Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Proč si vážit Ruska

14. 05. 2018 15:11:27
Schválně se rozhlédněme kolem sebe. Většina z by doma nic ruského nenašla, ani tu pověstnou vodku. Snad kromě plynu ve sporáku a nafty v nádrži automobilu. Nevím ale, proč bychom měli milovat benzinku či plynojem.

Otrava Sergeje Skripala a jeho dcery v anglickém Salisbury nervově paralytickou látkou A 234, následné drzé výroky z Moskvy na adresu Česka ohledně její údajné výroby, okolnosti doprovázející vydání hackera Sergeje Nikulina do Spojených států, chování Miloše Zemana, který se stal bezpečnostním rizikem pro Českou republiku (podle některých politiků se stal loutkou Kremlu), to vše opětovně přitáhlo pozornost veřejnosti k Rusku. Šťastná epocha lásky, objímání a spolupráce, která nastala v roce 1989 po pádu komunismu, skončila anexí Krymu v únoru 2014.

Minimálně od jeho záboru a po rozdmýchávání občanské války na Dombasu lžeme sami sobě. Politologové se mýlí, když tvrdí, že po krachu komunismu Rusko nemá ideologii, na níž by mohlo založit novou konfrontaci. Současná studená válka je postavenou na tradiční (carské) velmocenské rozpínavosti podepřené bludem o morální převaze Rusů, jako obránců „třetího Říma“. A my se stále tváříme, že se celkem nic neděje. Čím dříve se mezi státníky svobodného světa najde nový Winston Churchill, který oznámí spuštění železné opony, tím lépe.

V tomto konfliktu vypovídání tzv. diplomatů-špionů představuje směšné gesto, které díky existenci mnoha dalších, skrytých agentů Kreml vůbec nebolí. Je třeba vystavit účet za chování ruského státu všem jeho občanům bez rozdílu. Nejen umístit pár oligarchů na sankční seznam. Znemožněme jim na Západě studium, nabývání nemovitostí, ukládání majetku, cestování a podnikání. V současnosti studuje na českých vysokých školách 5000 Rusů a pokud se učí v českém jazyce, mají to zadarmo. Vzhledem k jazykové příbuznosti jich nebude jen pár. Jestliže je většina Rusů přesvědčena o nepřátelství a prohnilosti Západu, není důvod, aby zde byli jakkoliv vítáni. Nebo si snad někdo myslí, že přijíždí pouze prozápadní Rusi? Západ už nesmí být rekreační zónou vlastních nepřátel, kde mohou v klidu odpočívat v mezidobí při „dobývání“ světa, nakupovat hadříčky, voňavky, módní cetky i technologie použitelné ve vojenství, dovolávat se ochrany právního státu, kterou doma nemají.

Vladimíru Putinovi by vznikl velký problém, kdyby jeho podporovatelé museli svůj majetek přemístit zpět do Ruska nebo do jiných rozvojových zemí, kde neplatí právní řád a mohou o něj kdykoliv přijít. Upřednostnili by i v takovém případě hru na velmocenské postavení, prestiž a status Ruska nebo osobním zájmem v podobě prospěchu dětí a bezpečí vlastního majetku? Myslím si, že to druhé je pravděpodobnější a Vladimír Putin by možná přestal být prezidentem. Určitě jde o lepší variantu než nedělat nic.

Vodítkem může být Velká Británie se svým zákonem o praní nelegálních příjmů. Jestliže nejde doložit, z jakých peněz si majitel koupil dům, může být obstaven. Nepomohou ani daňové ráje, bude povinnost prozradit konečné vlastníky, nebo hrozí až 2 roky vězení.

