, v rámci pozemkových úprav ať jsou zřizovány krajinné prvky, stát musí pomáhat majitelům půdy s ochranou proti nájemců.

5.9.2018 v 13:59 | Karma článku: 17.45 | Přečteno: 482 | Diskuse

Vilém Barák

Lekce H-SYSTÉMEM

Záměr Středočeského kraje věnovat SBD Svatopluk z veřejných prostředků 1 milión korun je směšný. Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová chce touto akcí odklonit pozornost veřejnosti od svého skandálu se služebním automobilem.

15.8.2018 v 13:30 | Karma článku: 16.34 | Přečteno: 779 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Robert Bartoš

Vždyť auto je tak prima

Jsme dobří, kolik dovedeme vyrobit aut. Autíčko nás doveze pohodlně do práce, a nemusíme se mačkat „sockou“, naštěstí jsou i asfaltované silnice v lese, takže si zajedeme i na hezkou mýtinku autem. Co je nám do emisí.

18.10.2018 v 8:57 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 1 | Diskuse

Jan Dvořák

Koho do čela Pojistky demokracie? Kuberu nebo Drahoše?

Aby pojistka proti vládní a sněmovní zlovůli, i proti snahám očesat demokratické poměry v zemi – slovutný Senát - byl funkční, měla by v jeho čele stanout osobnost nezpochybnitelných kvalit.

18.10.2018 v 7:34 | Karma článku: 9.13 | Přečteno: 279 | Diskuse

Martin Braun

Outro k jedné ekrazitové blogerské přestřelce - k blogu pana Petříka

Aneb když se mísí jablka a hrušky, tak to na blogu bouchá, střílí, prská a syčí, občas i fňukne.....

18.10.2018 v 3:26 | Karma článku: 18.86 | Přečteno: 434 | Diskuse

Karel Trčálek

Stopa fakt nechutných zrůdností západní demokracie, která se nevyvařila

Nevyvařila se a jak by taky mohla, když již brzy oslavíme výročí VŘSR a zahájíme MČSP, a proto si je třeba připomenout kdo jsme, a kam patříme

17.10.2018 v 18:55 | Karma článku: 16.45 | Přečteno: 610 | Diskuse

Karel Trčálek

Vážený pane prezidente, ústavní przniteli

Ústavní řád by se měl dodržovat, páč, marná sláva, platí pro každého stejně, ať už sedíte na Hradě, nebo v ústavu pro choromyslné

17.10.2018 v 17:36 | Karma článku: 17.90 | Přečteno: 383 | Diskuse
Počet článků 109 Celková karma 22.25 Průměrná čtenost 2235

Každý má právo hledat své štěstí, pokud to není na újmu jiným lidem. Vycházím ze zásady, že stát je tu pro občana a nikoliv naopak. Každý z nás má právo hodnotit, zda pravomoci vykonávané státem by nešly vykonávat lépe nebo jinak, například zda je nevrátit občanům. Neustále je třeba hledat, jak věci dělat levněji, rychleji, přesněji, prostě efektivněji.

Najdete na iDNES.cz