Kam jdou veřejné peníze u Velké ceny Brna?

19. 02. 2019 12:15:03
Z peněz daňových poplatníků se každý rok zaplatí společnosti Dorna 100 mil. korun a nechá se jí vydělat na reklamě a televizních přenosech. Důvodem je, aby se věhlas Brna nebes dotýkal. Ne, tahle akce si nezaslouží ani korunu.

Dlouhodobě se zajímám o dění okolo Velké ceny Brna motocyklů (např. Kam se ztrácejí peníze z Grand Prix). Jsem brněnský patriot, který bydlel u starého okruhu, dělal zde pořadatele, po závodech poklízel balíky slámy, při cestě z autobusu často bez řečí podlézal trať pod mostkem, protože přechody (podchody) neexistovaly.

Na zpravodajské serveru idnes.cz jsem nedávno narazil na článek publikovaný 7. listopadu 2018 s názvem „Pořadatelé Velké ceny motocyklů žalují ministerstvo kvůli nízké dotaci“, autor Robin Krutil (rkr). Vztahuje se ke sporu mezi městem Brnem a ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy o vyplácení dotace na pořádání Grand Prix Brno v závodech motocyklů za rok 2018. Je zde citováno následující vyjádření mluvčí ministerstva: „Spolek například v podkladech neuvedl, že obdržel 10 milionů od města Brna a dalších 20 milionů od Jihomoravského kraje. Žádost také obsahovala nezvykle nízké odhady komerčních příjmů z akce, ale například chybí také relevantní příjmy z parkovného nebo pronájmu prodejních stánků“.

Pokud se rozhlédnete na síti, nikde nelze nalézt veřejně přístupné informace, které by detailně popisovaly hospodaření Spolku pro GP ČR Brno, IČ 04500750 (Spolek). Za ty miliony, které tam proudí, si to veřejnost snad zaslouží. Nic nepublikuje nejen Spolek, ale ani jeho členové, a to Statutární město Brno, Jihomoravský kraj a Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava z.s.p. Tedy kromě toho, co je vloženo do Sbírky listin Obchodního rejstříku u Spolku. Jenže zde uvedené údaje neposkytují vůbec žádné relevantní informace o počtu prodaných vstupenek, příjmech z parkovného, pronájmu prodejních stánků, reklamy, platbách za nájmy tribun, pozemků, závodní dráhy, příjmech z vysílacích práv atd.

Jsem toho názoru, že utajování je vedeno snahou před veřejností jak to všechno je. Ta by samozřejmě upozornila na nesrovnalosti, na "papírový stav" a skutečnost, kterou lidé vidí nebo osobně znají. Někdo prodává na stánku, někdo dělá na parkovišti, někdo prodával vstupenky, tiskla jej firma kde pracuje atd. Kdyby lidé měli možnost porovnat vykazované údaje s tím, co znají, určitě by se vše provalilo. Ono to utajování funguje i vůči dotačnímu místu, tj. ministerstvu školství, jak je ostatně vidět z vyjádření její mluvčí zachycené ve zmíněném textu.

Někdo předložil ministerstvu školství žádost o dotaci ve výši 70 mil. Kč. Zde zamlčel, že obdržel 10 milionů od města Brna a dalších 20 milionů od Jihomoravského kraje a dále uvedl nezvykle nízké odhady komerčních příjmů z akce, bez relevantních příjmů z parkovného nebo pronájmů prodejních stánků. Z tohoto důvodu by mělo být zahájeno šetření.

I po převzetí pořadatelství Velké ceny Spolkem pro GP Brno pod "kontrolou" Brna a Jihomoravského kraje se na neprůhledném hospodaření tohoto spektáklu nic nezměnilo, a je jedno, zda bylo v Brně u moci ANO nebo ODS a spol. Když už politici neví kudy kam, začnou křečovitě dokazovat, jak je Grand Prix zisková pro Brno, Jihomoravský kraj, stát, vesmír. Pro občany určitě zisková není, ti platí vznikající ztrátu..

Dobré je, když "proaktivní, mladí, nezkažení, progresivní Piráti, kteří jsou úplně jiní než stávající politické strany a sdružují jiné lidi" napíší: „Není pravda, že město (Brno) akci podporuje "masivně" náklady akce jsou cca 160 milionů a město na ně vynakládá ročně historicky 10 milionů (za rok 2018 pak 15 milionů)“. Schopnost považovat 10 mil. korun za „nemasivní“ částku je šokující. Chtěl bych vidět, jak by se jeden každý z nich snažil, kdyby se jednalo o jeho vlastních 10 mil. korun. Zřejmě 10 mil. korun v politickém rozhodování je nic.

