Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Co získáme, když přestaneme podporovat Ukrajinu?

Proč zastánci tzv. upřednostnění českých občanů nemají odvahu říci vše naplno? Kdyby ukončení podpory Ukrajiny a podvolení se Putinovi vedlo k nižším cenám plynu, pohonných hmot, chleba a rohlíků, byli by spokojeni? 

Hodně lidí nesouhlasí s tvrzením, že Rusko je ve válce se Západem. Po formální stránce není ve válce ani s Ukrajinou, alespoň jí nevyhlásilo, jak se to dělalo za starých dobrý časů. Rusko proti svým nepřátelům vede speciální operaci a škodí kde jen může. Na Ukrajině, kterou jsme nechali na pospas a kde mu jakž tak stačí síly, vraždí a ničí. Na Západ chráněný NATO si  vojensky netroufá, tak zde šíří lži a snaží se jej politicky i ekonomicky destabilizovat. Místo raket a bomb používá energetické suroviny, ale je to ta stejná válka. I sanace škod po nějak příliš rychlém pádu Sberbank můžeme přičíst k válečným ztrátám. Snad již probíhá šetření, co se v bance dělo před zahájením války 24.2.2022.  

Vše co se v ekonomice děje, je důsledek přípravy Ruska na válku nebo souvisí s jejím průběhem. Rusko na podzim roku 2021 cíleně vyvolalo nedostatek zemního plynu, tím že zastavilo jeho prodeje  na spotovém trhu a plnilo pouze dlouhodobé kontrakty. Následně Unie zjistila, že si Gazprom objednal (zablokoval) kapacitu evropských zásobníků plynu, ale nenaplnil je. V reakci nastal růst cen energií a dostavily se první krachy překupníků s energiemi. Ruský útok proti Ukrajině, zahájený 24. února 2022, změnil nervozitu trhů na hysterii. Současně měl i reálné hospodářské dopady. Vedl k ukončení výroby podniků na Ukrajině, přerušení silniční a železniční dopravy a blokádě přístavů ruským loďstvem.

Rusko využívá našeho zvyku na život v přepychu. Jeho omezení u některých lidí vyvolává nepříčetnost a ti se stávají bojovníky za Rusko. Dnešní ekonomické problémy a válka na Ukrajině představují dvě strany téže mince, ale hodně lidí to není schopno pochopit. Místo demonstrací za vojenskou pomoc Ukrajině. Její vítězství může zastavit nastupující ekonomický marasmus, protože s velkou pravděpodobností by Putin ztratil „flek“. Mocenské pohyby v Kremlu mohou vést i rozpadu Ruska a nově vzniklé subjekty by se mohly přetrhnout, aby dodaly co je potřeba. Místo podpory války však ruští kolaboranti útočí proti vlastnímu státu. V důsledku všech těchto okolností se schyluje k velké hospodářské krizi. Existují dvě možnosti, jak na problémy reagovat.

První řešení jde shrnout slovem podvolení v podobě zastavení vojenské, humanitární, ekonomické podpory Ukrajiny, zablokování dopravy zbraní přes území Česka a slibu Putinovi, že na úrovni Unie žádné další sankce nedovolíme přijmout. Můžeme jít ještě dál než Maďarsko a Německo. Přestaňme sankce dodržovat, požádejme Rusko o návod, jak učit historii a ať nám dodá dvě stě soch Koněvů a tři sta druhoválečných tanků pro vybudování nových ruských imperiálních svatyní. Vedle těch, které dodnes hyzdí Česko (tanky na pomnících v Česku, třeba na 30 km u D2, kde si jej hýčká obec Starovičky). Pomozme Rusku s odbytem v „Malorusku“ náhle objeveného obilí, zaveďme na školách ruštinu jako povinný cizí jazyk, vystupme z Unie, NATO a pozvěme k nám ruská vojska. Kdyby tato taktika spojená se škemráním u Putina vedla k levnějšímu plynu, pohonným hmotám, rohlíkům a chlebu, byli by proruští příznivci spokojeni? Naplnilo by se tímto volání po upřednostnění českých občanů? Každá zmínka o tom, věnujme se našim občanům tak zakrývá myšlenku, prodejme Ukrajinu, ale svoji suverenitu za plyn. Proč se v roce 1940 nedomluvili Angličané s Adolfem Hitlerem?  Ano, košile bližší než kabát, ale jde vůbec na kolaborantských cenách surovin z Ruska založit dlouhodobou perspektivu? Případ Běloruska ukazuje, že nikoliv. Spolupráce není pro Rusko nikdy dostatečné a požadavky agresora se stupňují až do úplného podřízení (pohlcení).    

