Středa 19. února 2020, svátek má Patrik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 19. února 2020 Patrik

Rovnost v útrobách strojů

17. 07. 2019 14:48:20
Příkladem Golema utrženého z řetězu představuje rezidenční parkování v Brně. Vyvolená skupina získala parkovací privilegium a celé „hlídání pořádku“ probíhá skrytě, v elektronických obvodech. Nikdo neví, jak je s údaji zacházeno.

Nekritická víra v „elektronický“ pokrok je založena na vědomém potlačení faktu, že o funkčnosti každé technologie rozhoduje člověk. Podoba algoritmu, duše stroje, záleží jenom na jeho nedokonalých schopnostech nebo někdy i zlovůli. (Umělá inteligence je všude. Potřebujeme přísahu pro data, Gina Neff, profesorka z Oxfordu). Zde autorka rozšiřuje problém na skutečnost, že data nemusí odrážet složitost světa. Já dodávám, že data nikdy nemohou postihnout skutečný svět a bude to chtít velké přesvědčování (a několik průšvihů, tak jako byly pokusy socialismus), než si to lidi uvědomí. Je to stejně nesmyslné jako přesvědčení socialistických plánovačů, že dokáží řídit hospodářství, o čemž psal Hayek již na začátku 20. století.

Výzkumnice Joy Buolamwini z Massachusettského technologického institutu testovala software používaný na rozpoznávání tváří. Zjistila, že její obličej Afroameričanky je schopen rozlišit, pouze když má bílou masku. Kolik dalších chyb tyto programy obsahují? Přitom sledovací systémy se šíří Spojenými státy. Havárie samořiditelných automobilů hrozí daleko většími škodami než z mýlky v identifikaci zločince. Proto jejich nasazení nekomplikuje až tak technická stránka věci, ale etické a právní souvislosti jejich pohybu ve veřejném prostoru. Tedy algoritmy.

Čína celkem nepokrytě buduje elektronickou verzi Velkého bratra. Pomocí sledovacích systémů, rozpoznávání obličejů a udělování bonusů/malusů za ne/řádné chování se zde lidé dostávají pod totální dohled státu. I když pomaleji a snad ne záměrně, i my jdeme čínskou cestou. Pokud se nechceme zříci svobody, je třeba algoritmy veřejných elektronických systémů podřídit občanské kontrole. Dnes se v této oblasti hraje bez pravidel, jako kdyby nás soudili tajní soudci podle tajných zákonů.

Příkladem Golema utrženého z řetězu představuje rezidenční parkování v Brně. Vyvolená skupina zde získala parkovací privilegium a „hlídání pořádku“ probíhá skrytě, v elektronických obvodech. Kromě stabilního snímání při vjezdu, prominentní zónu objíždí automobil s namontovanými kamerami, které zaznamenávají registrační značky. Ty jsou porovnávány s databází rezidentů, což umožňuje automatické generování pokut. Potud reklamní sdělení magistrátu.

Pomiňme, že rezidenční parkování je založeno na diskriminaci a daňových únicích. „Only for white“ se změnilo na „Pouze pro Brňáky“. Vyloučení na základě rasy nahradila segregace podle formálně zapsaného bydliště. Že se věc nedostala ještě k Ústavnímu soudu nedělá moc dobrou vizitku schopnostem pražských a brněnských právníků. Kromě toho, rezidenti nedaní nepeněžitý benefit v podobě snadnějšího zaparkování.

To hlavní ale je, že parkovací systém nepodléhá veřejné kontrole. Kdo zaručí, že „výsada“ nevznikla v databázi na základě kamarádství či úplatku? Vyhrazené parkování ve středu města totiž stojí 40.000 korun za rok, takže nejde o nějaké drobné. Zvýšení společenského statusu, že já jsem něco více než „póvl“, který nemůže vjíždět do pěší zóny nebo chrastí korunami u parkovacích automatů, tak to je k nezaplacení.

Dříve byly automobily s oprávněním ke vjezdu do pěší zóny opatřeny červenou kartičkou. Podobnost s rudou komunistickou knížkou, jejichž držitelé měli také více práv než obyčejný občan, je čistě náhodná. Na ní jste se mohli alespoň dočíst, že majiteli Range Roveru za 2,5 milionu korun byl vjezd udělen za účelem zásobování bufetu nebo že kabriolet se dvěma sedadly obsluhuje květinářství. Proto se také o středu Brna nedá hovořit jako o pěší zóně. Magistrát odmítl zveřejnit jejich seznam ve vazbě registrační značka – provozovna. Dnes nejde zjistit nic. Pochybným tedy zůstává, jak se informace do systému dostaly, jak se zpracovávají, zda se neoprávněný vjezd v útrobách stroje opravdu mění v přestupek, jestli nejsou některé registrační značky nebo typy vozidel vyloučeny ze sledování, potažmo i z udělování pokut. Musíme se spolehnout na víru, že krásné nové stroje fungují podle slibů politiků. Ale ty mají cenu chcíplé kočky. Proto je právem občanů politiky volat k odpovědnosti.

