Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Co je špatného na švarcsystému?

Proč se odvody zaměstnanců nesníží na úroveň podnikatelů za současného odbourání pracovně-právní ochrany? Daně se ale vždy sjednocují směrem nahoru. Nikoliv represe, ale pružný pracovní trhu generuj hospodářský růst.

Počátkem roku 2012 začala platit novela zákona o zaměstnanosti zpřísňující sankce za najímání živnostníků na pozice, ve kterých by mohli pracovat lidé v zaměstnaneckém poměru.

Šlo o jeden z nejhorších legislativních počinů české vlády. Odbory hodnotí situaci přesně opačně a rádi by podnikatelům ještě více „utáhli šrouby. Tvrdí, že tito v průměru odvádí ve srovnání se zaměstnancem třetinu na zdravotním pojištění, polovinu na pojištění zdravotním a šestinu na dani z příjmu. Stejnou rétoriku štvoucí veřejnost proti podnikatelům používají kromě odborových bossů v jednom šiku také sociální demokraté, komunisté.

Mějme ale na paměti, že vedle dětí, studentů, důchodců a hendikepovaných, kteří skutečně nemohou pracovat, existuje skupina občanů, která vůbec neplatí daně ani zdravotní a sociální pojištění. Naopak je pouze spotřebovávají. Jedná se zaměstnance státu (státní byrokraty, včetně ministra Mládka, který podnikatele označuje za parazity), jejichž výplaty i všechny související odvody pocházejí v celém objemu ze zdanění, přičemž  v roce 2011 dosáhly částky 130,2 miliard korun.

Švarc systém znamená pro „zaměstnavatele“ smluvní vztah založený pouze na smlouvě, do které se mohou, ale nemusí promítnout ustanovení dnešního zákoníku práce. Spolupráci obou stran lze ukončit a není třeba konstruovat výpovědní důvody či se bát soudního napadení rozvázání pracovního poměru. Většinu žalob na neplatnost výpovědi totiž zaměstnavatelé prohrávají. „Zaměstnanec“ nemá ze zákona nárok na odstupné, přestávky na oběd, odměnu za dobu kdy nepracuje (dovolená, státem vyhlášené svátky) a různé příplatky (přesčasy atd). Nedotýká se jej omezení délky pracovní doby ani minimální mzda. Do smluvního vztahu se také nevměšují odbory s jejich kolektivním vyjednáváním.

Ve švarcsystému jsou osobní náklady pro „zaměstnavatele“ nižší, protože neplatí za „zaměstnance“ sociální a zdravotní pojistné, nemusí pro ně budovat zázemí a pořizovat pracovní pomůcky. Firmám se významně snižuje byrokratická zátěž spojená s mzdovou agendou a  nemusí odpovídat úřadům či soudům na nejrůznější dotazy. Zde stojí za zmínku, že zaměstnavatelé (v režimu zákoníku práce), zadarmo vykonávají pro stát nucené práce. Ze zákona jsou povinni za zaměstnance stanovit výši daní a odvodů na tzv. sociální a zdravotní pojištění, peníze jim odebrat a předat státu. Je důkazem české ovčí povahy, že žádný zaměstnavatel ještě  nežaloval stát o náhradu nákladů.

„Zaměstnanec“ může (ale pozor, také nemusí) ve švarcsystému jako osoba samostatně výdělečně činná uplatňovat náklady paušálem, čímž si sníží celkové daňové zatížení a získává ve výsledku vyšší čistou odměnu. Díky nižším vyměřovacím základům odvádí méně peněz na sociální a zdravotním pojištění (platba nemocenské je případě podnikatelů dobrovolná). Opět zde platí, může, ale také nemusí.  Výše uvedené výhody jsou více než vyváženy nevýhodami o kterých se ale nemluví. Nižším nárokem na starobní důchod a podporou v nezaměstnanosti, nulovou nemocenskou a omezeným přístupem k sociálním dávkám.

Čas od času se na veřejnosti objeví téma nižších odvodů na sociální, zdravotní pojištění a neuspokojivého výběru daní od podnikatelů. Cílem politiků je zvýšit odírání živnostníků na úroveň zaměstnanců. Proč by ale stát měl vůbec dostávat od občanů více peněz? Pro demokracii obecně platí, že co se na daních vybere, ještě více se utratí. V Česku kromě toho není žádná záruka, že to co má plynout do erární kasy třeba na snížení rozpočtového deficitu, nebude odkloněno na Kajmanské ostrovy či promrháno ve zmanipulovaných veřejných zakázkách.

Podívejme se, co za absurdity by přineslo sjednocení podmínek mezi zaměstnanci a podnikateli, přesněji  používání stejného biče (tedy sjednocení výše daní a odvodů), ale i cukru (pravidel zákoníku práce), pro obě skupiny. Co by to znamenalo v praxi?