Druhá cesta je začít opravdu pomáhat Ukrajině k porážce Ruska. V Unii jsou státy, jako Německo, Francie, Itálie, které k válce na Ukrajině přistupují jako k bojům někde v africkém Kongu. Je třeba veřejně, na úrovní vrcholných politiků mluvit o jejich kolaboraci s Ruskem a vystavit je obecné hanbě. Nejen Maďarsko, ale i Německo nerespektuje evropské civilizační hodnoty. Že by to znamenalo roztržku v jednotě Západu? Vždyť neexistuje, jenom se všichni ostýchají o tom mluvit. Berlín také nese lví podíl na energetické závislosti Evropy na Rusku, která Česko přivádí k hospodářskému kolapsu. A ještě má tolik drzosti, sabotovat snahu o nápravu jeho omylů pomocí vojenských prostředků. V podstatě zažíváme reinkarnaci paktu Molotov-Ribbentrop v podobě porozumění Scholz-Putin o tom, že Ukrajina patří Rusku. Po analýze všech veřejně vyřčených a nesplněných slibů kancléře Olafa Scholze je zřejmé, že na 99 procent by Německo (stejně jako Turecko), nesplnilo článek 5 smlouvy NATO. O nějaké společné obraně si Polsko či Pobaltí může nechat jenom zdát. Aliance je po smrti, jako vojenská síla připadají do úvahy pouze Velká Británie a Spojené státy. Ostatní členové jsou pouze do počtu nebo spíše na obtíž.

Západ vůči válce na Ukrajině uplatňuje taktiku Homera Simsona, který se v ringu nechal mlátit do hlavy tak dlouho, až soupeř odpadl. Mohl sám uvolnil koridory do ukrajinských přístavů a chránit lodě i přístavy před odstřelování i snahou o ruské vylodění. Třetí svět by viděl, že jeho osud, potravinová bezpečnost, není Západu lhostejná. Místo toho vše nechal na libovůli Putina a tureckého „sultána“. Nejhorší, že stejnou pasivitu ordinuje nedostatečnou vojenskou podporou i Ukrajině. Zřejmě čeká, až Rusku dojdou rakety, dělostřelecké náboje a kulky na zabíjení civilistů.

Autor: Vilém Barák | pátek 2.9.2022 11:04 | karma článku: 26,12 | přečteno: 1075x
  • Další články autora

Vilém Barák

Pro republikány Trump musí být prezidentem, i kdyby USA i svět měli zhynout

Názory Donalda Trumpa konvenující s míněním běžných Američanů, blokování pomoci Ukrajině kvůli intrikám jeho věrných, nutnost potupného škemrání Evropy za schválení pomoci, to vše vede k závěru, že na USA se již nedá spolehnout.

29.4.2024 v 10:46 | Karma: 12,69 | Přečteno: 281x | Diskuse| Politika

Vilém Barák

Vzýváním míru se přivolává válka

Andrej Babiš a Alena Schillerová jasně říkají, že jsou proti posilování obranyschopnosti Česka a přípravám na vojenské ohrožení, nesouhlasí s dodržení spojeneckých závazků ve výdajích na obranu nebo s vojenskou pomocí spojencům.

17.4.2024 v 16:56 | Karma: 38,87 | Přečteno: 2711x | Diskuse| Politika

Vilém Barák

Proč ANO nehlasovalo pro usnesení o bezpečnostních hrozbách

Poslanecká sněmovna 20. března 2024 schválila usnesení k bezpečnostním hrozbám pro Českou republiku. Hnutí ANO pro toto usnesení nehlasovalo.

10.4.2024 v 13:28 | Karma: 20,13 | Přečteno: 665x | Diskuse| Politika

Vilém Barák

Výzvy, aby Ukrajina jednala o míru jsou pobídkami ke kapitulaci

Během více než dvou let trvání války mezi Ruskem a Ukrajinou se objevují názory, že je nutné zastavit boje a uzavřít příměří, které by umožnilo zahájit jednání o míru. Na první pohled jde o dobrý plán, tak co tomu brání?

4.4.2024 v 17:00 | Karma: 27,19 | Přečteno: 840x | Diskuse| Politika

Vilém Barák

Nejsou „zemědělci“ jako zemědělci

Pěší demonstrace na Václavském náměstí sebou nese riziko, že se pár stovek účastníků vystaví posměchu. Když se stejný počet „demonstrantů“ posadí do traktorů, města včetně Prahy kolabují, účinek je o několik řádů vyšší.

25.3.2024 v 16:46 | Karma: 16,34 | Přečteno: 516x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Izrael zasáhl budovu bezpečnostních sil v Damašku, osm vojáků utrpělo zranění

3. května 2024  6:43

Při izraelském vzdušném úderu byla ve čtvrtek večer zasažena budova syrských bezpečnostních sil na...

Záplavy na jihu Brazílie si vyžádaly desítky obětí, přehradám hrozí kolaps

3. května 2024  6:23

Rozsáhlé záplavy, které v těchto dnech sužují jih Brazílie, mají nejméně 29 obětí. Dalších 60 lidí...

Soud poslal na čtyři roky do vězení kapitána lodi, na které uhořelo 34 lidí

3. května 2024  6:14

Americký soud poslal na čtyři roky do vězení kapitána lodi, při jejímž požáru zahynulo v roce 2019...

iDNES Premium jen za 49 Kč na 3 měsíce. Získejte i vstupenky na MS v hokeji

3. května 2024

Před blížícím se mistrovstvím světa v hokeji přichází iDNES Premium s mimořádnou akční nabídkou....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 291
  • Celková karma 22,87
  • Průměrná čtenost 2227x
Každý má právo hledat své štěstí, pokud to není na újmu jiným lidem. Vycházím ze zásady, že stát je tu pro občana a nikoliv naopak. Každý z nás má právo hodnotit, zda pravomoci vykonávané státem by nešly vykonávat lépe nebo jinak, například zda je nevrátit občanům. Neustále je třeba hledat, jak věci dělat levněji, rychleji, přesněji, prostě efektivněji.

Seznam rubrik