Rovnost v útrobách strojů

17. 07. 2019 14:48:20
Příkladem Golema utrženého z řetězu představuje rezidenční parkování v Brně. Vyvolená skupina získala parkovací privilegium a celé „hlídání pořádku“ probíhá skrytě, v elektronických obvodech. Nikdo neví, jak je s údaji zacházeno.

Nekritická víra v „elektronický“ pokrok je založena na vědomém potlačení faktu, že o funkčnosti každé technologie rozhoduje člověk. Podoba algoritmu, duše stroje, záleží jenom na jeho nedokonalých schopnostech nebo někdy i zlovůli.

Výzkumnice Joy Buolamwini z Massachusettského technologického institutu testovala software používaný na rozpoznávání tváří. Zjistila, že její obličej Afroameričanky je schopen rozlišit, pouze když má bílou masku. Kolik dalších chyb tyto programy obsahují? Přitom sledovací systémy se šíří Spojenými státy. Havárie samořiditelných automobilů hrozí daleko většími škodami než z mýlky v identifikaci zločince. Proto jejich nasazení nekomplikuje až tak technická stránka věci, ale etické a právní souvislosti jejich pohybu ve veřejném prostoru. Tedy algoritmy.

Čína celkem nepokrytě buduje elektronickou verzi Velkého bratra. Pomocí sledovacích systémů, rozpoznávání obličejů a udělování bonusů/malusů za ne/řádné chování se zde lidé dostávají pod totální dohled státu. I když pomaleji a snad ne záměrně, i my jdeme čínskou cestou. Pokud se nechceme zříci svobody, je třeba algoritmy veřejných elektronických systémů podřídit občanské kontrole. Dnes se v této oblasti hraje bez pravidel, jako kdyby nás soudili tajní soudci podle tajných zákonů.

Příkladem Golema utrženého z řetězu představuje rezidenční parkování v Brně. Vyvolená skupina zde získala parkovací privilegium a „hlídání pořádku“ probíhá skrytě, v elektronických obvodech. Kromě stabilního snímání při vjezdu, prominentní zónu objíždí automobil s namontovanými kamerami, které zaznamenávají registrační značky. Ty jsou porovnávány s databází rezidentů, což umožňuje automatické generování pokut. Potud reklamní sdělení magistrátu.

Pomiňme, že rezidenční parkování je založeno na diskriminaci a daňových únicích. „Only for white“ se změnilo na „Pouze pro Brňáky“. Vyloučení na základě rasy nahradila segregace podle formálně zapsaného bydliště. Že se věc nedostala ještě k Ústavnímu soudu nedělá moc dobrou vizitku schopnostem pražských a brněnských právníků. Kromě toho, rezidenti nedaní nepeněžitý benefit v podobě snadnějšího zaparkování.

To hlavní ale je, že parkovací systém nepodléhá veřejné kontrole. Kdo zaručí, že „výsada“ nevznikla v databázi na základě kamarádství či úplatku? Vyhrazené parkování ve středu města totiž stojí 40.000 korun za rok, takže nejde o nějaké drobné. Zvýšení společenského statusu, že já jsem něco více než „póvl“, který nemůže vjíždět do pěší zóny nebo chrastí korunami u parkovacích automatů, tak to je k nezaplacení.

Dříve byly automobily s oprávněním ke vjezdu do pěší zóny opatřeny červenou kartičkou. Podobnost s rudou komunistickou knížkou, jejichž držitelé měli také více práv než obyčejný občan, je čistě náhodná. Na ní jste se mohli alespoň dočíst, že majiteli Range Roveru za 2,5 milionu korun byl vjezd udělen za účelem zásobování bufetu nebo že kabriolet se dvěma sedadly obsluhuje květinářství. Proto se také o středu Brna nedá hovořit jako o pěší zóně. Magistrát odmítl zveřejnit jejich seznam ve vazbě registrační značka – provozovna. Dnes nejde zjistit nic. Pochybným tedy zůstává, jak se informace do systému dostaly, jak se zpracovávají, zda se neoprávněný vjezd v útrobách stroje opravdu mění v přestupek, jestli nejsou některé registrační značky nebo typy vozidel vyloučeny ze sledování, potažmo i z udělování pokut. Musíme se spolehnout na víru, že krásné nové stroje fungují podle slibů politiků. Ale ty mají cenu chcíplé kočky. Proto je právem občanů politiky volat k odpovědnosti.

