Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Proč si vážit Ruska

14. 05. 2018 15:11:27
Schválně se rozhlédněme kolem sebe. Většina z by doma nic ruského nenašla, ani tu pověstnou vodku. Snad kromě plynu ve sporáku a nafty v nádrži automobilu. Nevím ale, proč bychom měli milovat benzinku či plynojem.

Otrava Sergeje Skripala a jeho dcery v anglickém Salisbury nervově paralytickou látkou A 234, následné drzé výroky z Moskvy na adresu Česka ohledně její údajné výroby, okolnosti doprovázející vydání hackera Sergeje Nikulina do Spojených států, chování Miloše Zemana, který se stal bezpečnostním rizikem pro Českou republiku (podle některých politiků se stal loutkou Kremlu), to vše opětovně přitáhlo pozornost veřejnosti k Rusku. Šťastná epocha lásky, objímání a spolupráce, která nastala v roce 1989 po pádu komunismu, skončila anexí Krymu v únoru 2014.

Minimálně od jeho záboru a po rozdmýchávání občanské války na Dombasu lžeme sami sobě. Politologové se mýlí, když tvrdí, že po krachu komunismu Rusko nemá ideologii, na níž by mohlo založit novou konfrontaci. Současná studená válka je postavenou na tradiční (carské) velmocenské rozpínavosti podepřené bludem o morální převaze Rusů, jako obránců „třetího Říma“. A my se stále tváříme, že se celkem nic neděje. Čím dříve se mezi státníky svobodného světa najde nový Winston Churchill, který oznámí spuštění železné opony, tím lépe.

V tomto konfliktu vypovídání tzv. diplomatů-špionů představuje směšné gesto, které díky existenci mnoha dalších, skrytých agentů Kreml vůbec nebolí. Je třeba vystavit účet za chování ruského státu všem jeho občanům bez rozdílu. Nejen umístit pár oligarchů na sankční seznam. Znemožněme jim na Západě studium, nabývání nemovitostí, ukládání majetku, cestování a podnikání. V současnosti studuje na českých vysokých školách 5000 Rusů a pokud se učí v českém jazyce, mají to zadarmo. Vzhledem k jazykové příbuznosti jich nebude jen pár. Jestliže je většina Rusů přesvědčena o nepřátelství a prohnilosti Západu, není důvod, aby zde byli jakkoliv vítáni. Nebo si snad někdo myslí, že přijíždí pouze prozápadní Rusi? Západ už nesmí být rekreační zónou vlastních nepřátel, kde mohou v klidu odpočívat v mezidobí při „dobývání“ světa, nakupovat hadříčky, voňavky, módní cetky i technologie použitelné ve vojenství, dovolávat se ochrany právního státu, kterou doma nemají.

Vladimíru Putinovi by vznikl velký problém, kdyby jeho podporovatelé museli svůj majetek přemístit zpět do Ruska nebo do jiných rozvojových zemí, kde neplatí právní řád a mohou o něj kdykoliv přijít. Upřednostnili by i v takovém případě hru na velmocenské postavení, prestiž a status Ruska nebo osobním zájmem v podobě prospěchu dětí a bezpečí vlastního majetku? Myslím si, že to druhé je pravděpodobnější a Vladimír Putin by možná přestal být prezidentem. Určitě jde o lepší variantu než nedělat nic.

Vodítkem může být Velká Británie se svým zákonem o praní nelegálních příjmů. Jestliže nejde doložit, z jakých peněz si majitel koupil dům, může být obstaven. Nepomohou ani daňové ráje, bude povinnost prozradit konečné vlastníky, nebo hrozí až 2 roky vězení.

Rusko chce ve světě prestiž, ale tu si nejde získat agresivitou (to jde u domácího obecenstva zvyklého na cary, komunistické samovládce a Putina), ale pouze přitažlivostí tzv. měkké síly (kulturou, zajištěním práva...) a hospodářskými úspěchy. V odpovědi se mu dostává pohrdání a stává se zcela logicky páriou mezinárodních vztahů. Je otázkou, proč se v Česku někteří lidé zastávají Ruska. Čím jim imponuje? V podstatě nic zajímavého nevyrábí. Když pomineme suroviny, jeho export je na úrovni Belgie. Obleky, boty, kravaty, automobily, hodinky, naprostá většina věcí užívaných kremelskou elitou a oligarchy nepochází z Ruska. Ani ti Putinovi psíci nepřijeli na motocyklech Ural (všimněme si, že jsou dodnes podobné mašinám zanechaným v bývalém Sovětském svazu za 2. WW, snad chybí jen příprava montáže pro kulomet MG 34 na vozíku sajdy), ale na strojích ze Spojených států a Japonska.

