Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Útokem Ruska na Ukrajinu nastala nová epocha. Co se ale změnilo v Česku?

Západ si připomněl rok od zahájení agrese Ruska proti Ukrajině. Ve světě se toho hodně změnilo. Co konkrétního v oblasti bezpečnosti udělala česká vláda?  Odpověď zní, nic moc.

Na zbraně se možná musí čekat, ale nevznikají ani „papíry“, přesněji obranná legislativa. Po roce 1989 se rozpadly mobilizační plány jak armády, tak výrobního sektoru. Snaha povolat do zbraně jenom pár desítek tisíc civilistů by skončila naprostým fiaskem. Není však slyšet o uzpůsobování zákonů ve smyslu možnosti přikázání vojenské výroby a její usnadnění v krizové situaci (snížení bezpečnostních standardů, změkčení regulací znečištění....). Počet profesionálních vojáků se nezvýšil a stále si kupují výstroj za své. Ostatně, a tím by se mělo začít, není možné bojovat úspěšně na dvou frontách, proti Rusku i proti globálnímu oteplování.

U výzbroje není situace o nic veselejší. Čtyři vrtulníky AH-1Z Viper přijdou ze Spojených států v březnu tohoto roku. Zbylých osm kusů UH-1Y Venom má zpoždění a budou dodány na podzim nebo až na jaře 2024. Pozitivum je, že na základě zkušeností z Ukrajiny vidíme, že jde spíše o zbraň minulosti.

Izraelský protiletadlový komplet SPYDER dosud nedorazil i když jej vlastní Etiopie i Filipíny. Stále v naší armádě přežívají 40 let staré sovětské systémy 2 K12 KUB. Radary MADR, také z Izraele, opakovaně neprošly vojskovými zkouškami a nepodařilo se je „zatím implementovat“ do systémů NATO. Objednané houfnice ráže 155 mm Ceasar nikde. Úvahy nad budoucností letectva, zda švédské Gripeny a nebo F-35, nereflektují, že je těžké být letecká velmoc, když máte hluboko do kapsy. O nákupu 210 bojových vozidel pěchoty C 90 probíhají se Švédskem stále jenom jednání. Stát nedokázal svoji společnost Explosia, dominantního výrobce vojenských bezdýmých prachů, donutit k zvýšení výroby. Proto vázne výroba munice. Zde obraný průmysl upozorňuje na problém s výrobou nitrocelulózy, jako základní suroviny střelivin, a to z hlediska regulací. Samozřejmě se objevuje český folklór. Ve Vrběticích lidé už protestují proti kompletaci granátů, iniciativy se houfují proti vybudování armádního logistického centra u letiště Mošnov. Doufejme, že BIS a další bezpečnostní složky důkladně monitorují figury "ruského mírového hnutí".   

VOP Nový Jičín uzavřel letos 6. února jalové memorandu o budoucích opravách ukrajinské techniky. Zatím prý pracuje pro českou armádu a další zákazníky (sic!). Kdo to je? Někdo z Afriky nebo Asie? Pokud ale hrozí vojenský konflikt, externí zakázky nemají ve státním podniku místo. Prioritu musí dostat vlastní armáda a spojenci, kteří nás brání. Což je v tomto případě Ukrajina. Co doposud dělal a dělá VOP Nový Jičín?

Přetrvává zásadní politický problém, a tím je orientace na Německo. Dodavatel nových tanků není ještě naštěstí vybrán, ale vše míří ke spolupráci právě s Německem. Má k tomu vůbec náš západní soused politické, technické a organizační předpoklady? Sedm měsíců Němci repasovali jeden starý Leopard 2A4, aby jej v půli prosince 2022 slavně předali. Po 11 měsících války v Evropě, začalo Německo počítat své tanky, zjišťovat jejich typy a technický stav. Za celou tuto dobu výrobce obrněnců nedostal objednávku na nové stroje, ani na zprovoznění tanků ve skladech. Hlavně, když kancléř Olaf „Hokynář“ Scholz přednesl 27. února 2022, tři dny po zahájení ruské agrese, projev o změně epochy (Zeitenwende) a současně slíbil mimořádný příspěvek zbrojení ve výši 100 miliard euro. Z něj Německo za 12 měsíců nebylo schopné utratit ani cent. Dnes je vidět, že šlo o prázdnou proklamaci za situace, kdy porážka a obsazení Ukrajiny byla pro německý establishment "hotovou věcí". Kuřátka z Východu se měla těsněji přimknout k německé kvočně a po nějakém "tytyty" na Rusko, vše mělo běžet při starém. Jako po roce 2014. Jenže Ukrajinci hodili do německých plánů vidle tím, že se ubránili. 

V politické rovině hrozí vazba na Německo stejný průšvihem jako prvorepubliková orientace Československa na vojensky neschopnou a ideologicky rozloženou Francii. Podle institutu Allensbach, jen 45 procent Němců je pro splnění spojeneckých závazků v rámci NATO, zatímco 35 procent by preferovalo v případě vojenského napadení spojence „zůstat stranou“. Od dnešního Německa očekávejme odmítnutí splnění čl. 5 smlouvy o NATO nebo řeči, řeči a potom pasivitu. Možná v zájmu deeskalace konfliktu by nám Němci nedodali na Leopardy ani náhradní díly či náboje. Prostě je to jako kdybychom naši obranu postavili na pevné spolupráci s Kamerunem.