Stabilita demokracie závisí na pocitu lidí, že si jsou před zákony rovni a se všemi je zacházeno stejně. A kde máme jistotu, že stroj s námi zachází stejně? Tak jak se před námi otevírají nové možnosti umělé inteligence, ve svobodné společnosti se vrací starý problém veřejné kontroly. Stát musí občanům nabídnout prostředky k výkonu dohledu (zde minimálně označení automobilů rezidentů, abonentů) a pomocí dozorového orgánu autorizovat útroby programů, resp. jejich algoritmy. Jinak vítejme v Číně.

(vyšlo v MF Dnes 16.7.2019)

Autor: Vilém Barák | středa 17.7.2019 14:48 | karma článku: 18.52 | přečteno: 474x

Další články blogera

Vilém Barák

Obnovou polních cest ke zlepšení krajiny

Voda z vodovodů většinou poteče i když obce obklopí prašné duny, z nichž budou trčet „šťagély“ uschlé kukuřice. Je ovšem otázkou, jaké kvality, protože již dnes je z velké části znečištěna a v roce 2016 proto stát změkčil normy.

12.8.2019 v 17:09 | Karma článku: 15.46 | Přečteno: 424 | Diskuse

Vilém Barák

Katastrofa za ploty našich zahrad

Chceme zachraňovat lední medvědy i ledovce v Himalájích, přestaneme snad jezdit auty se spalovacími motory, ale nevidíme tragédii odehrávající se za ploty našich zahrad. Bez změn v zemědělství se krajina neuzdraví.

8.8.2019 v 12:34 | Karma článku: 31.64 | Přečteno: 1655 | Diskuse

Vilém Barák

Dálniční síť patří k vojenské výzbroji

Neschopnost opravovat dálnice snižuje kvalitu života občanů a ohrožuje bezpečnost Česka i našich spojenců. V souvislosti s průjezdem amerického konvoje je dobře, že české dálnice se se staly ostudou probíranou v centrále NATO.

10.6.2019 v 13:15 | Karma článku: 18.58 | Přečteno: 523 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Martin Braun

Svou vlast odhazuji v dál... s těžkým srdcem ale rád

K tomuto blogu mne inspiroval pan Přemysl Čech svou zpovědí a také v diskusi jedna paní, co jeho blog okomentovala. Řekl jsem si, že nebude na škodu jiný pohled.

23.8.2019 v 5:48 | Karma článku: 8.03 | Přečteno: 135 | Diskuse

David Wiltsch

V Rusku to zas pěkně bouchá

Jak už to tak bývá, v Rusku čas od času něco bouchne. Tu muniční sklad, tam zbrojovka či někdo někoho obuškem po hlavě na demonstraci za svobodné volby. Jak se holt říká, Rusko není jen země, ale především rázovitý životní styl.

22.8.2019 v 15:31 | Karma článku: 20.75 | Přečteno: 355 | Diskuse

Alena Křehotová

Dejte už s tou Kamilou pokoj

Teď asi rozčílím disidenty, mejnstrímy a všechny ty, kteří mají špatné zkušenosti s lety1968 - 1969. Než mě nařknete z toho, že v těchto letech šlo i o úmrtí ( a inu ano - 122 lidí, z toho 72 ruských vojáků - různá čísla...), tak

22.8.2019 v 15:20 | Karma článku: 40.07 | Přečteno: 1747 | Diskuse

Jan Dvořák

Ústava „zařvala“, a prezident to neviděl

Středeční smutné výročí využili Chvilkaři k protestům proti vládě a prezidentovi. Vyvrcholením byl pochod před Hrad. Hlavě státu tam dali hlasitě najevo, že hrubě porušuje ústavu.

22.8.2019 v 9:32 | Karma článku: 24.28 | Přečteno: 1036 | Diskuse

Ivan Bednář

Zaorálek ministrem

ČSSD navrhne na ministra kultury svého poslance a bývalého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka. S návrhem souhlasí jak prezident Miloš Zeman, tak premiér Babiš.

22.8.2019 v 9:16 | Karma článku: 20.90 | Přečteno: 715 | Diskuse
Počet článků 137 Celková karma 21.88 Průměrná čtenost 2079

Každý má právo hledat své štěstí, pokud to není na újmu jiným lidem. Vycházím ze zásady, že stát je tu pro občana a nikoliv naopak. Každý z nás má právo hodnotit, zda pravomoci vykonávané státem by nešly vykonávat lépe nebo jinak, například zda je nevrátit občanům. Neustále je třeba hledat, jak věci dělat levněji, rychleji, přesněji, prostě efektivněji.

Najdete na iDNES.cz