Rusko chce ve světě prestiž, ale tu si nejde získat agresivitou (to jde u domácího obecenstva zvyklého na cary, komunistické samovládce a Putina), ale pouze přitažlivostí tzv. měkké síly (kulturou, zajištěním práva...) a hospodářskými úspěchy. V odpovědi se mu dostává pohrdání a stává se zcela logicky páriou mezinárodních vztahů. Přirozená rezistence světa vůči agresivitě Ruska je z jeho strany považována za hrozbu ve stylu "podle sebe soudím tebe". Jenže Rusům, tak jak mnohokrát v minulosti pocit příslušnosti k "velmoci" nahrazuje funkční stát. Zde je o "přípravě" Ruska na světový šampionát ve fotbale. Tak jak psal Richard Pipes, velký znalec Ruska a poradce prezidenta Ronalda Reagana, jeho poměry jsou odrazem patrimoniální tradici (majetek je jakoby propůjčen ze strany státu, soukromé vlastnictví podléhá zájmům politické moci, individuální svoboda není principem, na nichž stojí společnost a z toho důvodu i demokracie je pouze vnějším nátěrem), prostě kulturních tradic. Proto se odstraněním komunismu z Ruska nestala země jako každá jiná.

Je otázkou, proč se v Česku někteří lidé zastávají Ruska. Čím jim imponuje? V podstatě nic zajímavého nevyrábí. Když pomineme suroviny, jeho export je na úrovni Belgie. Obleky, boty, kravaty, automobily, hodinky, naprostá většina věcí užívaných kremelskou elitou a oligarchy nepochází z Ruska. Ani ti Putinovi psíci nepřijeli na motocyklech Ural (všimněme si, že jsou dodnes podobné mašinám zanechaným v bývalém Sovětském svazu za 2. WW, snad chybí jen příprava montáže pro kulomet MG 34 na vozíku sajdy), ale na strojích ze Spojených států a Japonska. Schválně se rozhlédněme kolem sebe. Většina z nás by doma nic ruského nenašla, ani tu pověstnou vodku, snad kromě plynu ve sporáku a nafty v nádrži automobilu. Nevím ale, proč bychom měli milovat benzinku či plynojem. Žádné davy do Ruska na prázdniny nejezdí. Střední doba dožití ruských mužů je 65 let, stejně jako před 30 lety, hluboko pod rozvinutým světem (v Česku je to 76 let, o 8 let více než před 30 lety). Vysoká úroveň ruských zbraní je produktem propagandy, byly mnohokrát poraženy v lokálních válkách třetího světa. Současná hudba, literatura, filmy, módní trendy, filozofie, etika, zásady slušného chování. Kdo kdy o něčem takovém slyšel v souvislosti s Ruskem? A pokud někdo utíká, tak z Ruska na Západ a ne naopak. Stejně tak Rusové jezdí studovat na Západ.

Máme si snad Ruska vážit kvůli vítězství v II. světové válce, která skončila před 73 lety? Zvítězil Sovětský svaz, který dnes neexistuje a Rusko si naprosto svévolně přisvojuje něco co mu nepatří. Sovětskou armádu tvořili lidé z Ukrajiny, Běloruska, Kyrgistánu, Moldavska, Azerbajdžánu, Ruska, Gruzie, Arménie, Kazachstánu, Uzbekistánu, Turkmenistánu.......

