Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

S Německem bez skutečného přátelství

Tak nějak žijeme vedle sebe, počítáme zisky, výhody, investovaný kapitál, podíl vývozu, ale bez skutečného přátelství. Jako kdyby nám Německo stále něco dlužilo a jenom čekáme na vhodnou příležitost se domnělých nároků domoci.

Němci a Češi žili společně stovky let. Dnes je téma německého osídlení stejně vzdálené jako vznik Bolívie. Hroby zanikly a jen tu a tam v poli zůstávají křížky s nápisy v němčině nebo v kostele na varhanech cedulka „Gestiftet von den Eheleuten Jakob und Katarina Maschka in Haus No. 136“ (darovali …). Jestliže jsou pro nás tyto připomínky společného soužití Němců a Čechů překvapující, naše děti již vůbec nechápou, kde se vzaly. Stejně tak zaniklo povědomí o místních zvycích, způsobu oblékání, krojích a kulinářských specialitách. Folklórní slavnosti jsou z tohoto důvod na některých místech Česka autentické asi jako Santa Claus v supermarketu. Školní učebnice replikující obrozenecké, prvorepublikové a komunistické bludy. Mlčení mainstreimu historické vědy (jen občas akademikům něco uklouzne), opakování filmů jako husitská trilogie Otakara Vávry, srovnatelné s řemeslně také výbornými filmy Třetí říše, třeba Triumf vůle od Leni Riefenstahlové, to česko-německé soužití neutužuje.

Tak nějak žijeme vedle sebe, počítáme zisky, výhody, investovaný kapitál, podíl vývozu, ale bez skutečného přátelství. Jako kdyby nám Německo stále něco dlužilo a jenom čekáme na vhodnou příležitost se domnělých nároků domoci. Stále nevíme, jak naložit s těmi, co zde žili a mluvili německy. Jednou si je přivlastňujeme, komolíme jejich jména, potom o nich nemluvíme...... (Kostkový cukr není český vynález), místo abychom byli hrdí na naše vzájemné soužití. Možná je to tím, že ve svém až chorobném individualismu, nesvornosti a přezíravosti, nemáme rádi vůbec nikoho. Své zahraniční sousedy, Unii, ani jiné Čechy. Prostě Čech Čechu vlkem.

Vzniklo Muzeum romské kultury (v Brně), od roku 2005 státní příspěvková organizace. Neexistuje ale instituce, která by mapovala 800 let historie německé jazykové skupiny. Čeho se bojíme? V Ústí nad Labem se od roku 2007 připravuje péčí spolku Collegia Bohemic zřízení Muzea německého osídlení. K otevření mělo dojít v letech 2011-2012, ale dodnes probíhají přípravy. Ano, expozice má být ve městě, kde se most, ze kterého byli němečtí obyvatelé v červenci 1945 shazováni do Labe a stříleni, stále jmenuje „dr. Edvarda Beneše“. Po politikovi, který opakovaně vyzýval k „vylikvidování Němců“. Máme opravdu smysl pro absurdity. Jako kdyby v Osvětimi pojmenovali ulici po Adolfu Hitlerovi.

Pro pochopení problému příklad. V mezivládní Smlouvě mezi Českou republikou a Ruskou federaci o přátelských vztazích a spolupráci z roku 1993 je okupace v roce 1968 popsána jako "nepřípustné použití síly" a následný „dočasný" pobyt sovětských vojsk prohlášen za "neospravedlnitelný". Tato slova však nemají reálný vliv na ruskou společnost. Její velká část je přesvědčena, že Sovětský svaz v roce 1968 poskytoval pomoc a šlo vlastně o plnění dějinné mise ruského národa. A tento postoj spolu s rehabilitací SSSR sílí. Proč? Protože vládní garnitura Ruska přinejlepším mlčí, pokud nečiní opak toho, co se píše ve smlouvě. Dovede si někdo představit, že by Vladimír Putin 21. srpna pronesl na schodech Národního muzea omluvu za okupaci a současně se následně choval tak pokorně jako dnešní Německo? 

Podobně, Česko-německá deklarace o vzájemných vztazích a jejich budoucím rozvoji má na veřejné mínění také nulový vliv a občas čeští politici hrají na protisudetskou strunu. Gesta smíření, ke který měli odvahu představitelé Francie a Německa, zde absolutně chybí. Žádné německé dluhy z války neexistují, konfiskace majetku německy mluvících Čechů, činy msty po konci války a následné vyhnání z domova vynulovaly jakoukoliv českou morální převahu. Teď jenom zbývá tento fakt veřejně stvrdit.