Smlouvu s podnikatelem (mezi firmami) by bylo možné ukončit nejdříve za dva měsíce od podání výpovědi a pouze pod podmínkou nároku na odstupné ve výši tří měsíčních fakturací (uplatnění výpovědní doby a odstupného pro zaměstnance). V případě ekonomických problémů protistrany by výplatu musel provést úřad práce.

Podnikatel by jinému podnikateli ale nemohl dát výpověď bez udání důvodu (stejně jako je tomu v případě zaměstnance), ale pouze z organizačních důvodů nebo pro hrubé porušení podnikatelské kázně. Důvody výpovědi by posuzovaly soudy a v 90 procentech případů musí vyhrát „vypovězený“ (tak jak je tomu v případě zaměstnanců). Živnostník by měl také nárok na minimální měsíční fakturaci (jako zaměstnanec má nárok na minimální mzdu), osmihodinovou pracovní dobu a za škodu by smluvnímu partnerovi ručil pouze do výše čtyř a půl násobku měsíční fakturace (tak jako zaměstnanec svému zaměstnavateli). Veškeré riziko spojené s podnikáním by bylo zakázáno. Firmy by odpovídaly za ztráty a dluhy vzniklé rozhodnutím jiných firem (tak jako zaměstnavatel je vystaven riziku rozhodování svých zaměstnanců).

Zřejmě stát by firmám musel platit přestávky na oběd, odměnu za dovolenou a státem vyhlášené svátky, poskytovat příplatky za práci přesčas a o sobotách a nedělích, kupovat pracovní pomůcky (rukavice, montérky, čistící prostředky, ručníky…) a zajišťovat zázemí v podobě toalet, sprch a šaten.

Vedení účetnictví, výpočet daní a sociálního i zdravotního pojištění, mzdovou agendu jeho zaměstnanců a veškerou statistiku ve vztahu ke státu by za podnikatele prováděl odběratel, živnostník by pouze jednou za rok podepsal přehled o příjmech.

Podnikateli ale nikdo negarantuje zakázky, tak proč by měl garantovat odstupné a výpovědní lhůtu. Mesiáši dobra si vůbec neuvědomují, že nezaměstnanost je způsobena právě vysokou ochranou zaměstnanců před propouštěním (obavami zaměstnavatelů nikoho přijmout, když se jej nebudu moci zbavit) a nikoliv naopak. Je to zřetelně vidět na pracovním trhu Francie, Itálie, Řecka i když česká media nejdou pod povrch problému a omezující se na papouškování statistických údajů bez popisu příčin.

„Nevýhod“ podnikání je samozřejmě daleko více. Podnikatel, i když si ji bude platit, nemocenskou dostane až po 14 dnech (nikoliv jako zaměstnanec po 3 dnech), nižší odvody na důchod, které si může zvolit jsou vyváženy nárokem na minimální důchod. Často je slyšet argument, pomozte podnikatelům, aby měli nárok na průměrný důchod tím, že jim přikážete odvádět více. Starost o vlastní důchod je odpovědnost každého jednotlivce a bylo tomu tak do doby, než stát znárodnil (vykradl, v Česku dokončeno v roce 1953 při tzv. měnové reformě) důchodový systém a z lidí udělal otroky budoucích důchodců. Stejně se jedná o jeden velký podvod, pyramidovou hru nebo chcete-li finanční letadlo. Deficity se stále zvyšují a můj odhad nároků dnešních důchodců na výplatu rent je 9 bilionů korun (při zastavení plateb do průběžného systému jako součet všech nároků současných důchodců do doby statistického dožití).

Je také zajímavé, že ti co horují za zkrácené úvazky, pružnou pracovní dobu a jiné úlevy pro matky s dětmi chtějí současně potírat švarcsystém, který dovoluje rozvrhnout si pracovní dobu dle potřeby.

Hlavně ale, ti co útočí na podnikatele si nedovedou ani představit, jaké to je se starat sám o sebe, kdy nemůžete na nikoho vznést žádné nároky, za všechno odpovídáte. Přes den budete vařit a obsluhovat, mezitím musíte objednat suroviny, opravy, reklamu, aktualizovat stránku, donést papíry účetní (nebo si daně a tzv. sociální i zdravotní pojištění dělat sám), nastudovat nové předpisy (účetní, odvody, odpady…..), popasovat se splátkami úvěru na rozjezd podnikání, platbami za energie, vodu, nájem a přitom všem musíte myslet na to, aby jste měli spolu s rodinou peníze na běžný život. Nikdo vám nic nedá, nikdo vám nic negarantuje.