Schválně se rozhlédněme kolem sebe. Většina z nás by doma nic ruského nenašla, ani tu pověstnou vodku, snad kromě plynu ve sporáku a nafty v nádrži automobilu. Nevím ale, proč bychom měli milovat benzinku či plynojem. Žádné davy do Ruska na prázdniny nejezdí. Vysoká úroveň ruských zbraní je produktem propagandy, byly mnohokrát poraženy v lokálních válkách třetího světa. Současná hudba, literatura, filmy, módní trendy, filozofie, etika, zásady slušného chování. Kdo kdy o něčem takovém slyšel v souvislosti s Ruskem? A pokud někdo utíká, tak z Ruska na Západ a ne naopak.

Máme si snad Ruska vážit kvůli vítězství v II. světové válce, která skončila před 73 lety? Zvítězil Sovětský svaz, který dnes neexistuje a Rusko si naprosto svévolně přisvojuje něco co mu nepatří. Sovětskou armádu tvořili lidé z Ukrajiny, Běloruska, Kyrgistánu, Gruzie, Arménie, Kazachstánu, Uzbekistánu.......

Úplné chucpe je, když obrovské ztráty Rudé armády způsobené vojenskou neschopností jejího velení, naprostým nerespektováním životů prostých vojáků mají být předmětem úcty. Proč? Ano, padlí vojáci si zaslouží úctu za své individuální hrdinství a politování za to, že byly zmrzačeni nebo padli, když je hnali nevycvičené, špatně ozbrojené jako dobytek proti kulometům. Samotný Sovětský svaz si naproti tomu zaslouží pouze pohrdání a odsouzení. Ostatně, asi by bylo stejně lepší se k této kapitole dějin ani nevracet. Nacistická a komunistická diktatura naprosto srovnatelných zločinců, pro které byl lidský život ničím, se po několikaletém bratření a vzájemné pomoci střetly v boji na život a na smrt. Za masivní podpory Západu komunistická diktatura vyhrála a z moci vítěze museli být všechny její zločiny zapomenuty. Všechny, tedy ty jichž se dopustila na území své říše proti vlastnímu obyvatelstvu, proti vlastním vojákům, proti vojákům a civilnímu obyvatelstvu Německa, proti civilnímu obyvatelstvu obsazovaných zemí, který bylo spojeno se znásilňováním a rabováním. Signifikantní je popis historie vzniku fotografie dobytí Reichstagu, kdy důstojník má na ruce dvoje hodinky.

Shrnuto a potrženo, Sovětský svat jehož následovníkem se prohlašuje Rusko, se pokusil přepsat dějiny, z půlky Evropy udělala vazaly a dalších 44 let ohrožovala jadernými zbraněmi celý svět. Ne nadarmo se říká, chovají, jako kdyby to tady osvobodil.

Proč jsou tedy někteří lidé fandy Ruska? Část z nich cítí potřebu myslet si a dělat opak toho, co ostatní, jsou to takoví věční puberťáci. Jestliže ve společnosti lidé souzní s NATO a Unií, usí být ze zásady proti.

Další jsou mudrlanti, kteří se domnívají, že vědí všechno nejlépe. Chtějí chvíli korektně hodnotit pana Köhna, potom zase pana Hitlera a přitom opomíjí, kde je zlo a dobro, že pan Hitler nahnal pana Köhna do plynové komory. Stejně tak je snaha o vyváženost ve vztahu k Rusku je naprosto směšná. Západní země nikomu neokupují území, jako Rusko ve vztahu ke Gruzii, Moldavsku, Ukrajině, nemají vůči Kremlu územní požadavky (třeba v podobě návratu Východního Pruska, enklávy okolo Königsbergu, dnes nazývaného "pa rúski" Kaliningrad), ani (ke své škodě) s ním nevedou hybridní válku.

Čeští podporovatelé Putina by v jeho režimu žít nechtěli. Jestliže skřípou zuby nad tuzemskou privatizací, nevím co by říkali na ruskou verzi. Zde stát zastavil akcie lukrativních těžebních podniků za zlomek jejich ceny ve prospěch bank oligarchů, a to oproti úvěru pro státní rozpočet. Na ty úvěry poskytla (natiskla) ještě ke všemu peníze ruská centrální banka. No a potom ruští politici jakoby nechali propadnout tyto zástavy a "tadá", majetek se přesunul k oligarchům. To byla pravá loupež za bílého dne..