Dokud se sraz Sudetoněmeckého sdružení nesejde ve Vladislavském sále, dokud se česká a německá politická reprezentace nesejde v Postoloprtech nebo na Švédcích šancích, místech poválečných masakrů, a na znak smíření zde nebudou společně každý rok opakovat…“A odpusťe nám naše viny“… „Und vergeben Sie uns unsere Schulden“ bude Česko-německá deklarace kusem papíru.

(text vyšel ve zkrácené verzi v MF Dnes 14.11.2019)

 

 

Autor: Vilém Barák | čtvrtek 14.11.2019 14:14 | karma článku: 19,92 | přečteno: 989x
  • Další články autora

Vilém Barák

Vzýváním míru se přivolává válka

Andrej Babiš a Alena Schillerová jasně říkají, že jsou proti posilování obranyschopnosti Česka a přípravám na vojenské ohrožení, nesouhlasí s dodržení spojeneckých závazků ve výdajích na obranu nebo s vojenskou pomocí spojencům.

17.4.2024 v 16:56 | Karma: 38,84 | Přečteno: 2682x | Diskuse| Politika

Vilém Barák

Proč ANO nehlasovalo pro usnesení o bezpečnostních hrozbách

Poslanecká sněmovna 20. března 2024 schválila usnesení k bezpečnostním hrozbám pro Českou republiku. Hnutí ANO pro toto usnesení nehlasovalo.

10.4.2024 v 13:28 | Karma: 19,93 | Přečteno: 663x | Diskuse| Politika

Vilém Barák

Výzvy, aby Ukrajina jednala o míru jsou pobídkami ke kapitulaci

Během více než dvou let trvání války mezi Ruskem a Ukrajinou se objevují názory, že je nutné zastavit boje a uzavřít příměří, které by umožnilo zahájit jednání o míru. Na první pohled jde o dobrý plán, tak co tomu brání?

4.4.2024 v 17:00 | Karma: 27,08 | Přečteno: 838x | Diskuse| Politika

Vilém Barák

Nejsou „zemědělci“ jako zemědělci

Pěší demonstrace na Václavském náměstí sebou nese riziko, že se pár stovek účastníků vystaví posměchu. Když se stejný počet „demonstrantů“ posadí do traktorů, města včetně Prahy kolabují, účinek je o několik řádů vyšší.

25.3.2024 v 16:46 | Karma: 16,34 | Přečteno: 515x | Diskuse| Politika

Vilém Barák

Já jsem zemědělec, kdo je víc?

Zažíváme protesty zemědělců, někdy se proti systémoví demonstranti v Česku, Polsku, Bruselu, kteří místo pěšky jedou na traktorech, za zemědělce pouze maskují. Lehkost, s jakou ovládli Prahu ukazuje, jak by se dal provést puč.

13.3.2024 v 11:31 | Karma: 20,82 | Přečteno: 612x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Další případ zpožděné dodávky zbraní. Česká firma se soudí na Ukrajině

26. dubna 2024

Premium Vztahy mezi Českem a Ukrajinou nejsou vždycky idylické. Svědčí o tom soudní spor, na který narazila...

Světlušky mění válčení ve městech. Nové drony snížily počet padlých Izraelců

26. dubna 2024

Premium Jen několik decimetrů velký přístroj může znamenat revoluci městské války: minivrtulník, který...

Dva ruští vojáci se doznali k trojnásobné vraždě na Ukrajině

25. dubna 2024  23:07

V okupované části Chersonské oblasti na jihovýchodu Ukrajiny zadrželi dva ruské vojáky, kteří se...

Architektonickou cenu EU získal univerzitní pavilon, blízko byla i ostravská galerie

25. dubna 2024  21:23

Studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu se stal vítězem prestižní...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

  • Počet článků 290
  • Celková karma 24,68
  • Průměrná čtenost 2234x
Každý má právo hledat své štěstí, pokud to není na újmu jiným lidem. Vycházím ze zásady, že stát je tu pro občana a nikoliv naopak. Každý z nás má právo hodnotit, zda pravomoci vykonávané státem by nešly vykonávat lépe nebo jinak, například zda je nevrátit občanům. Neustále je třeba hledat, jak věci dělat levněji, rychleji, přesněji, prostě efektivněji.

Seznam rubrik