Úplné chucpe je, když obrovské ztráty Rudé armády způsobené vojenskou neschopností jejího velení a naprostým nerespektováním životů prostých vojáků, mají být předmětem úcty. Proč? Ano, padlí vojáci si zaslouží úctu za své individuální hrdinství a politování za to, že byli zmrzačeni nebo padli, když je hnali nevycvičené, špatně ozbrojené jako dobytek proti kulometům. Samotný Sovětský svaz si naproti tomu zaslouží pouze pohrdání a odsouzení pro neschopnost svého vedení, která vedla k úplně zbytečným ztrátám. Ostatně, asi by bylo stejně lepší se k této kapitole dějin ani nevracet. Nacistická a komunistická diktatura srovnatelných zločinců, pro které byl lidský život ničím, se po několikaletém bratření a vzájemné hospodářské pomoci (do 21.6.1941) střetly v boji na život a na smrt. Rok a půl Sovětský svaz hospodářsky pomáhal nacistickému Německu ve válce se Západem. Za masivní podpory Západu komunistická diktatura vyhrála a z moci vítěze museli být všechny její zločiny zapomenuty. Všechny, tedy ty jichž se dopustila na území své říše proti vlastnímu obyvatelstvu, proti vlastním vojákům, proti vojákům a civilnímu obyvatelstvu Německa, proti civilnímu obyvatelstvu obsazovaných zemí, který bylo spojeno se znásilňováním a rabováním. Signifikantní je popis historie vzniku fotografie dobytí Reichstagu, kdy důstojník má na ruce dvoje hodinky, které byly následně retušovány. Shrnuto a potrženo, Sovětský svat jehož následovníkem se prohlašuje Rusko, se pokusil přepsat dějiny, z půlky Evropy udělala vazaly a dalších 44 let ohrožovala jadernými zbraněmi celý svět. Ne nadarmo se říká, chovají, jako kdyby to tady osvobodil.

Není mým cílem zde vypočítávat neúspěchy ale i neúspěchy Ruska. Většině lidí by stačilo, kdyby o něm slyšelo co nejméně, tak jako o mnoha dalších zemích. Víme, že existují, tak nějak s nimi naše firmy obchodují a to je všechno. Více vědět nepotřebujeme. Jenže Rusko svojí agresivitou, vytvářením problémů na mezinárodní scéně nám stále vstupuje do života.

Proč jsou tedy někteří lidé fandy Ruska? Část z nich cítí potřebu myslet si a dělat opak toho, co ostatní, jsou to takoví věční puberťáci. Jestliže ve společnosti lidé souzní s NATO a Unií, usí být ze zásady proti.

Další jsou mudrlanti, kteří se domnívají, že vědí všechno nejlépe. Chtějí chvíli korektně hodnotit pana Köhna, potom zase pana Hitlera a přitom opomíjí, kde je zlo a dobro, že pan Hitler nahnal pana Köhna do plynové komory. Stejně tak je snaha o vyváženost ve vztahu k Rusku je naprosto směšná. Západní země nikomu neokupují území, jako Rusko ve vztahu ke Gruzii, Moldavsku, Ukrajině, nemají vůči Kremlu územní požadavky (třeba v podobě návratu Východního Pruska, enklávy okolo Königsbergu, dnes nazývaného "pa rúski" Kaliningrad), ani (ke své škodě) s ním nevedou hybridní válku.

Čeští podporovatelé Putina by v jeho režimu žít nechtěli. Jestliže skřípou zuby nad tuzemskou privatizací, nevím co by říkali na ruskou verzi. Zde stát zastavil akcie lukrativních těžebních podniků za zlomek jejich ceny ve prospěch bank oligarchů, a to oproti úvěru pro státní rozpočet. Na ty úvěry poskytla (natiskla) ještě ke všemu peníze ruská centrální banka. No a potom ruští politici jakoby nechali propadnout tyto zástavy a "tadá", majetek se přesunul k oligarchům. To byla pravá loupež za bílého dne..

Čeští obdivovatelé Ruska jsou pouze salónní rusofilové, kteří takto mstí polistopadovému režimu za své exekuce, životní prohry a nevím co ještě. Pochybuji, že pijí kvas místo coca-coly, jedí pirožky místo kuřecích křídel z KFC nebo karbenátků z Mc Donalds, poslouchají častušky místo rocku a oblékají se do rubašky místo do džínů. Jestli mají názor, že jsou na tom špatně, v Rusku by se měli několikanásobně hůře a ještě by museli mlčet. Pokud ne, mohli by dostat od bičem přes hřbet od jakých si kozáků (civilních osob oblečených do kostýmů), tak jako tomu bylo při posledních demonstracích.