Kouzelné je i vyjádření Brna (23. ledna 2019): „....z pohledu zviditelnění statutárního města Brna je Grand Prix ČR Brno mimořádně významnou sportovní akcí a její nekonání by citelně oslabilo sportovní život našich občanů a věhlas statutárního města Brna. ......proto je sportovní akce dotována.....“. Takže z peněz daňových poplatníků se každý rok zaplatí společnosti Dorna 100 mil. korun a ještě se jí nechá vydělat na reklamě a televizních přenosech. Důvodem je, aby se věhlas Brna nebes dotýkal. Ne, tahle akce si nezaslouží ani korunu.

Autor: Vilém Barák | úterý 19.2.2019 12:15 | karma článku: 43.53 | přečteno: 4155x

Další články blogera

Vilém Barák

Výzva: Jsme naštvaní čekáním v kolonách

Práce na silnicích musí probíhat 7 dnů v týdnu a 24 hodin denně tak jak je běžné v civilizovaných zemích. Jestliže toto nebude cílem nového ministra dopravy, tak ať raději nenastupuje do funkce a je nalezen někdo schopnější.

24.4.2019 v 20:21 | Karma článku: 18.71 | Přečteno: 476 | Diskuse

Vilém Barák

Dnes se rozhoduje o budoucí podobě západní civilizace

Jsme na cestě stát se technologickými otroky utajených algoritmů asociálních sítí, které budou ovládat naše spotřební i politické chování a spolu s našimi dětmi internetovými "vyblblíky" závislými na elektronických drogách.

18.4.2019 v 15:44 | Karma článku: 15.25 | Přečteno: 662 | Diskuse

Vilém Barák

A tak si lyžujeme

Novinkou této sezóny se stali biootci a biomatky, kteří svým sotva narozeným potomkům přivázaným na břiše ukazují na lyžích v 3000 metrech nádheru hor.

16.4.2019 v 14:25 | Karma článku: 25.09 | Přečteno: 757 | Diskuse

Vilém Barák

Globální oteplování a středověké očekávání konce světa

Člověk by však nikdy neměl rezignovat na otázky „proč“ a „jak“. Mám totiž obavu, že za nějaký čas bude globální oteplování zkoumáno se stejným údivem jako středověké očekávání konce světa.

28.3.2019 v 12:33 | Karma článku: 22.46 | Přečteno: 452 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Lukáš Otys

Je fakt nutné hrát za volantem ruskou ruletu?

Na silnici to s námi jde od devíti k pěti... Evropská komise zveřejnila nedávno statistiku bezpečnosti na silnicích a zrovna mezi premianty nepatříme. Jsme až na 21. místě z 28.

25.4.2019 v 8:30 | Karma článku: 11.50 | Přečteno: 282 | Diskuse

Vladimír Zeman

Zdanění církevních náhrad - zločin?

Bouři vyvolalo nedávné rozhodnutí sněmovny zdanit církevní náhrady. Senát se chce obrátit na Ústavní soud. Může Ústavní soud rozhodovat o daních? A co na tom vlastně církvím vadí?

25.4.2019 v 7:34 | Karma článku: 16.01 | Přečteno: 664 | Diskuse

Jan Dvořák

Není problém nahradit ředitele NG, jestliže je z čeho vybírat

Odvolání dvou ředitelů kulturních institucí může mít společensky možná menší váhu než v tomtéž dni změna na postu ministra spravedlnosti, ale to neznamená, že náhlý konec šéfa NG by nevzbudil i mezi neodborníky pozornost.

25.4.2019 v 7:24 | Karma článku: 8.30 | Přečteno: 137 | Diskuse

Luděk Niedermayer

Selhala Evropská komise u konfliktu zájmu pana premiéra?

Zatím se mi zdá, že ano. A je to vážné. Nejde mi vůbec o to "potrestat Andere Babiše", neboť k posouzení jeho viny či neviny se musíme dobrat doma my sami. Jde o to, zda v Unii platí pravdla vždy a pro všechny. Tedy o pr

24.4.2019 v 21:00 | Karma článku: 20.79 | Přečteno: 813 | Diskuse

Vilém Barák

Výzva: Jsme naštvaní čekáním v kolonách

Práce na silnicích musí probíhat 7 dnů v týdnu a 24 hodin denně tak jak je běžné v civilizovaných zemích. Jestliže toto nebude cílem nového ministra dopravy, tak ať raději nenastupuje do funkce a je nalezen někdo schopnější.

24.4.2019 v 20:21 | Karma článku: 18.71 | Přečteno: 470 | Diskuse
Počet článků 130 Celková karma 18.59 Průměrná čtenost 2122

Každý má právo hledat své štěstí, pokud to není na újmu jiným lidem. Vycházím ze zásady, že stát je tu pro občana a nikoliv naopak. Každý z nás má právo hodnotit, zda pravomoci vykonávané státem by nešly vykonávat lépe nebo jinak, například zda je nevrátit občanům. Neustále je třeba hledat, jak věci dělat levněji, rychleji, přesněji, prostě efektivněji.

Najdete na iDNES.cz