Jsou tyhle služby dnes již normální?

8. 01. 2019 19:37:03
V sobotu večer jsme se rozhodli vyrazit na nedělní oběd do restaurace. Manželka zkoukla www a provedla rezervaci. Kromě toho, jednalo se o podnik, kde by jedna z dcer chtěla mít svatbu, takže se vlastně jednalo o průzkum bojem.

Po příchodu jsme zjistili většina fotografií na webové stránce pouze obluzuje hosty, protože ukazuje část podniku, kde jsou polstrované židle, na stolech ubrusy a naaranžované sklo. V tu chvíli ovšem část zavřenou. Pouze jeden obrázek byl z holohospody kde se uvedené vymoženosti nevyskytovaly. Znáte to ale. Když už někam dojedete, máte hlad, tak si nechcete kazit den ani manželce shazovat její výběr a dělat „rapla“. Člověk doufá, že počáteční drobné problémy budou překonány a vše se v dobré obrátí.

Slečna nás hned u vchodu přivítala nikoliv pozdravem, ale útočnou otázkou: „Máte rezervaci?“. Po kladné odpovědi jsme byli usazeni právě do holohospody. Studené židle bez podsedáků, stoly prosté ubrusů (prostírání), polévka servírovaná bez podkladového talíře a ubrousku, do kterého by šlo utřít ústa. Musel bych vzít ubrousek pod příborem, ale to znamenalo položit jej přímo na stůl. Brrr, něco takového nejsem schopen udělat. Kdoví jakou multifunkční (na zem, záchod) hadrou jsou stoly utírány.

Jediný věšák na kabáty (tyčka dlouhá 1 metr) pro cca 45 hostů stál mezi dvěma stoly. Krajní bundy ležely na zádech zde sedícím hostům. Kdo chtěl s oblečením manipulovat, tak se musel přes tyto hosty natahovat. Divím se, že to snášeli a někoho nepřetáhli ramínkem nebo s nimi nezaútočili na obsluhu. Zbytek oblečení visel nevzhledně po lokále přes opěradla židlí nebo byl na nich položen. No, alespoň něco. Nedávno jsem navštívil opětovně a neprozřetelně holokino (nazývám tak multiplex, multikino), protože děti dostali od Ježíška vstupenky. Zde nejsou šatny vůbec a hubertusy musíte držet na kolenou.

U vedlejšího stolu seděla společnost se psem o váze cca 30 kilogramů, kterého obsluha musela překračovat. V sedu měl hlavu nad úrovní stolu a z uličky pozorně sledoval, co máme v talíři. Smrděl, neměl koš a vodítko bylo pouze navlečeno na noze nábytku. Kdykoliv mohl vystartovat a někoho pokousat. Jestliže tohle nevadí majiteli a psi dělají větší útratu než lidští hosté, prosím. Tak by u vchodu měla být cedulka s nápisem "Čoklí hospoda". Můj názor je, že pes do restaurace nepatří a opak je znakem zoufalství majitele, podbízejícího se těmto "hostům". Nechápu také, proč lidé psy nenechají doma a cpou se s nimi úplně všude. Bohužel v našem případě pes vylezl z pod stolu až když jsme měli objednáno. Jinak bychom se otočili na podpatku a ihned odešli.

Slečna přišla pro objednávku pití a potom jídla. V pořádku. Polévky ale donesla dříve než pití a ne všechny tři naráz, ale napřed dvě a potom jednu. Naposledy jsem servírování jídla pro společnost "najednou" vysvětloval ve vietnamské restauraci a už se to tam neopakovalo. Zde mám obavu, zda jsou ve své aroganci vůbec přístupni argumentům.

Podnik otevírali v 11:00 a již v 11:40 z nabídky chyběla pečená žebra, králík, aniž tato jídla někdo v lístku přeškrtl. Pravda, jídelní lístek by potom vypadal jako za socialismu, ale co se dá dělat, že? Nemohu si hrát na něco "hoch nóbl", co nejsem. Tady si ale hráli a hodně.

Denní nabídka na tabuli před podnikem nebyla doplněna do jídelního lístku třeba vloženým listem. Zřejmě se předpokládá, že si ji máte vyfotit do telefonu, abyste u stolu věděli, co obsahuje.

Hovězí líčka na víně s bramborovou kaší měla udávanou hmotnost 200 gramů, ale zřejmě nikoliv pouze maso, ale i s přílohou. Jedná o nějakou novou a pro zákazníka velice nepříjemnou módu, která se mi jeví hodně drzou. Moje blbost. Na místě mi hned nedošlo, že třikrát větší BBC kuřecí steak (jedno ze 4 hlavních jídel) má také 200 gramů.

Slečna mi dvakrát sebrala jídelní lístek. Jde o takový český zvyk. Poučování provozovatele, že je to v souladu se zásadami správného stolování, když na stole není ani ubrus, se mi zdá k popukání. Na dámských toaletách chyběly v kabinách klíčky. Podle manželky je to silně nepříjemné, když můžete čekat, že k vám někdo vtrhne. Provozovatel tvrdil, že byly ukradeny. Co je ale hostovi po tom?