Autor: Vilém Barák | pondělí 14.5.2018 15:11 | karma článku: 31.18 | přečteno: 1587x


Další články blogera

Vilém Barák

Lekce H-SYSTÉMEM

Záměr Středočeského kraje věnovat SBD Svatopluk z veřejných prostředků 1 milión korun je směšný. Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová chce touto akcí odklonit pozornost veřejnosti od svého skandálu se služebním automobilem.

15.8.2018 v 13:30 | Karma článku: 14.98 | Přečteno: 647 | Diskuse

Vilém Barák

Česko, země psům zaslíbená

Obrovský počet psů v Česku plyne z přílišné snadnosti jejich chovu, jemuž stát neklade žádné překážky. A pokud existují nějaká pravidla, tak se obcházejí nebo přímo nedodržují (ignorují).

9.8.2018 v 15:25 | Karma článku: 26.52 | Přečteno: 862 | Diskuse

Vilém Barák

Dálnice Brno-Vídeň, výsměch

Na hlavním tahu do Vídně, na mostě přes hráz vodní nádrže Nové Mlýny byly instalovány semafory a zaveden kyvadlový provoz. Někdy se říká, že Češi jsou pouze Rakušáci, kteří se nenaučili německy. Ne, jsme horší než Afričané.

30.7.2018 v 14:08 | Karma článku: 46.53 | Přečteno: 9864 | Diskuse

Vilém Barák

Ničení státního majetku 2

Pokud červené trenky nebyly prodány nebo vystaveny (např. na akci věnované tématu bezpečnostní ochrana Pražského hradu), měly být umístěny do depozitáře.

27.7.2018 v 12:10 | Karma článku: 11.93 | Přečteno: 772 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Libor Čermák

Politická korektnost by vůbec do demokracie patřit neměla

Co je to politická korektnost? Prý je to jakási politická správnost nebo nezávadnost. A tak si myslím, že pro něco takového by v demokracii nemělo být místo. Něco takového podle mne patří pouze do diktatury.

17.8.2018 v 16:42 | Karma článku: 29.75 | Přečteno: 485 |

Ivan Rychtr

Švédsko – je to žába, která se už pomalu začíná vařit?

Je vývoj ve Švédsku důkazem, kam vede bezbřehý humanismus, korektnost a NoHate přístup? Nebo jsou to vše jen fake news?

17.8.2018 v 16:27 | Karma článku: 34.29 | Přečteno: 1327 |

Vít Šlechta

Nejkrásnější české jméno

Neznám krásnějších českých příjmení, než jakými jsou Kubišová – Kubiš.Tato mě provázejí od dětství, s nimi mám spojeny city upřímného vlastenectví a skromné, neokázalé pravdivosti.

17.8.2018 v 11:11 | Karma článku: 15.41 | Přečteno: 565 | Diskuse

Jan Dvořák

Zemanův bobřík

Jestliže už šestileté děti bravurně ovládají počítač, tak proč by i takový bobr, dokonce ještě bobřík, zůstal pozadu a nepodělil se na síti o názor na svého chovatele?

17.8.2018 v 9:42 | Karma článku: 18.34 | Přečteno: 496 | Diskuse

Jan Berwid-Buquoy

Disent a pád bolševizmu

„Pražské jaro 1968“ a Dubčekovo heslo „Socialismus s lidskou tváří“ nahlodalo sovětský imperialismus zevnitř.

17.8.2018 v 8:22 | Karma článku: 16.10 | Přečteno: 520 | Diskuse
Počet článků 106 Celková karma 21.70 Průměrná čtenost 2240

Každý má právo hledat své štěstí, pokud to není na újmu jiným lidem. Vycházím ze zásady, že stát je tu pro občana a nikoliv naopak. Každý z nás má právo hodnotit, zda pravomoci vykonávané státem by nešly vykonávat lépe nebo jinak, například zda je nevrátit občanům. Neustále je třeba hledat, jak věci dělat levněji, rychleji, přesněji, prostě efektivněji.

Najdete na iDNES.cz