Evropská unie sepsala Řecku seznam úkolů, které musí letos vykonat, aby mohlo čerpat přislíbenou pomoc. Mimo jiné má uloženo provést změnu pravidel pro najímání zaměstnanců i mzdové vyjednávání mezi firmami a odbory. Vlády Španělska a Itálie se snažily deregulovat pravidla pracovního trhu. Sankcemi za najímání živnostníků na pozice zaměstnanců však Česko míří přesně opačným směrem.

Stovky advokátů si lámou hlavy jak své klienty ubránit před nájezdy úředních kontrolorů. Lidé, místo aby dělali něco užitečného, marní energii vymýšlením, jak se vypořádat se státní buzerací. Nedivme se, když instalatér opravující kapající kohoutek, bude zaměstnancem firmy na Seychelách.

 Politici spoléhají na to, že živnostníci se budou chovat jako Ivan Děnisovič z románu Alexandra Solženicyna. Ten byl šťastný za nalezení nedopalku cigarety nebo když byl pouze mírný mráz minus 20 °C a nikoliv minus 40 °C. Politici dobře vědí, že aktivní lidé chtějí rozhodovat sami o sobě a budou podnikat i kdyby měli platit 99 procentní daně. Všeho ale do času. Jak je naproti tomu krásně v kancelářích státní správy. Teplo, světlo, nefouká, neprší a každého desátého přijde jistý plat, dnes již jistoty služebního zákona, volno na jubilea, dodatková dovolená, dny na vyřízení lékaře (snad jen chybí jako v Řecku prémie za příchod do práce, ovládání počítače a jiné absurdity).

Co je tak špatného švarcsystému, na svobodné dohodě dvou stran? Kritici tvrdí, že zaměstnavatel se nachází v silnější pozici, protože vydělává více peněz. No ano, ale má větší náklady i závazky. Další obvyklou námitkou je, že „zaměstnanec“ ve švarc systému postrádá garanci stálé mzdy a nemohl by si pořídit například úvěr. Začalo platit, „kdo pracuje má právo na úvěr, kdo nepracuje, má práv na dávky“ a chraň bůh, kdyb měly být podmíněny veřejně prospěšnou prací (Stanislav Komárek, Evropa na rozcestí).

„Zaměstnanci“ však mají z principu stejný přístup k úvěrům jako kterýkoliv živnostník. Kromě toho, jakápak jistota. Ve svém životě máme všichni jedinou jistotu, a to že umřeme.

V posledku zde hraje roli i snaha politiků vytvořit si likvidací podnikatelů poslušné stádo. Zde odkazuji na rozhovor Pavla Vysoby (Mizí střední třída, říká expert a varuje před průměrností a vyvolenými, autor Eva Sovová, publikováno na www. idnes.cz 12. prosince 2014)

Zde ukázka: Jak si vyložit pojem „mírně autoritářský režim socialistického velkokapitálu“. Můžete to přiblížit? Co dnes vyhovuje panu Průměrnému?
Potřebuje práci ve velké stabilní firmě s řadou výhod, která od něj očekává průměrný výkon. Přesně tak, jak chtějí socialisté a velkokapitál: mít poslušné, ovladatelné lidi, kterým stačí zabezpečit pořádek a klid pro práci. Státní zakázky jdou velkým firmám a ty zase na oplátku podporují systém. Střední firmy a živnostníci jsou nebezpeční, proto je potřeba je ještě více kontrolovat, danit a kritizovat, že to jsou ti, co neplatí daně ani pojištění, že nepřispívají jako každý řádný občan do obecné kasy. Spolu s tím se zhoršuje úroveň střední třídy. V ní se nakonec udrží pouze vrcholoví manažeři, politici, lobbisté. Ostatní si opět budou „materiálně“ blízcí, chudí. Kruh se uzavírá, pan Průměrný je v tu chvíli opravdu spokojený.

Zdroj: http://finance.idnes.cz/mizi-stredni-vrstva-0q9-/podnikani.aspx?c=A141210_140331_podnikani_sov#utm_source=sph.idnes&utm_medium=richtext&utm_content=clanek-box

Naprosto klíčová otázka zní. Proč se odvody zaměstnanců nesníží na úroveň podnikatelů za současného odbourání jejich pracovně-právní ochrany. V logice politiků se však daně vždy sjednocují směrem nahoru. Je nutné, aby současná vláda přestala útočit na živnostníky a naopak podporovala šíření švarcsystému. Nikoliv úředníci a represe, ale pružný pracovní trhu generuje hospodářský růst.