Čeští obdivovatelé Ruska jsou pouze salónní rusofilové, kteří takto mstí polistopadovému režimu za své exekuce, životní prohry a nevím co ještě. Pochybuji, že pijí kvas místo coca-coly, jedí pirožky místo kuřecích křídel z KFC nebo karbenátků z Mc Donalds, poslouchají častušky místo rocku a oblékají se do rubašky místo do džínů. Jestli mají názor, že se jsou na tom špatně, v Rusku by se měli několikanásobně hůře a ještě by museli mlčet. Pokud ne, mohli by dostat od bičem přes hřbet od jakých si kozáků.

Autor: Vilém Barák | pondělí 14.5.2018 15:11 | karma článku: 30.69 | přečteno: 1427x


Další články blogera

Vilém Barák

Máme ministrovi platit kursy čtení a psaní?

Bylo by správné, kdyby si ministři z veřejných peněz začali platit kursy stepování, klaunovství a žonglování s talíři, aby mohli zabavit novináře na tiskových konferencích a zvýšit svoji přitažlivost pro média?

25.5.2018 v 11:11 | Karma článku: 26.99 | Přečteno: 877 | Diskuse

Vilém Barák

Pouhá nabídka očistce dluhovou krizi neřeší

Chronické zadlužování nevyřeší sliby změkčování podmínek exekucí a rušení stále větší části pohledávek, ale bránění vzniku dluhům, hledání způsobů, jak odradit lidi od uskutečňování jejich snů za cizí peníze.

22.5.2018 v 11:22 | Karma článku: 15.41 | Přečteno: 299 | Diskuse

Vilém Barák

Rakousko-Uhersko bylo (i) naše

Příspěvek k diskusi o zdrojích vojenských tradic současné Armády České republiky a špinění vlastní historie. Dějiny Rakouska-Uherska jsou pro současnost asi tak vyhaslé, jako jsou podle Ústavního soudu „vyhaslé“ Benešovy dekrety.

7.5.2018 v 9:53 | Karma článku: 20.93 | Přečteno: 553 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Petr Burian

Zlatej socík

Znáte ten otřepaný vtip. Vnouček se ptá: "dědo, jaký byl vlastně ten socialismus?" "Zlatej, chlapče, zlatej" A zarytí rádobydemokraté s bolševickou dušičkou se u toho potutelně kření a světácky pokyvují hlavami. Tedy pojďme na to.

26.5.2018 v 19:33 | Karma článku: 21.89 | Přečteno: 648 | Diskuse

Jiří Turner

3,14tomio, vlastizrada z Marakeše, a kdo je amatérem v zahraniční politice

SPD ve Sněmovně iniciovala jednání o tzv. Marakéšském protokolu, řešícím problematiku migrace, naopak byl stažen bod o výrocích prezidenta. Pochopili vůbec poslanci SPD ten dokument, a kdo vlastně rozumí naší zahraniční politice?

26.5.2018 v 17:44 | Karma článku: 17.33 | Přečteno: 568 | Diskuse

Zdenek Horner

Pirátská vlajka zapadla v rudohnědé sněmovně

Piráti se podle mne definitivně odkopali. Nemají kulturu, nemají esprit, už mají funkce a vezou se na vlně prebend. Fujky fuj, hanba! Sněmovna doporučila na vyznamenání levicového fanatika Sýse a pomateného neonarcistu Dolečka.

26.5.2018 v 16:32 | Karma článku: 16.84 | Přečteno: 540 | Diskuse

Jiří Míka

Británie obvinila Rusko za útok satirou

Londýn oficiálně obvinil Kreml za srandu, kterou si někdo udělal z ministra Borise Johnsona. Prý takový útok mohlo provést pouze Rusko, protože dovolat se ministrovi vyžaduje nejmodernější technologie Ruska.

26.5.2018 v 13:34 | Karma článku: 37.48 | Přečteno: 1096 | Diskuse

Pavel Kamas

Založím veřejnou sbírku. Ať není poslancům zima

Jistě mnoho z vás napadlo, že se poslanci mají dobře a proč by se běžní občané měli ze svých průměrných mezd skládat na pohodlí poslanců. Odpověď je jednoduchá. Nebude sbírka, zatopí si počítačem na náklady daňových poplatníků.

25.5.2018 v 23:42 | Karma článku: 26.29 | Přečteno: 478 | Diskuse
Počet článků 98 Celková karma 20.48 Průměrná čtenost 2227

Každý má právo hledat své štěstí, pokud to není na újmu jiným lidem. Vycházím ze zásady, že stát je tu pro občana a nikoliv naopak. Každý z nás má právo hodnotit, zda pravomoci vykonávané státem by nešly vykonávat lépe nebo jinak, například zda je nevrátit občanům. Neustále je třeba hledat, jak věci dělat levněji, rychleji, přesněji, prostě efektivněji.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.