Úterý 13. dubna 2021, svátek má Aleš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 13. dubna 2021 Aleš

Švejk nebyl chytrák, ale blbec

25. 02. 2021 12:08:46
Jako bumerang se nám vrací naše kulturní zvyklosti včetně českého švejkovství. Literární postavy Josef Švejk a hloupý Honza se chovaly jako blbci, ale vesměs je považujeme za chytráky a vzory hodné napodobování. Ne, byli to blbci.

Při sledování současné epidemiologické situace v Česku si většina z nás klade otázku, nakolik se jedná o vinu vlády a jaký díl odpovědnosti mají samotní občané. Tedy přesněji oni. Otázkou „a co já“, tak tím se nezabývá téměř nikdo. Pravda, něco premiér a jeho ministři organizačně zbabrali. Roman Prymula, Milan Hnilička a vládní vyfoukané hlavy dávají lidem špatný příklad nedodržováním pravidel. Nedůvěryhodností a šířením chaosu také veřejnosti poskytli záminku k „odboji“ v podobě odmítání vládních opatření. Mě osobně nemůže nikdo z náklonosti k této vládě ani podezírat (odkazy pod článkem). Na druhou stranu, tito lidé jsou naším zrcadlovým odrazem, ani lepší, ani horší než my sami. Nic z toho však nevysvětluje „best in covid“, čelná místa Česka ve světových statistikách počtu nemocných a mrtvých na tisíc obyvatel.

(25.2.2021 v Česku na 85 000 testů 13 600 zachycených (16% z testů), v Rakousku cca 210 000 testů při 1 800 zachycených denně (0,8 % z testů), Zdroj: COVID-19 | Onemocnění aktuálně od MZČR (mzcr.cz), Lockdown ztratil svůj smysl, prohlásil rakouský kancléř - Novinky.cz).

Dovolím si tvrdit, že se nám jako bumerang vrací naše kulturní zvyklosti včetně českého švejkovství. Literární postavy Josef Švejk a hloupý Honza se chovaly jako blbci, ale vesměs je považujeme za chytráky a vzory hodné napodobování. Přitom šlo opravdu o blbce, a ti kdo se řídí jejich příkladem, jsou také blbci. Dnes čeští Švejci a Honzové s vrozeným pocitem nadřazenosti nad vším a všemi soutěží o Darwinovu cenu.

Němci mají „radost z povinnosti“, Češi zase „radost z obcházení povinností“. A je pro ně lhostejné, zda tato povinnost plyne z rozhodnutí vrchnosti nebo z prosté logiky, kdy normální člověk by si řekl, že nějakou věc není třeba přikazovat. Řeší se, zda platí/neplatí nový nouzový stav a na něj navazující vládní opatření, co je otevřeno či zavřeno. Je slyšet "...mám právo, mám právo". Mění tenhle křik nebo nějaký papír realitu? V Česku, když bude most vysoký čtyři metry a na místě není přítomná hlídka policie, proč se nepokusit pod ním projet s pětimetrovým nákladem?

Baruchu Spinozovi se přisuzuje výrok "svoboda je poznaná nutnost". Jenže v Česku je svoboda chápána jako prosazování individuálního zájmu bez ohledu na okolí. Ti co dodržují pravidla jsou vysmíváni, považováni za ovce, označováni za problémové. Zní „proč zastavuješ na té stopce, proč nejedeš rychleji, přece nebudeš platit, když to jde hodit na pojišťovnu, tak ten zápas koupíme....“. Vždyť je to naprosto zvrácené. Problémoví a hodni trestu jsou naopak ti, co pravidla nedodržují.