Spojenectví se totiž vytváří nikoliv na základě smluv, ale na základě společných zájmů. Jediný, kdo obranu před Rusy bere vážně a má stejné zájmy jako Česko je Polsko a Pobaltí, které chtíc nechtíc budou dělat Německu, Francii a Itálii nárazníkovou zónu. A tyto tři země by nám za svoji obranu měly platit. 

Existuje ještě jedno řešení, které by ušetřilo stovky miliard korun. Zrušme armádu, buďme opět těmi správnými českými "vyčuránky". Kdo nás může donutit vynakládat 2 procenta HDP na obranu? Jsme pěkně obklopeni jinými státy. Než se k nám Rusi prostřílí přes Ukrajinu, Polsko a Slovensko, snad nás někdo zachrání.

A když ne, tak slovy vojína doktora Hamáčka z Černých baronů: „Nějak se s nimi domluvíme“. Hlavně naši Chcimírové, ruští kolaboranti a aspiranti na pozice v místní ruské okupační správě by se s Rusy určitě domluvili.

Autor: Vilém Barák | pondělí 6.3.2023 12:20 | karma článku: 19,36 | přečteno: 583x
  • Další články autora

Vilém Barák

Pro republikány Trump musí být prezidentem, i kdyby USA i svět měli zhynout

Názory Donalda Trumpa konvenující s míněním běžných Američanů, blokování pomoci Ukrajině kvůli intrikám jeho věrných, nutnost potupného škemrání Evropy za schválení pomoci, to vše vede k závěru, že na USA se již nedá spolehnout.

29.4.2024 v 10:46 | Karma: 5,98 | Přečteno: 83x | Diskuse| Politika

Vilém Barák

Vzýváním míru se přivolává válka

Andrej Babiš a Alena Schillerová jasně říkají, že jsou proti posilování obranyschopnosti Česka a přípravám na vojenské ohrožení, nesouhlasí s dodržení spojeneckých závazků ve výdajích na obranu nebo s vojenskou pomocí spojencům.

17.4.2024 v 16:56 | Karma: 38,87 | Přečteno: 2690x | Diskuse| Politika

Vilém Barák

Proč ANO nehlasovalo pro usnesení o bezpečnostních hrozbách

Poslanecká sněmovna 20. března 2024 schválila usnesení k bezpečnostním hrozbám pro Českou republiku. Hnutí ANO pro toto usnesení nehlasovalo.

10.4.2024 v 13:28 | Karma: 19,93 | Přečteno: 663x | Diskuse| Politika

Vilém Barák

Výzvy, aby Ukrajina jednala o míru jsou pobídkami ke kapitulaci

Během více než dvou let trvání války mezi Ruskem a Ukrajinou se objevují názory, že je nutné zastavit boje a uzavřít příměří, které by umožnilo zahájit jednání o míru. Na první pohled jde o dobrý plán, tak co tomu brání?

4.4.2024 v 17:00 | Karma: 27,08 | Přečteno: 838x | Diskuse| Politika

Vilém Barák

Nejsou „zemědělci“ jako zemědělci

Pěší demonstrace na Václavském náměstí sebou nese riziko, že se pár stovek účastníků vystaví posměchu. Když se stejný počet „demonstrantů“ posadí do traktorů, města včetně Prahy kolabují, účinek je o několik řádů vyšší.

25.3.2024 v 16:46 | Karma: 16,34 | Přečteno: 515x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Klaus vystupuje k dvacátém výročí vstupu do EU. Vydá se opět i na Blaník

29. dubna 2024  11:35,  aktualizováno  13:31

Přímý přenos Exprezident Václav Klaus vystoupí při příležitosti dvacátého výročí vstupu České republiky do...

Skotský premiér Yousaf po roce rezignoval, doplatil na rozchod se zelenými

29. dubna 2024  13:28

Skotský premiér Humza Yousaf v pondělí oznámil rezignaci. Po ukončení koaliční spolupráce jeho...

Jak se chystá převrat. V Německu začal proces s Říšskými občany

29. dubna 2024  7:35,  aktualizováno  13:22

Z členství v teroristické organizaci a z přípravy vlastizrádného aktu se od pondělka před soudem ve...

Vyšetřování Vrbětic končí. Nemůžeme očekávat spolupráci Ruska, řekl Rakušan

29. dubna 2024  12:20,  aktualizováno  13:21

„Je prokázáno, že oba výbuchy provedli příslušníci ruské zpravodajské služby GRU. Jejich motivem...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

  • Počet článků 291
  • Celková karma 22,21
  • Průměrná čtenost 2227x
Každý má právo hledat své štěstí, pokud to není na újmu jiným lidem. Vycházím ze zásady, že stát je tu pro občana a nikoliv naopak. Každý z nás má právo hodnotit, zda pravomoci vykonávané státem by nešly vykonávat lépe nebo jinak, například zda je nevrátit občanům. Neustále je třeba hledat, jak věci dělat levněji, rychleji, přesněji, prostě efektivněji.

Seznam rubrik