Byl jsem "měkký" a za tento „výkon“ útratu zaokrouhlil z 1525 korun na 1550 korun (za 4 osoby mimo Prahu na maloměstě). Však mi také slečna 50 korun vrátila v korunách a neřekla ani nahledanou. No jestli do této holohospody chodí klientela, který podobné móresy toleruje, odměňuje obsluhu stovkami a osádka (dnes je cool psát staff) si díky tomu myslí, že takto vypadají služby na úrovni, tak já jsem opačného názoru.

Za opravdovou třešničku na dortu považuji sdělení na webové stránce podniku, že provozovatel je právně zastupován advokátní kanceláří, včetně umístění „prokliku“ na její stránky. Také znak nové doby. Zřejmě varování, že kdo z hostů jenom cekne, tak bude řešen právně.

Provozovatel vše výše uvedené zážitkové zážitky považoval za normální s tím, že lidi by chtěli perfektní služby nejraději zadarmo. Arogantní byl až to bučelo. Jenže my jsme chtěli za své peníze pouze normální služby. .

Jaký máte názor? Je tohle všechno již dnes normální a nezbývá než si vařit doma?

Autor: Vilém Barák | úterý 8.1.2019 19:37 | karma článku: 41.09 | přečteno: 5736x

Další články blogera

Vilém Barák

Obnovou polních cest ke zlepšení krajiny

Voda z vodovodů většinou poteče i když obce obklopí prašné duny, z nichž budou trčet „šťagély“ uschlé kukuřice. Je ovšem otázkou, jaké kvality, protože již dnes je z velké části znečištěna a v roce 2016 proto stát změkčil normy.

12.8.2019 v 17:09 | Karma článku: 15.46 | Přečteno: 424 | Diskuse

Vilém Barák

Katastrofa za ploty našich zahrad

Chceme zachraňovat lední medvědy i ledovce v Himalájích, přestaneme snad jezdit auty se spalovacími motory, ale nevidíme tragédii odehrávající se za ploty našich zahrad. Bez změn v zemědělství se krajina neuzdraví.

8.8.2019 v 12:34 | Karma článku: 31.64 | Přečteno: 1655 | Diskuse

Vilém Barák

Rovnost v útrobách strojů

Příkladem Golema utrženého z řetězu představuje rezidenční parkování v Brně. Vyvolená skupina získala parkovací privilegium a celé „hlídání pořádku“ probíhá skrytě, v elektronických obvodech. Nikdo neví, jak je s údaji zacházeno.

17.7.2019 v 14:48 | Karma článku: 18.52 | Přečteno: 474 | Diskuse

Vilém Barák

Dálniční síť patří k vojenské výzbroji

Neschopnost opravovat dálnice snižuje kvalitu života občanů a ohrožuje bezpečnost Česka i našich spojenců. V souvislosti s průjezdem amerického konvoje je dobře, že české dálnice se se staly ostudou probíranou v centrále NATO.

10.6.2019 v 13:15 | Karma článku: 18.58 | Přečteno: 523 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Zuzana Palečková

Imperialismus včera a dnes

Někdy se na nás dějiny usmívají, někdy mračí a někdy se řehtají na celé kolo. A teď mám dojem, že se jenom zlomyslně šklebí.

22.8.2019 v 22:38 | Karma článku: 7.11 | Přečteno: 161 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Bez osobních útoků by to nešlo, páni prezidenti?

Dovolte mi, abych bez jakékoli souvislosti s Milošem Zemanem citoval Jana Weicha: „Kde blb, tam nebezpečno.“ Jak by se toto konstatování líbilo příznivcům současného prezidenta?

22.8.2019 v 18:53 | Karma článku: 21.49 | Přečteno: 456 | Diskuse

Karel Trčálek

Smrt hrabošům polním, volte Trikolóru!

Přemnožení a stále drzejší hraboši polní už dlouho dělat paseku nebudou, protože i na každého hraboše polního už se v Trikolóře vaří voda

22.8.2019 v 17:08 | Karma článku: 18.13 | Přečteno: 378 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Příroda je o rovnováze a souvislostech

Člověk je sice její součástí, ale zároveň se z ní vyčlenil. Říká si pyšně pán tvorstva. Ano, člověk je nadaný tvořením, ale také bořením.

22.8.2019 v 16:25 | Karma článku: 7.77 | Přečteno: 145 | Diskuse

Jan Ziegler

Arménky zabily tyrana, měly by být osvobozeny

Z hlediska vyššího principu mravního vražda na tyranu není zločinem. Citát z filmu Vyšší princip platí i v tomto případě, kdy tři sestry umlátily v Moskvě svého násilnického otce. Rusko bohužel domácí násilí neřeší.

22.8.2019 v 16:04 | Karma článku: 17.52 | Přečteno: 542 | Diskuse
Počet článků 137 Celková karma 21.88 Průměrná čtenost 2079

Každý má právo hledat své štěstí, pokud to není na újmu jiným lidem. Vycházím ze zásady, že stát je tu pro občana a nikoliv naopak. Každý z nás má právo hodnotit, zda pravomoci vykonávané státem by nešly vykonávat lépe nebo jinak, například zda je nevrátit občanům. Neustále je třeba hledat, jak věci dělat levněji, rychleji, přesněji, prostě efektivněji.

Najdete na iDNES.cz