Česko ani Evropská unie nedonutí Čínu, Indii, Vietnam nebo Kambodžu přijmout svoje pracovně-právní normy. Sice se snažíme vyvážet do těchto zemí naši přebujelou demokracii, ekologické pověry a nejrůznější sociální „práva“, ale zatím bez hmatatelného výsledku. Natištění biliónu eur Evropskou centrální bankou ani fráze bruselských byrokratů Evropu nezachrání. Doba růstu na dluh také skončila. Cesta z hospodářské recese vede přes odbourávání sociálního státu a smluvní volnosti v zaměstnaneckých vztazích, což švarcsystém zaručuje v míře vrchovaté. Mudrování politiků a protesty odborů na tomto faktu nic nezmění.

No a nakonec se sluší dodat, že díky kontrolním hlášením, kdy stát bude mít k dispozici čísla všech faktur každé účetní jednotky, začne asi velký hon i na švarcsystém. Fakturuješ jednomu subjektu. Šup pokutu.

(základní text publikován 8.3.2012 v MF Dnes)

 

Autor: Vilém Barák | úterý 29.12.2015 11:18 | karma článku: 40,88 | přečteno: 4793x
  • Další články autora

Vilém Barák

Pro republikány Trump musí být prezidentem, i kdyby USA i svět měli zhynout

Názory Donalda Trumpa konvenující s míněním běžných Američanů, blokování pomoci Ukrajině kvůli intrikám jeho věrných, nutnost potupného škemrání Evropy za schválení pomoci, to vše vede k závěru, že na USA se již nedá spolehnout.

29.4.2024 v 10:46 | Karma: 12,69 | Přečteno: 282x | Diskuse| Politika

Vilém Barák

Vzýváním míru se přivolává válka

Andrej Babiš a Alena Schillerová jasně říkají, že jsou proti posilování obranyschopnosti Česka a přípravám na vojenské ohrožení, nesouhlasí s dodržení spojeneckých závazků ve výdajích na obranu nebo s vojenskou pomocí spojencům.

17.4.2024 v 16:56 | Karma: 38,90 | Přečteno: 2750x | Diskuse| Politika

Vilém Barák

Proč ANO nehlasovalo pro usnesení o bezpečnostních hrozbách

Poslanecká sněmovna 20. března 2024 schválila usnesení k bezpečnostním hrozbám pro Českou republiku. Hnutí ANO pro toto usnesení nehlasovalo.

10.4.2024 v 13:28 | Karma: 20,13 | Přečteno: 669x | Diskuse| Politika

Vilém Barák

Výzvy, aby Ukrajina jednala o míru jsou pobídkami ke kapitulaci

Během více než dvou let trvání války mezi Ruskem a Ukrajinou se objevují názory, že je nutné zastavit boje a uzavřít příměří, které by umožnilo zahájit jednání o míru. Na první pohled jde o dobrý plán, tak co tomu brání?

4.4.2024 v 17:00 | Karma: 27,19 | Přečteno: 840x | Diskuse| Politika

Vilém Barák

Nejsou „zemědělci“ jako zemědělci

Pěší demonstrace na Václavském náměstí sebou nese riziko, že se pár stovek účastníků vystaví posměchu. Když se stejný počet „demonstrantů“ posadí do traktorů, města včetně Prahy kolabují, účinek je o několik řádů vyšší.

25.3.2024 v 16:46 | Karma: 16,34 | Přečteno: 516x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Mexičtí narkos už nepašují peníze, platí si šmouly. Je to legální a bez rizika

5. května 2024

Premium Vsaďte se, že nevíte, jak mexičtí narkos pašují peníze z Ameriky. Jistě, viděli jste v seriálech na...

Nová vlna podvodů. Vyluxovaným účtem to nekončí, přeprodávají se osobní data

5. května 2024

Premium Kyberzločinu dlouhodobě přibývá, v Česku se s končící lhůtou pro daňová přiznání podvodníci...

Životní prostředí v Československu patřilo k nejhorším na světě, líčí vědec

5. května 2024

Premium V roce 1989 se stal vůbec prvním ministrem životního prostředí. Profesor Bedřich Moldan patří mezi...

Auto za tahačem s tankem zastavilo. Už ale ne kamion, který osobák sešrotoval

4. května 2024  9:48,  aktualizováno  21:52

Při nehodě tří aut zemřel na dálnici D1 mezi Bohumínem a Polskem jeden člověk, další dva jsou...

  • Počet článků 291
  • Celková karma 22,87
  • Průměrná čtenost 2227x
Každý má právo hledat své štěstí, pokud to není na újmu jiným lidem. Vycházím ze zásady, že stát je tu pro občana a nikoliv naopak. Každý z nás má právo hodnotit, zda pravomoci vykonávané státem by nešly vykonávat lépe nebo jinak, například zda je nevrátit občanům. Neustále je třeba hledat, jak věci dělat levněji, rychleji, přesněji, prostě efektivněji.

Seznam rubrik