Podivnosti kolem Grand Prix Brna motocyklů

21. 10. 2019 16:56:49
Promotérovi Dorna se z veřejné podpory platí licence na pořádání závodů. Letos 111 milionů korun, příští rok to bude 120 milionů a přespříští 233 milionů. K tomu obdrží tisíce lístků a ještě vydělává na reklamě i přenosech.

Velkou cenu Brna motocyklů pořádá od roku 2016 společná „firma“ Brna a Jihomoravského kraje s nelibým názvem Spolek pro GP ČR Brno. Přechodem akce ze soukromých rukou společnosti Automotodrom, a.s. pod samosprávu, se její ekonomická průhlednost nezlepšila ani o píď. A je jedno, kdo v Brně nebo kraji vládne.

Letos město poskytlo na pořádání Velké ceny 17,5 milionů korun, kraj 27,5 milionů a ministerstvo pro místní rozvoj přisypalo 55 milionů. Detailní údaje o hospodaření Spolku, kromě toho, co je povinně vloženo do Obchodního rejstříku, však nejde dohledat.

Utajování funguje i vůči poskytovatelům dotací. Co se má ten kdo dává peníze co ptát, že? Spolek v žádosti předložené ministerstvu školství o dotaci na rok 2018 neuvedl, že obdržel 10 milionů od města Brna a dalších 20 milionů od Jihomoravského kraje. Podklady obsahovaly nezvykle nízké odhady komerčních výnosů, chyběly příjmy z parkovného nebo pronájmu prodejních stánků. Policii informace o nepravdivých podkladech nechaly naprosto chladnou.

Obě výše uvedené samosprávy dokonce v roce 2018 označily Velkou cenu za akci, podléhající tzv. „závazku veřejné služby“, kam patří veřejná doprava, zdravotní a sociální služby či svoz odpadů. Uvedený fígl jim umožnil „odklonit“ daně od skutečných veřejných služeb k závodům motorek.

Spolek v roce 2019 uvádí návštěvnost 187.348 diváků (za všechny 3 dny), ovšem vykazuje pouze 39.416 prodaných vstupenek. I kdyby všechny lístky byly vícedenní, nemohly by vyvolat více jak 120 000 vstupů. Do očí bijící rozdíl 47.000 návštěvníků je Spolkem vysvětlován tak, že jde o děti do 6 let, hosty promotéra Dorna a jednotlivých týmů, vstupenky MotoGP VIP Village prodané (?) promotérem.... (Zkuste si zadat do vyhledávače heslo ....MotoGP VIP Village.... a tipněte si, odkud se tyto lísky "belou". Zda ze Spolku, Dorny nebo od úplně někoho jiného).Tisíce režijních lístků si vyhradil i bývalý pořadatel, společnost Automotodrom. V 21. století, v době elektronických turniketů nejde spočítat došlé návštěvníky a rozlišit titul jejich vstupu? Hm, hm, hm.

Jak jsou tyto nepeněžité transakce zdaňovány? Kde jsou kontroly finančního úřadu jinak „zaklekávající“ na nejmenší obchodníčky kvůli jedné chybějící účtence EET? Není na místě podnět finanční správě v domovské zemi Dorny? Jak si za tohoto stavu okolní obce počítají zákonný poplatek ze vstupného, to je také ve hvězdách. Podle všeho čachry s počtem diváků mají co nejvíce nadsadit důležitost akce a nízké tržby za vstupenky zase odůvodnit požadavek na dotace.

Ještě k lístkům. V roce 2015 byl zveřejněn článek „Kam zmizely VIP lístky na Velkou cenu za miliony? Hašek mlčí“. Zde se mimo jiné píše“ Krajští politici každoročně výměnou za dotaci žádali stovky VIP vstupenek. Komu šly, kraj odmítá říct. Prý to neeviduje. Jen loni tak „rozdal“ na tři miliony korun“. Není načase toto zastavit?

Společnosti Dorna se z veřejné podpory každý rok platí licence na pořádání závodů. Letos 111 milionů korun, příští rok to bude 120 milionů a přespříští 233 milionů. Držme si klobouky. K tomu obdrží tisíce lístků a ještě vydělává na reklamě a televizních přenosech. Hloupý, kdo dává, hloupější, kdo nebere.

Podle České televize od roku 2015 Bezpečnostní informační služba monitoruje dění okolo Velké ceny a konstatovala, že tzv. „analýza“ dokládající vysoké daňové zisky vznikla na politickou objednávku a slouží k nátlaku na stát. (Kdo kdy ji veřejně viděl, aby se jí mohl vysmát? Zde je popis šaškárny při „předkládání“ tzv. analýzy zastupitelům Brna).

Ostatně, není třeba služeb nájemných auditorů, stačí tužka a papír. K získání 100 milionů korun na dani z přidané hodnoty a pokrytí letošních dotačních nákladů bylo třeba dosáhnout zdaněnýc (!) tržeb 573 milionů.

Ovšem pouze od zahraničních návštěvníků. Ti z Česka přesouvají spotřebu ze svého bydliště do Brna, u nich jde o hru s nulovým součtem. Cizinců bylo 5 či 6 tisíc? Opravdu utratí tuto částku? Jsou prostitutky, prodejci piva, párků a poskytovatelé ubytování zapojeni do EET? A má vůbec smysl tohle počítat?