Stabilita demokracie závisí na pocitu lidí, že si jsou před zákony rovni a se všemi je zacházeno stejně. A kde máme jistotu, že stroj s námi zachází stejně? Tak jak se před námi otevírají nové možnosti umělé inteligence, ve svobodné společnosti se vrací starý problém veřejné kontroly. Stát musí občanům nabídnout prostředky k výkonu dohledu (zde minimálně označení automobilů rezidentů, abonentů) a pomocí dozorového orgánu autorizovat útroby programů, resp. jejich algoritmy. Jinak vítejme v Číně.

(vyšlo v MF Dnes 16.7.2019)

Autor: Vilém Barák | středa 17.7.2019 14:48 | karma článku: 18.74 | přečteno: 545x

Další články blogera

Vilém Barák

Vrátí se někdy zákonnost do obcí?

Při přípravě nového stavebního zákona se na veřejnost dostaly ošklivé informace o fungování českého státu. Nahlas zaznělo to, co se dosud pouze šeptalo. Starostové nezákonně ovlivňují úředníky, kteří vykonávají státní správu.

13.2.2020 v 13:13 | Karma článku: 15.94 | Přečteno: 415 | Diskuse

Vilém Barák

Miliardy pro pohádkové větrníky

Vláda Andreje Babiše se rozhodla v příštích 10 letech rozdat větrníkům 12 miliard korun. Prý chce dosáhnout zvýšení jejich výkonu do roku 2030 ze současných 340 MW na 1000 MW.

10.2.2020 v 15:20 | Karma článku: 28.31 | Přečteno: 561 | Diskuse

Vilém Barák

Policie v Ostravě naštěstí nemusela nic předvádět

Po řádění střelce v ostravské fakultní nemocnici se veřejnost dlouho probírala z šoku. Dnes vše utichlo, ale něco jde říct určitě. Policie naštěstí nemusela nic předvádět a vše se vyřešilo samo bez její účasti. Bohu díky.

17.1.2020 v 16:44 | Karma článku: 20.50 | Přečteno: 499 | Diskuse

Vilém Barák

Rozhovor Občana s Realitou

Občané jsou často rozhořčeni upozorněním ze strany obce na nutnost odklizení svých věcí z obecních pozemků. Zde je smyšlený rozhovor na toto téma mezi takto "postiženým" Občanem a Realitou.

7.1.2020 v 12:40 | Karma článku: 10.99 | Přečteno: 470 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Josef Karlický

Budeme mít lepší kontrolu státních firem a méně byrokracie pro obce?

Pod nezávislou kontrolou je dnes jenom polovina veřejných peněz. Nejvyšší kontrolní úřad vidí pouze na státní hospodaření, ovšem na státní firmy, kraje, statutární města a jejich podniky už nedohlédne. Změna je přitom na dosah.

19.2.2020 v 14:46 | Karma článku: 3.88 | Přečteno: 114 | Diskuse

Petr Burian

Rasistická pusinka

Čokoládová pusinka je tradiční německý pamlsek a nikoliv flirt africké dívky. A i ten se stal terčem boje proti rasismu jedné uvědomělé aktivistky. To pro svůj tvar malé hlavičky ozdobené fezem, slamákem a našpulenými rty.

19.2.2020 v 13:38 | Karma článku: 31.97 | Přečteno: 750 | Diskuse

Dušan Póč

Čunek vyjádřil v plné nahotě svou impertinenci

Neomalenost některých českých politiků nezná mezí. To je v posledních letech více než zřejmé. Za jejich krále, byť takzvaně nepsaného, ale o to víc nepřehlédnutelného, lze označit hejtmana Zlínského kraje a senátora Jiřího Čunka.

19.2.2020 v 13:16 | Karma článku: 18.19 | Přečteno: 545 |

Aleš Merta

Proč vlastně levice dělá Babišovi komplice

Mnoha lidem nejde pod fousy, či nechápou spolupráci tradiční levice s miliardářem Andrejem Babišem a nejraději by viděli, jak levice vrazí panu premiérovi kudlu pěkně do zad.

19.2.2020 v 11:47 | Karma článku: 14.05 | Přečteno: 379 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Když jsem viděl, jak se na něj policie sápe …

Ta situace nemá rozumné řešení. O to víc, pakliže jdete na ruku těm, kdo to stejně neocení a budou vaši vstřícnost interpretovat jako slabost.

19.2.2020 v 10:40 | Karma článku: 25.05 | Přečteno: 938 | Diskuse
Počet článků 152 Celková karma 16.79 Průměrná čtenost 2073

Každý má právo hledat své štěstí, pokud to není na újmu jiným lidem. Vycházím ze zásady, že stát je tu pro občana a nikoliv naopak. Každý z nás má právo hodnotit, zda pravomoci vykonávané státem by nešly vykonávat lépe nebo jinak, například zda je nevrátit občanům. Neustále je třeba hledat, jak věci dělat levněji, rychleji, přesněji, prostě efektivněji.

Najdete na iDNES.cz