Ministru zdravotnictví Janu Blatnému trvalo dlouho, než pochopil, že bez spolupráce občanů s nákazou nic nenadělá. Co ale po kom může chtít, když každý se cítí sám sobě Bohem. Žádné korektivy přece nepotřebujeme, máme bublinu vlastní morálky a pravidel. Někteří mají možná i svoje vlastní počasí. Cítíme se povoláni rozhodovat, kdy a jak budeme pravidla dodržovat. Dopravní značka „stop“, omezení rychlosti nebo příkaz k nasazení roušky nic neznamenají. Přece sami víme vše nejlépe. Mám obavu, že po pandaviru bude vše ještě horší. Slast z protestu proti vládě a z překročení zákazu bez následků, ať již otevřením hospody, puštěním vleku, nenasazením roušky zůstane a míra arogance se ve společnosti ještě zvýší.

Četl jsem zajímavý komentář o arabském jaru v letech 2010 až 2011. Autor vypočítával nedostatky blízkovýchodních společností, kterým prý chybí politická kultura, ocenění kompromisu, dialogu, základ sdílených hodnot a vnitrospolečenská důvěra. Z toho dovodil, proč revoluce dopadly jak dopadly, včetně vraždění v Jemenu, Sýrii a Libyi a také proč vše zůstalo přinejlepším při starém. Kdyby někdo psal takto o Češích, určitě by se nám to hrubě nelíbilo. O kolik jsem ale lepší? Jak moc jsme my sami v zajetí naší kultury neboli mentality? V Africe nikdo neočekává, že tamní státy budou vypadat a fungovat jako Německo nebo Švýcarsko. Proč očekáváme čistotu, pořádek, hladce fungující stát bez korupce v Česku? Naše platy a životní úroveň jsou logicky nižší, stát ošuntělý, otravný, korupční a díky nedisciplinovanosti máme v době pandaviru vyšší nemocnost i úmrtnost. Jsem prostě a jednoduše Afrikou ve středu Evropy. I v zemích třetího světa mají někteří naleštěné káry, značkové oblečení, mobily a sluneční brýle, ale na celkové úrovni společnosti to nic nemění. Nelíbí se nám, co z toho všeho plyne? Tak se zamysleme nad tím, ne jak se chovají ti druzí, ale jak my sami dodržujeme opatření sociální izolace a zdravotní prevence. Přece ale my ne, to oni.

(vyšlo v MF Dnes 24.2.2021)

Texty k pandaviru a chování vlády od 4.3.2020 (nejstarší naspod).

Žaluji vás ministře Blatný, za blokování pomoci Německa - Blog iDNES.cz

Snaha o odklonění vakcín mimo systém - Blog iDNES.cz

Metál pro ty, co se zaregistrují, zarezervují a podle toho naočkují - Blog iDNES.cz

Očkování, to zas bude ostuda - Blog iDNES.cz

Demisi vlády - Blog iDNES.cz

Co to tady vládne? - Blog iDNES.cz

Rekonstrukce vlády, nejlepší krok k zvládnutí pandaviru - Blog iDNES.cz

Rouška jako projev loajality k vládě - Blog iDNES.cz

Soběstačností k bídě - Blog iDNES.cz

Vláda neumí řídit testování. Tak vypráví pohádky - Blog iDNES.cz

Vezmeme si poučení z krizového vývoje? - Blog iDNES.cz

400 miliard korun v kanále. Proč? - Blog iDNES.cz

Evropská unie v koronakrizi neselhala - Blog iDNES.cz

Život na „brzdy“ snad skončí - Blog iDNES.cz

Analýza reakce státu na COVID-19 - Blog iDNES.cz

Drzý úředník Roman Prymula - Blog iDNES.cz

A už se rozdávají metály - Blog iDNES.cz

Nerozdávejte zdravotní pomůcky, udělejme pořádek v distribuci - Blog iDNES.cz

V boji s čínskou chřipkou se poučme z historie vojenství - Blog iDNES.cz

Rád bych, kdyby premiér napřed myslel a potom mluvil - Blog iDNES.cz

Zdroj: https://vilembarak.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=763165

Autor: Vilém Barák | čtvrtek 25.2.2021 12:08 | karma článku: 44.09 | přečteno: 10229x

Další články blogera

Vilém Barák

Chceme policii, která se schovává?