Televizní přenosy prý slouží k přilákání turistů do Česka. Ale kdeže. Kdo sleduje závody formule F1 třeba v Bahrajnu, určitě si hned neplánuje cestu za krásami místních velbloudů. Neskonalou péčí ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové se od roku 2020 mají kolem Masarykova okruhu objevit reklamy propagující Česko jako turistickou destinaci. (Proč? Turistů je příliš a jejich příliv je třeba naopak omezit). Zřejmě půjde o billboardy s Karlštejnem, logy krajů i měst (jako kdyby se občan mohl rozhodnout, od jakého úřadu bude „služby kupovat“), polostátních firem a podnikatelů, které od vlády něco chtějí. Nebude to možná přímo vidět v dotaci ze státního rozpočtu, ale zaplatí se to stejně. Skrytě, netransparentně s větší možností odklonu. Ale Velká cena v Brně bude s velkou slávou zachráněna. Pějmě halelujá.

Nejhorší je dnešní logika veřejných výdajů. Stačí říci: „Dobře je to pitomost, ale my zase platíme vaše pitomosti jako fotbal, divadla, balet, symfonické orchestry..... Tak co?“. Neexistuje tak hloupý veřejný výdaj, aby nebyl vydán.

(vyšlo v MF Dnes 11.10.2019)

Další texty o GP Brno Kdo kryje toky peněz okolo Velké ceny Brna?

Autor: Vilém Barák | pondělí 21.10.2019 16:56 | karma článku: 28.77 | přečteno: 743x

Další články blogera

Vilém Barák

S Německem bez skutečného přátelství

Tak nějak žijeme vedle sebe, počítáme zisky, výhody, investovaný kapitál, podíl vývozu, ale bez skutečného přátelství. Jako kdyby nám Německo stále něco dlužilo a jenom čekáme na vhodnou příležitost se domnělých nároků domoci.

14.11.2019 v 14:14 | Karma článku: 14.91 | Přečteno: 590 | Diskuse

Vilém Barák

Kostkový cukr není českým vynálezem, ale....

Vynálezce kostkového cukru acob Christoph Rad opravdu nebyl pro nás někým cizím, patří do naší historie, ale v úplně jiném smyslu, než si představuje český „echt“ nacionalista. Ono jde o to, co znamená „naší“.

30.10.2019 v 18:40 | Karma článku: 17.77 | Přečteno: 553 | Diskuse

Vilém Barák

Nesmysly v diskusi o státních alimentech

Českem cloumá spor o zálohové výživné na děti. Nesouhlasím, ale když už, protože „pokrok“ nejde zastavit, spolu se zavedením zálohového výživného by mělo dojít ke zrušení trestnost neplacení výživného.

10.10.2019 v 12:08 | Karma článku: 12.76 | Přečteno: 660 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Ondřej Šebesta

Už zase listopad

Obyčejní lidé oprávněně těžce nesli jak „všeci kradnú“ a tak si zvolili toho největšího zloděje, který slíbil, že je ochrání. Pustili tygra do řeznictví a on jim skoro všechno sežral.

15.11.2019 v 7:00 | Karma článku: 8.20 | Přečteno: 126 | Diskuse

Pavel Strunz

Zrušte nefér zisky Agrárně-Naftových Oligarchů

Andrej Babiš nepodá demisi jako reakci na nějaké demonstrace či výzvy. Andreje Babiše lze k něčemu přimět jedině v případě, kdy akci pocítí finančně.

14.11.2019 v 23:44 | Karma článku: 8.58 | Přečteno: 162 | Diskuse

Jan Dvořák

Vážné podezření, že sobotní demonstrace na Letné má být preventivně " rozptýlena"

Zpravodajská sekce Miliónu chvilek pro demokracii infiltrováním do speciálních složek odhalila přípravu přísně utajovaného mocenského zákroku, který se s 50% pravděpodobností uskuteční proti demonstrantům v sobotu na Letné.

14.11.2019 v 18:33 | Karma článku: 21.26 | Přečteno: 732 | Diskuse

Vilém Barák

S Německem bez skutečného přátelství

Tak nějak žijeme vedle sebe, počítáme zisky, výhody, investovaný kapitál, podíl vývozu, ale bez skutečného přátelství. Jako kdyby nám Německo stále něco dlužilo a jenom čekáme na vhodnou příležitost se domnělých nároků domoci.

14.11.2019 v 14:14 | Karma článku: 14.91 | Přečteno: 590 | Diskuse

Aleš Mrázek

Poslanci SPD projevili starost o transparentnost neziskovek, výsledek je žalostný

Poslanci Radek Koten, Tomio Okamura, Radim Fiala a další členové poslaneckého klubu SPD předložili návrh na změnu Občanského zákoníku, která má prý posílit transparentnost neziskových organizací.

14.11.2019 v 14:05 | Karma článku: 17.49 | Přečteno: 782 | Diskuse
Počet článků 143 Celková karma 22.30 Průměrná čtenost 2066

Každý má právo hledat své štěstí, pokud to není na újmu jiným lidem. Vycházím ze zásady, že stát je tu pro občana a nikoliv naopak. Každý z nás má právo hodnotit, zda pravomoci vykonávané státem by nešly vykonávat lépe nebo jinak, například zda je nevrátit občanům. Neustále je třeba hledat, jak věci dělat levněji, rychleji, přesněji, prostě efektivněji.

Najdete na iDNES.cz