Pokud by ve středověku kat místo rychlého seku odsouzenému „pižlal“ hlavu deset minut, přihlížející by se na něj vrhli. Výkon spravedlnosti musí být co nejrychlejší, jinak se pozice padoucha a hrdiny prohodí.

31.3.2021 v 17:36 | Karma článku: 25.76 | Přečteno: 800 | Diskuse

Vilém Barák

Sputnik V, dezinformační vehikl Ruska

Evropští politici se zapřahají do vehiklu ruské dezinformační kampaně. Jako oslíci s mrkví na provázku před čenichem, běží za Sputnikem tak jak je vodí Kreml. Bez ověření účinnosti od EMA je sputnik jen cosi z rozvojového světa.

12.3.2021 v 14:23 | Karma článku: 26.81 | Přečteno: 629 | Diskuse

Vilém Barák

Upeč bábovku pro svého policistu či vojáka

Dejme policistům a vojákům najevo naši podporu. Upečme jim bábovku, donesme kávu či oběd. Zastaňme se jich, chrání naše vlastní zájmy. Píše se rok 2021, komunisti a všechno zlé je snad pryč. Postavme se na druhou stranu barikády.

10.3.2021 v 12:46 | Karma článku: 17.97 | Přečteno: 401 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Michal Vimmer

Svět patří menšinám

Paroubek měl 33%, vyhrál voby a co z toho. Co vyhrál Hamáček ? Tomu stačí 3%, 3 roky drží pod krkem Andreje, národ v domácím vězení, ovládá vnitro i zahraničí. Produktivitu práce geniovi české politiky může papež jen závidět.

13.4.2021 v 8:40 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 23 | Diskuse

Pavel Skramlík

Jak vybírat do ministerských křesel lidi, kteří nebudou blbci

Zdá se mi celkem legrační, že Piráti a svým způsobem i Starostové (STAN) vybírají v konkurzních řízeních své nové budoucí ministry pro jednotlivé rezorty. Je to pečlivé a chvályhodné.

13.4.2021 v 8:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 53 | Diskuse

Jan Bartoň

Babiš nebo Bartoš?

Václav Klaus poskytl rozhovor pro MF DNES. V něm kritizuje ČPS-piráty – jako stranu extrémně levicovou. A klade otázku – je lepší Babiš nebo Bartoš?

13.4.2021 v 8:00 | Karma článku: 13.41 | Přečteno: 249 | Diskuse

Jiří Payne

Faltýnkovy deníčky

ANO, jsme proti korupci! Nikdy jsem žádnou firmu nevlastnil! S kým se my vlastně můžeme potkat jako poslanci? Pohlídám tři dotace ... jsem ze staré školy a používám takový velký černý diář ... a pak to buď řeším,anebo neřeším

13.4.2021 v 2:50 | Karma článku: 16.16 | Přečteno: 405 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Zatím se nestřílí

Dějí se věci. Petříček odvolán. Hamáček pověřen. Zaorálek váhá. Dvojí metr pezidenta: Šmarda s gymnáziem ne, Birke se strojní průmyslovkou ano. (Bonmot na okraj - 12. dubna vyletěli dva: Gagarin a Petříček.)

12.4.2021 v 19:25 | Karma článku: 12.14 | Přečteno: 462 | Diskuse
Počet článků 197 Celková karma 24.11 Průměrná čtenost 2256

Každý má právo hledat své štěstí, pokud to není na újmu jiným lidem. Vycházím ze zásady, že stát je tu pro občana a nikoliv naopak. Každý z nás má právo hodnotit, zda pravomoci vykonávané státem by nešly vykonávat lépe nebo jinak, například zda je nevrátit občanům. Neustále je třeba hledat, jak věci dělat levněji, rychleji, přesněji, prostě efektivněji.

Najdete na iDNES.cz